Hamilelikte Anne Adayının Karşılaşacağı 7 Güç Durum

Paylaş:

Anne adayları gebelik boyunca çeşitli zorluklarla karşılaşabilir. Bu zorlukların içerisinde en yaygınları, aşağıda belirtilmiştir. Ancak bu belirtilerin her anne adayında değişim gösterebileceği unutulmamalıdır.

  1. Sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı ve idrar kaçırma

Bebek, anne adayının rahminde büyür. Rahim ve mesane yani idrar torbası oldukça yakın komşuluktadır. Bu sebeple de gebeliğin erken haftalarından itibaren anne adayı sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilmektedir. Bu noktada  anne adayları idrar kaçırma sorunu da yaşayabilmektedir. İdrar kaçırma; gülme, hapşırma ve öksürme gibi refleksler sebebiyle oluşmaktadır. Bu durumda cinsel ilişki sırasında rahatsızlık meydana gelebilir. Bu sorun ile karşılaşan anne adayları mutlaka doktorlarına durumu bildirilmelidir.

  1. Vajinal akıntıda artış

Hamilelik döneminde vajinal akıntıda artış meydana gelmektedir. Bu akıntı kokusuz ve renksizdir. Eğer akıntı kokulu ise, rengi sarı, kahverengi ya da yeşilimsi ise enfeksiyonlar akla gelmeli ve zaman kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.

Hamilelik haftaları ilerledikçe anne adayı vajinal bakımını yapmakta zorlanabilir.  Bu durumda anne adaylarının bilmesi gereken vajinanın asla sabun, şampuan ya da farklı bir temizleme maddesiyle yıkanmaması yalnızca dış dudakların temiz suyla yıkanması gerektiğidir.

  1. Gaz

Gebelik döneminde bağırsak ve mide yerleşimi, rahmin büyümesi ile çeşitli değişimlere maruz kalabilir. Mide yukarı doğru çıkar ve bu sebeple de reflü riski yükselir. Bağırsaklar da aynı şekilde yukarı ve yana doğru itilirler. Bağırsak hareketleri de değişeceği için kabızlık söz konusu olabilmektedir. Anne adayı kontrolsüz gaz çıkışlarına maruz kalabilir. Bu durumu hafifletmek adına gaz yapmayacak besinlerin tüketilmesi önemlidir. Lif bakımından zengin besinler tüketilmeli ve bol bol su içilmelidir.

  1. Aniden gelen kusma isteği

Hamileliğin ilk üç ayında anne adayı aniden kusma istediği duyabilir. Bulantı ve kusmalar hamileliklerin yaklaşık olarak %70’inde söz konusudur. İkinci üç aylarda anne adayı kusma ve bulantı belirtilerinin azalttığını hisseder. Erken gebelik sürecinde çoğunlukla sabahları bu bulantı daha da yoğun yaşanabilmektedir. Bu durumu hafifletmek amacıyla odaların sık sık havalandırılması anne adayının hafif besinleri sık sık ama az az tüketmesi önem teşkil eder. Sabahları kraker ya da bisküvi gibi besinlerin yataktan kalkmadan tüketmek gerekir. Şayet anne adayı aşırı kusuyor ve midesi çok bulanıyor ise mutlaka doktoruna başvurulmalıdır.

  1. Aşırı terleme

Anne adayının hamilelik süresince kan hacminde artış meydana gelir. Bu durumda da metabolizma daha hızlı çalışır. Anne adayı daha fazla ve daha sık terlediğini hissedebilir. Bu durum, gebeliğin ilerleyen haftalarında artış gösterir.

Hamileliğin 28- 32. Haftalarında bu durum en üst düzeye ulaşır.  Artan kan volümü sebebiyle de ısı artışı meydana gelir. Bu sebeple de anne adayları çok fazla terleyebilir. Bu durumda ince ve açık renkli giysiler giyilmelidir.

  1. Horlama

Gebelik döneminde anne adayları, önceden horlamıyor bile olsa bu süreçte horladığını fark edebilir. Bu durum gebelik döneminde salgılanan hormonlar sebebiyle yaşanır. Östrojen hormonundaki artış, burun mukozasının artmasına yol açar. Bundan dolayı da anne adayının burnu tıkanabilir. Geceleri horlama söz konusu olabilir. Bol bol su tüketmek, bu sorunun hafiflemesini sağlayacaktır.

  1. Ağlama nöbetleri ve duygu değişimleri

Anne adayları için hamilelik döneminde yaşanan en büyük sorun, duygu durumunun sık sık değişmesidir. Bu durumda hormonlar sorumludur. Progesteron hormonun daha fazla salgılanması sebebiyle anne adayı unutkanlık, daha çok uyuma isteği ve duygu durum değişikleri ile karşılaşabilir. Şayet bu durum çok fazla ise mutlaka profesyonel bir yardım alınması gerekmektedir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar