İkiz Gebeliklerde Normal Doğum mu? Sezaryen mi?

Paylaş:

 ikiz-gebelik

 

 

İkiz hamileliklerde doğum nasıl olmalı?

İkiz hamileliklerde doğumun nasıl olacağını belirleyen en önemli konu, bebeklerin doğum duruş pozisyonlarıdır. Bebekler, doğum kanalına sırayla girer. Önde olan bebeğin başının doğum kanalına doğru olması, normal doğum yapmayı kolay bir hale getirir. Ancak, arkada duran bebeğin de aynı şekilde başının doğum kanalına doğru durması önemlidir. Bu gibi durumlar ile beraber, bazı zamanlarda ilk bebeğin normal doğum ile dünyaya gelmesi, ikinci bebeğin ise sezaryen ile doğması gibi durumlar da bulunmaktadır.

İkiz hamileliklerde normal doğum mu sezaryen doğum mu yapılmalı?

Hamileliklerin doğal yollardan gerçekleştirilememesi sorunlarının artması ile kısırlık tedavi merkezlerinde artış olmuş ve tüp bebek tedavileri çiftlere büyük ışık yakmıştır. Eşlerde genler aracılığı ile gelen bir ikiz hamilelik sağlanabileceği gibi, aşılama tedavisi, tüp bebek tedavisi gibi yöntemlerden dolayı da çoğul hamilelik meydana gelme olasılığı artmaktadır. Tahmin edecek olursak, istatistiklere bakıldığı zaman ikiz hamilelikleri dörtte birlik kısmı, hiçbir müdahale yapılmadan kendi kendine olmakta, yarısı tüp bebek tedavilerinden dolayı olmakta, diğer dörtte birlik bölümde ise aşılama gibi tedaviler ile ilişkili olarak meydana gelmektedir.

İkiz hamileliklerde doğumun nasıl olacağı annenin ve bebeklerin durumuna göre belirlenir. Sezaryen doğum, bir tercih meselesi haline gelmemeli ve zorunluluk dışında da yapılmamalıdır. Annenin kalp, akciğer gibi sağlık sorunları bulunmuyorsa, doğum çatısı müsait ise ve bebekler doğum için doğru pozisyonu almışlarsa, o zaman normal doğum tercih edilmelidir. Ancak bunlardan herhangi birinin sağlanamaması halinde, sezaryen doğum tercih edilmelidir.

İkiz gebeliklerde normal ya da sezaryen doğumu etkileyen faktörler;

  • Bebeklerin doğum kanalına giriş pozisyonu
  • Hamilelik döneminin kaç haftalık olduğu (erken doğum riski bulunması halinde muhakkak sezaryen uygulanır),
  • Kilosu çok az olan ikiz bebekler için sezaryen doğum uygulanır,
  • Bebeklerde ortaya çıkan gelişim bozukluklarının görülmesi durumunda, sezaryen doğum uygulanır,
  • Anne adayında var olan şeker, tansiyon gibi sorunlar veya anne adayının ileri yaşta olması durumunda sezaryen doğum uygulanır,
  • Amniyon suyu gelmesi. Bebeğin içinde bulunduğu suya amniyon suyu ismi verilir. Bu su erken dönemde azalır veya olduğu gibi dökülebilir. Böyle durumlarda acil sezaryen ameliyata ihtiyaç duyulur.
  • Çoğul hamileliğin tüp bebek uygulaması ile sağlanması halinde, doğumun sezaryen ameliyat ile yapılması bir nedendir.
  • İkiz hamilelik durumlarında, bebeklerin doğum kanalına başı önde girmesi normal doğum yapmayı sağlar. Ancak, çoğul hamileliklerde ilk bebeğin başının doğum kanalında, ikinci bebeğin başının ters yönde olması çok fazla karşılaşılan bir durumdur. İkiz hamileliklerde, genel olarak doğum erken gerçekleşmektedir. Normal hamileliklerde 37. Haftadan itibaren bebek doğum işlemini tamamlarken, ikizlerde 35. Haftada doğum gerçekleşmektedir. Bu sebepten dolayı doktorlar, anne adayları erken doğum riski taşıdıklarından dolayı, sezaryen ameliyat tercih etmektedir.

 

İkiz bebeklerde doğum ne zaman olur?

Normal hamileliklerde beklenen doğum zamanı 38 hafta ile 40 hafta arasında olan süreçlerdir. İkiz ve çoğul hamilelik durumlarında ise bu durum biraz daha erken döneme çekilir. Daha çok sezaryen doğuma karar verilecek olan ikiz hamileliklerde doğum haftası, yaklaşık 35 hafta ile 38 haftalar arasında gerçekleştirilir.

İkiz hamileliklerde daha erken doğumlara sebep olan durum, annenin vücut ağırlığı, amniyotik sıvısının durumu, risklerin meydana gelme olasılığının bulunması gibi etkenler, erken doğuma neden olacaktır. Ancak kalkıp da net olarak şu hafta doğmalı diye bir bilgiye ulaşılmasa da, genel olarak kadın doğum uzmanlarının kararı 35. Haftadan sonra ve anne ile bebek sağlığı için en uygun zamana kadar beklenmesinden yanadır. 40. Haftasını tamamlayan birçok ikiz bebek geçmişi de bulunmaktadır.

Neden ikiz gebeliklerde sezaryen düşünülür?

Hamilelik son dönemlere geldikçe, hamilelik ile alakalı risklerde artış olur. Şeker hastalığı, tansiyon hastalığı gibi önemli tanılar, annenin almış olacağı fazla kilo, amniyotik sıvısının mevcut olan durumu, bebeklerin doğum kanalına girme pozisyonu gibi sebepler, her zaman için normal doğumun gerçekleşmesine engel olmaktadır.

Bazı durumlarda da ilk bebek baş aşağı olup normal doğuma girildikten sonra, yolda olan ikinci bebek için sezaryen doğum ile devam etme durumları her zaman için olasılıklar dahilinde bulunmaktadır.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar