Hamilelikte Mikrodalga Kullanımı

Paylaş:

hamilelik-doneminde-mıkro-dalga-kullanimi

 

 

1 ) Hamilelikte mikro dalga kullanmak zararlı mı?

Hamilelik dönemi içerisinde mikrodalga fırın kullanmak, etrafında bulunmak veya mikrodalga fırında ısıtılan gıdalar ile beslenmek anne adayını etkilemez.
Mikro dalga fırın kullanan anne adaylarında meydana gelen herhangi bir yan etkiye rastlanmadığı da vurgulanmaktadır.

Mikrodalga fırınlar non-iyonize mikrodalga radyasyon aracılığı ile yiyecekleri ısıtma özelliğine sahiptir. Bu mikrodalga radyasyon yiyecek ve içeceklerin içerisinde absorbe olarak ısı enerjisi şekline dönüştürür. Bu nedenden dolayı da, ısıtılacak olan besinler için radyasyon oluşturması gibi bir durumun varlığı da söz konusu değildir.

Bunun dışında, mikrodalga fırınların içerisinde buşunan non-iyonize rasyasyon, röntgen ışınlarında bulunan iyonize radyasyon ve kanser etkisi gibi zararlı etkileri içerisinde bulundurmaz.
Bugün evlerimizde kullanmakta olduğumuz mikrodalga fırınlar, eski yıllardaki teknolojiden ziyade en az seviyede radyasyona sahip cihazlardır. Onlarda ne normal kişilere nede hamile anne adaylarına zarar vermez.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken tek şey, mikrodalga fırın kullanılacağı zaman, fırında kaçak bulunmadığından, kapağının tam olarak kapandığından emin olunmasıdır

2 ) Anne adayları mikrodalga kullanırken radyasyona maruz kalıyor mu?

Mikrodalga fırınlar, iş hayatı olan ve yoğun insanlar için büyük bir avantaj haline gelmiştir. Aynı zamanda az önce de belirttiğimiz gibi, hamilelik dönemi içerisinde mikrodalga fırını kullanmanın, herhangi bir zararının olup olmadığı ile alakalı olarak elde kesin bir bilgi şuan için bulunmamaktadır. Ancak bu konuda daha çok araştırma yapılmasına da ihtiyaç duyuluyor.
Bugüne dek gerçekleştirilen ilk araştırmaların sonucuna bakıldığı zaman, cenin taşıyan bir vücutta gelişim göstermekte olan dokuların, daha çok mikrodalganın etkilerine karşı duyarlı olduğunu ortaya çıkarır. Bir mikrodalga fırın dokuları içten ısıtır. Mikrodalga fırınınızı, kullanım klavuzuna uyarak, kullanım sırasında da yanında veya doğrudan önünde durulmaması gerektiğini gösterir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar