Gebe kalma şansımı nasıl yükseltebilirim?

Paylaş:

hamilelik-testi

Herhangi bir genel sağlık problemi olmayan çiftlerin gebe kalma şansı daha yüksektir. Yaşam tarzında yapılcak bazı değişiklikler gebe kalmanızı kolaylaştırabilir ve sağlık bir gebeliğe başlangıç için fayda sağlar.

Diabet (şeker hastalığı), aşırı kilo (obesite), astım gibi bazı rahatsızlıklar gebe kalmanızı etkileyebilir.

Düzenli olarak korunmasız ilişkisi olan çiftlerin % 84’ü bir yıl içinde gebe kalacaktır. Gebe kalamayanların yarısıda ikinci yıl içinde gebe kalabilecektir.

Diyet ve Egzersiz

diyet

Aşırı şişmanlık veya zayıflık gebe kalma şansını etkileyebilir. Çok fazla veya çok az olan vücut yağı adet düzenini etkileyerek gebe kalma üzerinde olumsuz etki yapabilir.

Eğer vücut kütle endeksiniz (BMI) 20-25 arasında ise sağlık kilodasınız. Vücut kütle endeksi 30 dan fazla 19 dan az olanların gebe kalmada problemleri olacaktır. Eğer erkek eşinde vücut kütle endeksi 30 üzerinde ise onunda fertilitesi normalden azdır.

Alkol ve Sigara

alkol

Eğer gebe kalmak istiyorsanız yada gebeyseniz alkol içmeyi bırakmanız gerekir. Alkol aynı zamanda erkek eşin sperm değerlerinide olumsuz etkiler.

Sigara içimi pasif içicilik dahil doğurganlığınızı azaltır. Sigara ayrıca sperm değerleri üzerindede olumsuz etkiye sahiptir.

Kafein tüketimi ( kahve, çay , cola) ile doğurganlık arasında açık bir ilişki tespit edilmemiştir.

Ezbere hekime sormadan ilaç kullanılmaması önemlidir, belki kullanıdığınız bazı ilaçlar doğurganlığı azaltabilecektir.

Gebe kalmada en iyi zaman?

Ovulasyon ( yumurtlama) zamanı cinsel ilişki en yüksek gebe kalma şansı sağlar. Bu genelikkle son adetinizn birinci gününden itibaren saydığınızda 14. gün civarında olacaktır.

Yumurta salındıktan sonra 12-24 saat canlı kalabilmektedir. Bu zman dilimi içinde sperm yumrtayı bularak döllemesi gerkemektedir. Aksi halde o ay gebelik olmayacaktır. Sper kadın döl yollarında 7 güne kadar canlı kalabilmektedir.

Başarı için en yüksek şans, ay boyunca 2-3 günde bir ilişkide bulunmaktır.

Komplikasyonlar ve yardım alma

Bir yıldan fazla korunmasız ilişkiye rağmen gebelik olmadıysa mutlaka konuyla ilgili uzman hekime başvurun.

Bilinen bir rahatsızlığınız, adetler düzensiz, ailede erken menopoz hikayesi, geçirdiğiniz karın ameliyatı, yumurtalık kistiniz, erkek eşde inmemiş testis hikayesi vs varsa yaşınız, 35 üzerinde ise beklemeden hekim görüşü almanız önemlidir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar