Hamilelikte Giyinmenin 10 püf Noktası

Paylaş:

hamilelikte giyinme

 

1 )  Hamile pantolonu

Bir anne adayının kilo aldığı yer ilk olarak, karın ve basenleridir. Bu sebepten dolayı da, hamile pantolonu giymesi gerekir. Alınan hamile pantolonun bel kısmında bulunan ve karın bölgesini çevreleyen örme kumaştan imal edilmiş olması ve bandın esnek olması oldukça önemli olarak kabul edilir. Hamilelik dönemi boyunca vücudun en çok gelişim gösterecek olan kısmı tabii ki de karın bölgesidir. Bu kısmı çevreleyecek olan kumaşın çok sıkı veya çok gevşek olmaması gerekir. Böyle olmaması halinde karın bölgesini sıkacağından dolayı anne adayını rahatsız edebilir.

2 ) Boya göre pantolon seçimi yapın

Anne adayının boyu uzun ise, geniş kesimli veya bol paça pantolonlar; daha minyon tipli ise, kapri pantolonlar giymeyi tercih edebilir. Bol paça pantolonlar ile vücuda tam bir şekilde oturan üstler; dar pantolonlarla ise, bol tunikler birbirleri ile güzel bir kombine oluşturur.

3 ) Likralı seçimler

Hamilelikte de modern olabilmek için rahatlıktan; rahat olma uğruna da modern olmaktan taviz vermek zorunda değilsiniz. Normal hayatta olduğu gibi, hamilelik döneminde de alınan kıyafetlerin vücudu sıkmaması, rahatsızlık hissi vermemesi gerekir. Bu sebepten dolayı, hamile giyim üreticileri, kumaşın içinde likra olarak ifade edilen bir madde kullanırlar. Likra, kumaşa esneyebilme özelliği verir. Likra uzun müddet ısıya maruz kaldığı zaman ise, özelliğini kaybeder. Bu sebepten dolayı, kıyafetlerinizi sürekli arka arkaya giymeye dikkat etmeniz gerekir. Likralı olmayan modellerin ise, daha çok bol kesim olduğunu fark edersiniz.

4 ) Kombin yapın

Dolabınıza yeni girecek olan kıyafetlerin birbirleri ile olabildiğince eşleşme durumuna dikkat edin. Bu durum İngilizcede ”mix and match” olarak ifade edilir. Kıyafetlerin bir biri ile kombine edilebilme olasılığını gösterir. Bunun sebebi ise, hamilelik dönemi içerisinde kıyafet ürünleri yaklaşık olarak 6 ay civarında giyilmektedir. Bu süre içinde olabildiğince en az sayıda kıyafet ile, en fazla kombinasyon oluşturmak, anneyi daha karlı yapar.

Hamile kıyafetleri, sadece Türkiye’ de değil, aynı zamanda bütün dünya çapında normal kıyafetlere göre daha pahalıya satılmaktadır. Mağazada satın almak için elinize almış olduğunuz herhangi bir ürünü, ne ile tamamlayacağınızı aklınıza getirmeyi ihmal etmeyin. Aynı zamanda düz ve sade bir tunik, üzerine takılan broş taş veya şık bir kemer ile beraber güzel bir gece kıyafeti haline de gelebilir. 

5 ) İç çamaşırı seçimi nasıl olmalı?

Hamilelik döneminde iç çamaşır alacağınız zaman, özellikle pamuklu ürünleri tercih etmeye dikkat etmelisiniz. Anne adayının idrar yolları enfeksiyonu ve benzeri enfeksiyonları kapma olasılığı bu dönem içerisinde oldukça yüksektir. Bu sebepten dolayı da, hava sürkilasyonu yapan bir alt iç çamaşırı giymeniz, sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Hamilelik dönemi süresince, süt yapma görevine de başlayacak olan göğüsler, artık her geçen gün biraz daha büyümeye başlar. Balensiz ve göğüslere baskı uygulamayan hamile sütyenleri almanızda göğüsleriniz açısından önemlidir. Normal göğüs ölçünüzden bir veya iki kap büyük olan sütyenleri kullanmanız gerekir.

6 ) Kumaş seçimine dikkat edin

Doğal kumaşları kullanmayı tercih edin. Yumurtlamanın meydana geldiği günden itibaren hamile olduğunuz zaman, vücudunuzun ısısı 0,5 ile 1 derece arasında daha sıcak olur. Bu sıcaklık durumu da, hamilelik döneminin sonuna kadar aynen devam eder. Bu sebepten dolayı, hava alan ve vücut ısısında herhangi bir sorunun meydana gelmesine neden olmayacak kumaşları kullanmayı tercih edin. Pamuk, keten veya yün gibi elyaflar doğal; viskon, polyester ve polyamid gibi maddeler ise, insan yapımı olan yapay kumaşlardır. Aynı zamanda, hamilelik dönemi içerisinde vücut derisi daha hassas olur. Bu sebepten dolayı, vücudunuzu kaşındıracak veya  tahriş olmasına sebep olacak her türlü maddeden olabildiğince uzak durmaya dikkat etmeniz gerekir.

7 )  Doğumdan sonra 9 ay daha bu kıyafetleri giyebilirsiniz

Hiçbir hamile bayan, doğum yaptığı hastaneden hamile olmadan önceki kilosu ile taburcu edilmez. Uzmanlar hamilelik dönemi içerisinde alınan kiloların, hamilelik sonrasında vücuttan atılabilmesi için de, neredeyse 9 ay geçmesi gerektiğini ifade etmektedir. Durum böyle olunca da, hamile kıyafetlerinin büyük bir kısmı doğumdan sonra da bir süre daha giyinmek durumunda kalınıyor. Ancak tecrübelerimiz, çok sayıda hamilenin doğumdan sonra hamile kıyafetlerini bir daha giymeyi istemediklerini ortaya çıkarmaktadır.

8 ) Dolabınızı hemen doldurmayın

Hamilelik dönemi içerisinde ilk alışverişinizde kıyafet dolabınızı öyle hemen doldurmak gibi bir yanlış yapmayın. Hamile giyim sektöründe yer alan firmalar, vücudunuzun hamilelik boyunca taşıyabileceği kıyafetleri imal etmeye çalışırlar. Ancak bu durum, ortalama alınan kilolar için geçerli olmaktadır. Ortalamayı aşabilme durumuzu da göz önüne getirmeniz gerekir. Bu sebepten dolayı da, bütçenin bir kısmını ileriki dönemler için ayırmaya bakın.

9 ) Hamile kıyafeti almıyorsanız, önü daha uzun üstler almaya dikkat edin

Hamile bayanlar, üst kıyafet seçim konusunda çok daha özgürdürler. Çünkü bluz-suvater gibi üst kıyafetler normal kıyafet mağazalarından da çok rahat bir şekilde alınabilir. Göğüs altından itibaren bollaşan elbiseler ve tunikler, oldukça rahat olurlar. Hamile kıyafetlerinin ön kısmı, genel olarak arka tarafından daha uzundur. Karın kısmı büyümeye başladıkça, ön taraftan kilo alınır. Bu durumda, ön parçanın normalden biraz daha uzun olması gerekir. Hamile kıyafeti almıyorsanız, kısa elbiseler aldığınız zaman, bu konuya daha çok dikkat etmelisiniz. 

10 ) Düz tabanlı ayakkabı giymeye özen gösterin

Hamilelik dönemi boyunca da ayaklarınızın rahat olması gerekir. Gün içerisinde yapılan yürüyüşlerin ardından ağrı çekmek istemiyorsanız, düz tabanlı olan ayakkabılar tercih etmek durumundasınız. Bununla beraber her saat yanınızda olan ve ayakkabılarınızı giymenize yardımcı olan bir eşiniz yoksa, bağcıklı olan ayakkabılardan da uzak durun. Hamilelik dönemi içerisinde, ayağınızın normalden biraz daha fazla büyüdüğünü de göreceksiniz.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar