Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı

Paylaş:

gebelikte agiz ve dis bakimi

Ağız ve diş sağlığının sorunsuz bir şekilde devamlılığını sağlamak için mutlaka düzenli olarak ağız ve diş bakımının sağlanması gerekmektedir. Özellikle de ergenlik dönemi, gebelik dönemi, emzirme dönemi ve menopoz döneminde kadınlar, ağız ve diş sağlığına daha çok özen göstermelidir.

Her doğumda bir diş kaybedilir mi?

Gebelik döneminde şayet anne yeterince kalsiyum almıyor ise, bebeğin kalsiyum ihtiyacı annenin deposundan temin edilir. Bu sebeple de dişlerde çürüme ya da diğer sorunlar meydana gelebilir. Ancak annenin diş ve ağız bakımına özen göstermesi, gerekli vitamin, mineral ve proteini alması dişlerin sağlıklı bir şekilde devamlılığı için yeterli olacaktır.  Gebelik döneminde annenin alması gereken günlük kalsiyum oranı 1200-1500 mg’dır.

Gebelik döneminde iyi bir beslenme düzeni, yeterli ağız ve diş bakımı sayesinde  herhangi bir problem meydana gelmeyecektir. Gebelik sürecinde bebeğin diş gelişimi ise gebeliğin 6. Haftasında başlamaktadır.

Gebelik döneminde ağız ve diş sağlığını korumak için:

 • Anne adayı mutlaka ağız ve diş yapısına uygun diş fırçasını kullanmalıdır. Aksi halde, dişler aşınabilir ve çürüme başlayabilir. Bu sebeple mutlaka bir diş hekimine danışmak ve doğru diş fırçasını tercih etmek gerekmektedir.
 • Gebeliğe uygun ve güvenilir bir diş macunu kullanmak oldukça önem teşkil etmektedir.
 • A,C,D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin olan meyveler ve sebzeler, mutlaka tüketilmelidir.
 • Basit şekerlerden uzak durulmalı, şeker ihtiyacı meyvelerden karşılanmalıdır.
 • Düzenli olarak ağız ve diş bakımı sağlanmalıdır.

Gebelik sürecinde ağız ve diş tedavisi yapılır mı?

 • Gebeliğin ilk üç ayında şayet acil bir müdahale gerekmiyor ise, diş tedavileri ertelenmektedir.
 • Diş ya da diş eti iltihabı söz konusu ise, bu enfeksiyon bebeğin gelişimini olumsuz şekilde etkileyecek ise bu durumda tedavi yapılabilmektedir.
 • Gebeliğin son üç ayında ise tedaviler doğumdan sonraya ertelenmektedir.

Hamilelik döneminde farklı bir ağız-diş bakımı gerekir mi?

 • Günlük ağız ve diş bakımının aksatılmadan yapılması oldukça önemlidir. Anne adayı, ağız ve diş hijyenine gebe olmadan önceki döneme göre daha fazla önem vermelidir.
 • Plak birikimi ve diş eti hastalıklarına fırsat verilmemelidir. Gebelik döneminde oluşan hormonal değişimler sebebiyle dişler çürümeye daha yatkın olabilir. Bu sebeple mutlaka buna uygun bir diş macunu ve diş fırçası tercih edilmelidir.
 • Gebelik döneminde meydana gelen hormonal değişimler ağız mukozasını dış faktörlere karşı açık hale getirebilir. Bu sebeple ağız bakımını diş ipi ve ağız çalkalama suyu ile tamamlamak gerekmektedir.

Hamilelikte diş çekilebilir mi?

Anne adayları gebelik döneminde meydana gelen değişimler ve şikayetler sebepli olarak ağız ve diş bakımını ihmal edebilir. Bu sebeple de dişlerde çeşitli problemler meydana gelebilir. Özellikle de gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen kusma ve mide bulantıları diş çürümelerini hızlandırabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka ağız ve diş hijyenini sağlamak gerekmektedir.  Gebelik planlı olarak gerçekleşecek ise gebe kalmadan önce mutlaka diş ve ağız durumunun değerlendirilmesi için bir diş hekiminden yardım almak gerekmektedir.

Hamilelik döneminde diş röntgeni zararlı mıdır?

Gebelik sürecinde şayet acil bir müdahaleye gerek yoksa diş röntgeni çekilmemektedir. Fakat böyle bir durum söz konusu ise en fazla 2 film alınmasına izin verilir.

Hamilelik döneminde dişler daha çabuk çürür mü?

Hamilelik döneminde annenin daha kalsiyuma ihtiyacı vardır. Şayet anne adayı bu ihtiyacı karşılamaz ise, bebeğin kalsiyum ihtiyacını karşılamak için annenin kalsiyum depolarından faydalanılır. Bu sebeple de dişler güçsüzleşir ve çürüme söz konusu olabilir. Ancak anne adayı beslenmesine ve günlük olarak alması gereken vitamin, mineral ve kalsiyuma önem verirse, dişlerde herhangi bir olumsuzluk söz konusu olmaz. Anne adayının dişlerini düzenli fırçalaması, diş ipi kullanımı ile besin artıklarını temizlemesi ve ağız bakım suyu ile diş ve ağız bakımını tamamlaması oldukça önemlidir. Ağız ve diş bakımı bir bütündür. Yalnızca dişleri fırçalamak ve yeterli kalsiyum almak ile diş sağlığını korumak mümkün değildir. Bu sebeple bakımı diş ipi ve ağız bakım suyu ile tamamlamak gerekir.

Gebelikte diş çürümesini tetikleyen durumlar:

 • Aşırı abur cubur tüketimi,
 • Ağız ve diş sağlığına dikkat etmeme,
 • Mide bulantısı ve kusma durumlarında dişleri fırçalamama,
 • Kalsiyum ve diğer besin ögelerinin karşılanmaması.
Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar