Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı

Ağız ve diş sağlığının sorunsuz bir şekilde devamlılığını sağlamak için mutlaka düzenli olarak ağız ve diş bakımının sağlanması gerekmektedir. Özellikle de ergenlik dönemi, gebelik dönemi, emzirme dönemi ve menopoz döneminde kadınlar, ağız ve diş sağlığına daha çok özen göstermelidir.

Her doğumda bir diş kaybedilir mi?

Gebelik döneminde şayet anne yeterince kalsiyum almıyor ise, bebeğin kalsiyum ihtiyacı annenin deposundan temin edilir. Bu sebeple de dişlerde çürüme ya da diğer sorunlar meydana gelebilir. Ancak annenin diş ve ağız bakımına özen göstermesi, gerekli vitamin, mineral ve proteini alması dişlerin sağlıklı bir şekilde devamlılığı için yeterli olacaktır.  Gebelik döneminde annenin alması gereken günlük kalsiyum oranı 1200-1500 mg’dır.

Gebelik döneminde iyi bir beslenme düzeni, yeterli ağız ve diş bakımı sayesinde  herhangi bir problem meydana gelmeyecektir. Gebelik sürecinde bebeğin diş gelişimi ise gebeliğin 6. Haftasında başlamaktadır.

Gebelik döneminde ağız ve diş sağlığını korumak için:

Gebelik sürecinde ağız ve diş tedavisi yapılır mı?

Hamilelik döneminde farklı bir ağız-diş bakımı gerekir mi?

Hamilelikte diş çekilebilir mi?

Anne adayları gebelik döneminde meydana gelen değişimler ve şikayetler sebepli olarak ağız ve diş bakımını ihmal edebilir. Bu sebeple de dişlerde çeşitli problemler meydana gelebilir. Özellikle de gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen kusma ve mide bulantıları diş çürümelerini hızlandırabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka ağız ve diş hijyenini sağlamak gerekmektedir.  Gebelik planlı olarak gerçekleşecek ise gebe kalmadan önce mutlaka diş ve ağız durumunun değerlendirilmesi için bir diş hekiminden yardım almak gerekmektedir.

Hamilelik döneminde diş röntgeni zararlı mıdır?

Gebelik sürecinde şayet acil bir müdahaleye gerek yoksa diş röntgeni çekilmemektedir. Fakat böyle bir durum söz konusu ise en fazla 2 film alınmasına izin verilir.

Hamilelik döneminde dişler daha çabuk çürür mü?

Hamilelik döneminde annenin daha kalsiyuma ihtiyacı vardır. Şayet anne adayı bu ihtiyacı karşılamaz ise, bebeğin kalsiyum ihtiyacını karşılamak için annenin kalsiyum depolarından faydalanılır. Bu sebeple de dişler güçsüzleşir ve çürüme söz konusu olabilir. Ancak anne adayı beslenmesine ve günlük olarak alması gereken vitamin, mineral ve kalsiyuma önem verirse, dişlerde herhangi bir olumsuzluk söz konusu olmaz. Anne adayının dişlerini düzenli fırçalaması, diş ipi kullanımı ile besin artıklarını temizlemesi ve ağız bakım suyu ile diş ve ağız bakımını tamamlaması oldukça önemlidir. Ağız ve diş bakımı bir bütündür. Yalnızca dişleri fırçalamak ve yeterli kalsiyum almak ile diş sağlığını korumak mümkün değildir. Bu sebeple bakımı diş ipi ve ağız bakım suyu ile tamamlamak gerekir.

Gebelikte diş çürümesini tetikleyen durumlar: