Hamilelikte Tetanos Aşısı

Paylaş:

 hamilelikte-tetonas-asisi

Hamilelikte tetanos aşısını yaptırmak gerekir mi?

Hamilelik sürecinde yapılması gereken en önemli aşılardan birisi tetanos aşısıdır. Kızamık, kabakulak, suçiçeği ve kızamıkçık gibi canlı virüs aşısı olmadığı için hamilelikte güvenle yapılabilmektedir. Tetanos aşısı difteri, inaktif tetanos ve difteri toksinlerinden pürifiye edilerek hazırlanmış toksoid enjeksiyonudur. Daha önce hiç tetanos aşısı yaptırmamış ya da yapılan aşının üzerinden 10 yıldan fazla sürenin geçmiş olması halinde anne adaylarının hamilelik döneminde tetanos aşısını yaptırması zorunlu olmasa da mutlaka önerilmektedir.

Tetanos aşısı neden yapılır?

Günümüzde yeni doğan bebeklerin ölümünden sorumlu olan tetanos hastalığına karşı koruma sağlayan tetanos aşısının yapılması gerekir. Anne adayına yapılan aşı nedeni ile meydana gelen antikorlar bebeğe de geçerek, yeni doğan döneminde oluşabilecek tetanosa karşı koruma sağlamaktadır. Bu nedenle hamilelikte tetanos aşısı yapılmaktadır.

Genellikle doğum esnasında bebek ile anne adayının iletişim kanalı olan plasentanın steril olmayan, kirli ve paslı kesici bir alet ile kesilmesi sonucunda bebekte tetanos hastalığı gelişebilmektedir. Yeni doğan döneminde ortaya çıkan tetanos hastalığı yüksek oranda ölümcül risk içermektedir. Bu hayati riskin önlenmesi amacı ile hamilelik döneminde tetanos aşısı yapılmaktadır. Doğumun hemen ardından bebeğe DTB (difteri, tetanos ve boğmaca) aşısı yapılarak, tetanosa karşı bağışıklık sağlanır. Daha sonraki yıllarda bağışıklığın devam etmesi için 10 yılda bir rapeli yapılması gerekir.

Hamilelikte tetanos aşısının ne zaman yapılması gerekir?

Tetanos aşısı hamileliğin her haftasında yapılabilir. Ancak genellikle ilk trimester (ilk 3 ay) bitiminden sonra yapılması tercih edilmektedir. Fakat daha önce tam olarak tetanos aşısı yapılmış ve son aşının üzerinden 10 yıldan daha kısa süre geçmiş ise, anne adayına hamilelik döneminde tetanos aşısının yapılmasına gerek yoktur.

Eğer daha önceki aşılar tam yapılmamış ya da son aşı üzerinden 10 yıldan uzun bir süre geçmiş ise genellikle gebeliğin 5. ve 6. aylarında toplamda iki defa aşı yapılmaktadır. İkinci aşıdan 6 ay sonra 1 doz aşı daha yapılır. Hamilelik süresince paslı bir metal alet ile kesilme ya da batma durumunda tetanos riski artacağı için bu gibi durumlarda tetanos aşısı ile birlikte tetanos immunglobulin de yapılmaktadır.

Daha önce hiç aşı yapılmamış anne adaylarına en az iki doz tetanos aşısını yapılması gerekir. Ayrıca ikinci dozun doğumdan en az iki hafta önce yapılması gerekmektedir. Eğer bu süre zarfında ikinci doz yetiştirilmedi ise, anne adayını ve bebeğin tetanos riski artacağı için doğumhanenin hijyen şartlarını üst seviyede tutulması ve bebeğin göbek bakımının doğru ve steril aletlerle yapılması gerekmektedir.

Gebelikte difteri, tetanos ve boğmaca (DTB) aşısı yapılabilir mi?

DBT kombinasyon aşısı toksoid olarak üretilmiştir. Bu nedenle canlı virüs içermediği için hamilelikte yapılmasında herhangi bir sakıncalı durum yaratmamaktadır. Fakat yine de her gebelikte rutin olarak yapılması tercih edilmemektedir. Yalnızca boğmaca enfeksiyonu riskinin arttığı durumlarda yapılması önerilmektedir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar