Hamilelikte Solunum Yolları Enfeksiyonları

Paylaş:

hamilelikte solunum yollari enfeksiyonlari

Gebelik döneminde üst ve alt solunum yolları enfeksiyonları yaygın olarak görülmektedir. Üst solunum yolları ise; hapşırma, öksürük, halsizlik ve bazen ateş yükselmesi ile belirti vermektedir. Üst solunum yolları enfeksiyonları çoğunlukla tedavi gerektirmeyen ve kendi kendine geçen bir sorundur. Ancak alt solunum yolları daha tehlikelidir ve bronşit-zatürre gibi hastalıkları kapsar.

Öksürme-hapşırma bebeğe zarar verir mi?

Anne adayları şiddetli öksürme ya da hapşırma ile bebeklerine zarar verebileceklerini düşünebilirler. Ancak anne adayının nefes almasını engelleyen öksürme nöbetleri hariç, bebek için ciddi bir hasar ya da erken doğum riski söz konusu olmamaktadır. Ancak öksürme şiddetinden şüpheleniliyor ise mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Nezle:

Burun iç yüzeyindeki salgıların artmasına yol açan, burun tıkanıklığı ve hapşırma ile seyreden nezle, özellikle de geçiş mevsimlerinde sıkça karşılaşılan bir sorundur. Nezle, tek başına görülüyor ise çoğunlukla gebelik için olumsuz bir etkiye yol açmaz. Nezle hastalığında antibiyotik ilaç kullanımına gerek yoktur. Burun tıkanıklığı için ise serum içerikli spreyle kullanılabilir. Nezle, bir hafta içerisinde geçen bir sorundur. Ancak; kulaklarda tıkanma, işitmenin azalması, gözlerin kızarması gibi belirtiler söz konusu ise bu durumda ilaç kullanımı gerekebilir.

Sinüzit:

Yüz kemiklerinin içerisinde sinüs adı verilen boşluklar bulunur. Bu boşluklar, burun içi ile bağlantılıdır.

Ancak bu boşlukların dolması ya da tıkanması söz konusu olursa, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, burundan pü gelmesi ya da geniz akıntısı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda ateş ve halsizlik de mevcut olmaktadır. Kulak – burun – boğaz muayenesi ile oldukça kolay teşhis edilebilir. Çoğunlukla antibiyotik kullanmak gerekmektedir.

Orta kulak enfeksiyonları:

Orta kulak enfeksiyonları yetişkinlerde nadir olarak görülmektedir. Ancak gebelik sürecinde orta kulak enfeksiyonları ile karşılaşmak mümkündür. Bu sorun, basit bir solunum yolu enfeksiyonunun ilerlemesi ve orta kulak ile boğaz boşluğunu tıkaması ile meydana gelmektedir. Bu sorunda; ateş, duyma güçlüğü, baş ağrısı gibi belirtiler meydana gelebilir. Medikal tedavi gerekmektedir.

Faranjit:

Faranjit, şiddetli boğaz ağrısı ile seyreden bir hastalıktır. Antibiyotikle tedavi edilmesi gerekir.

Ses telleri enfeksiyonu:

Ses telleri enfeksiyonu da gebelik sürecinde nadir görülmektedir. Ses telleri enfeksiyonları ses kısıklığı ve boğaz ağrısı ile belirti verir. Kulak- burun ve boğaz muayenesi ile oldukça kolay bir şekilde tespit edilebilir. Tedavisinde medikal yöntemler şarttır.

Bronşit:

Bronşit; balgam, göğüste batma, öksürük, ağrılı öksürük ve ateş ile belirti veren bir sorundur. Bu enfeksiyon türünde ilk olarak akciğerlerde enfeksiyon olup olmadığına bakmak gerekmektedir. Ardından da soruna uygun bir tedavi planlaması yapılır. Sigara kullanımı ve sigara içilen ortamda bulunulması kesinlikle yasaktır.

Zatürre:

Zatürre, alt solunum yolu enfeksiyonudur. Bu sebeple de üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında da görülebilir. Örnek olarak grip ve diğer enfeksiyonlarla beraber zatürre sorunu da ortaya çıkabilir.

Belirtileri ise; balgam, ateş, göğüste ağrı, nefes darlığı olarak sayılabilir. Ancak belirtileri diğer hastalıklarla neredeyse aynı olsa da tanısı oldukça kolaydır. Çeşitli durumlarda tanıyı kesinleştirmek için akciğer grafisi çekilmesi talep edilebilir. Bu durumda doktor ve kadın doğum uzmanı ortaklaşa karar vermelidir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar