Hamilelikte Oruç Tutulabilir mi ?

Paylaş:

hamilelik oruç

Hamilelikte oruç tutulabilir mi sorusu, bebek bekleyen anne adaylarının en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Zira bu sorunun hem dinen hem de doktorlar açısından cevapları mevcut ve anneler karınlarındaki bebeklerin herhangi bir zarar görmeden doğmasını istedikleri için bu konuda oldukça detaylı araştırmalar yapıyorlar. Bu sorunun cevabına değinmeden önce gebelik sürecine dair bir kaç bilgilendirme yapmamız da gerekiyor.

Gebelikte Bebeğin İhtiyaçları

Anne karnındaki bebekler, devamlı olarak annenin bedeninden ihtiyaç duydukları enerjiyi, vitaminleri, mineralleri ve diğer şeyleri temin ederler ve bu nedenle annenin vücudu devamlı olarak bebeği besleyebilecek şekilde efor sarfeder. Doktorların annenin beslenmesine verdikleri büyük önem ise genel olarak hem bebeğin doğru beslenmesi hem de annenin bu süreçte çok zayıf düşmemesi içindir.

Zira bebeğin bilhassa iç organlarının oluştuğu ilk aylarda bu tüketim ciddi miktarlara ulaşır ve bu dönemde yanlış beslenmek, bebeğin de ihtiyaç maddelerine erişimine engel olur. Anne adayı, beslenerek doğru maddeleri almadığında, bebekler vücutta depolanmış olan ve anne için gerekli olan maddeleri çekmeye başlarlar ve bu nedenle annede sağlık sorunları da baş göstermeye başlar.

Dolayısıyla her anne adayının doğru bir şekilde beslenmesi, bebeğe zararlı olabilecek maddelerden uzak durması ve ihtiyaç duyulanları yeterli miktarda alması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Yapılan Araştırmaların Sonuçları

Ramazan ayı boyunca anne adayları üzerinde yapılan araştırmalarda, orucun hem bebek hem de anne üzerinde çok ciddi etkileri görülmemiştir. Doğan bebeklerin ağırlıkları, anatomik yapıları, bedensel işlevleri ve diğer konularda oruç tutan veya tutmayan anneler arasında herhangi bir fark da gözlenmemiştir. Bunun yanında, zihinsel testlerde de oruç tutan annelerden ve oruç tutmayan annelerden doğan bebekler arasında herhangi bir değişiklik mevcut değildir.

Fakat bu durumun bazı istisnai yanları mevcut ve onlara aşağıdaki konu başlığında değineceğiz.

Hamilelikte Orucu Sakıncalı Hale Getiren Durumlar

Genel anlamda hamilelikte oruç tutmanın bebek üzerinde çok ciddi etkileri mevcut olmasa da, orucun bebeği ciddi anlamda etkileyebileceği bazı durumlar da mevcut.

Gebeliğin ilk 3 ayında bebek için düşük riski çok yüksektir ve bu nedenle ilk 3 ay içerisindeki anneler, bir de düşüğe yatkın bir haldeyseler, maalesef orucun onları zorlamasıyla birlikte bebeklerini kaybedebilirler. Bu nedenle hamile değilken bile oruçta çok zorlanan anne adayları, gebelik döneminde ilk 3 ayda oruçtan kaçınmak isteyebilirler. Bilhassa orucun en uzun sürdüğü yaz aylarında ve sıcağın aşırı susuzluğa sebep olduğu zamanlarda oruç tutmak, anne adayı ve bebeği gereğinden fazla zorlayabilir. Böyle durumlarda anne adayları oruçlarını ileriki aylarda telafi edecek şekilde sonradan tutabilirler.

Bunun yanında, gebelik diyabeti ve tansiyonu olarak adlandırılan rahatsızlığa sahip olan anne adaylarında, oruç tutmak maalesef kan şekerini ve nabzı büyük oranda bozabilir ve bu durum da bebeğe ve anneye zarar verebilir. Oruç tutulduğunda hamilelik sırasında kanama geçiren anne adaylarının da oruca bir son vermeleri bebeğin selahiyeti açısından önemlidir. Zira hamilelikteki kanamalar genellikle düşüğün bir habercisidir ve aynı uygulamaya çok uzun süre devam edilmesi halinde maalesef bebeği düşükle kaybetmek mümkün olabilmektedir.

Hali hazırda varolan rahatsızlıkları nedeniyle gebeliği sıkıntılı geçenler ve kendine dikkat etmesi gerekenler de oruçtan kaçınmalılar. Fazla aç kalmak bu dönemde bebeğe ve anneye zararlı olabilir ve bu yüzden doktora danışarak bu durumun mümkünatı hakkında bilgi edinmek gerekmektedir. Her anne adayının gebeliğinin kendine has faktörlere sahip olabileceği kesinlikle unutulmamalı.

Hamilelikte Oruçluyken Dikkat Edilecekler

Hamileyken oruç tutmaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut. Bunları kısaca bir listelemek gerekirse;

  • Gün içerisinde fiziksel olarak fazla yorulmamak
  • Çok sıcak veya çok soğuk ortamlarda bulunmaktan kaçınmak
  • İftar ve sahur arasındaki vakitlerde dengeli beslenmek
  • İftar ve sahur saatlerinde çok yağlı ve ağır beslenmemek
  • Oruç olunmayan zamanlarda sıvı alımına dikkat etmek
  • Oruçluyken kanama olması gibi durumları takip etmek
  • Kan şekeri ve tansiyonu takip etmek
  • Rutin kontrolleri sıklaştırmak
  • Yaz aylarında daha serin bölgelere gitmek
  • Kış aylarında evin ısıtmasına dikkat etmek

Yaz aylarında vücudun sıcaklığı atma isteği, kış aylarında ise ısıtma isteği nedeniyle hamile kadınların çok fazla ortam değişikliği yapmamaları ve mümkün mertebe orta sıcaklıklardaki ortamlarda bulunmaları, gebeliği biraz daha kolaylaştıracak, bebeğe herhangi bir zarar gelmesine engel olacaktır.

Dinde Gebelik ve Oruç İlişkisi

Diyanet başta olmak üzere çeşitli kaynaklarda, hamile kadınların oruç tutmakla mükellef olmadıkları belirtilmektedir ve bu nedenle gebelikte tutulmayan oruçların sonradan kaza edilmesi de gerekli değildir. Ancak bazı dini yorumlarda kişinin dahil olduğu mezhebe göre bu durum değişiklik gösterebildiği için kendi inancınıza uygun olan seçeneği bu konulardaki kaynaklardan elde edebilirsiniz.

Gebelikte orucun dini anlamda gerekliliği konusunda edindiğiniz bilgileri doktorlarınızla paylaşmanız da size en uygun çözümün bulunması konusunda yardımcı olacaktır. Uzmanların bu konuda anne adayları ve bebek için en sağlıklı çözümü bulmaları ancak anne adayının da işbirliği ile gerçekleşebilmektedir.

Doğum Sonrasında Oruç

Doğum sonrası emzirme döneminde oruç konusu da en çok merak edilenler arasında. Anne sütünün miktarını annenin aldığı su miktarı belirlediği için, pek çok uzman bu konuda olumsuz görüş bildirmektedir. Zira bebeğin yeterince anne sütü alamaması, maalesef gelişiminin sekteye uğramasına neden olacaktır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar