İnfertilite tedavisi çeşitleri

Paylaş:

kisirlik-1

Gebelik planladığınız için korunmayı bırakmanızın üzerinden bir yıldan daha az bir süre geçmiş ve hala gebe kalamamış iseniz varsa fazla kilolarınızı dengelemek (diyet, egzersiz), sigara alkol tüketiminizi azaltmak iyi olacaktır. Eğer bir yıldan fazla bir süre geçmişse hekiminizle görüşmenizin vakti gelmiştir. Gebeliğe engel olması muhtemel bilinen bir hastalığınız varsa ve ya 35 yaşından büyükseniz 6 aylık korunmasız ilişkiye rağmen gebelik oluşmamışşa bir İVF kliniğinden tıbbi yardım almak için daha fazla beklememelisiniz. Kısırlık araştırma ve tedavisi her hasta için özelleştirilmelidir o yüzden ilk başvuru için ivf klinikleri doğru bir tercih olacaktır.

Infertilite tedavisi çeşitleri

herkes için en iyisi olabilecek belirlenmiş tek bir tedavi seçeneği yoktur. Tedavi kısırlık nedeni, kısırlık süresi, daha önce ivf tedavisi uygulanıp uygulanmadığına, bazı hormonlarınızın düzeylerine ve yaşınıza bağlı olarak şekillendirilecektir. Kabaca kısırlık tedavileri üç ana başlık altında özetlenebilir.

1- Ilaçlar

ovulasyon problemlerinde kontrollü bir şekilde ovulasyonu sağlamak için kullanılabilecek etki mekanizmaları ve potensleri (güç) birbirinden farklı olan çeşitli ilaçlar vardır. Daha detaylı bilgiye infertilite tedavisinde kullanılan ilaçlar makalemizde bulabilirsiniz

2- Cerrahi

herhangi bir nedenden dolayı fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmediği saptanırsa cerrahi olarak fonksiyonel hale getirilebilir. Rahim içinde ve/veya rahim içini olumsuz etkileyecek lokalizasyon ve boyutta polip, myom gibi yer kaplayıcı lezyonlarında cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

İUİ ön hazırlama işlemlerinden geçirilmiş spermlerin bir kanül yardımı ile rahim içine verilmesidir. Kontrollü overyan stimulasyon ile elde edilen yumurta hücrelerinin vucut dışında spermler ile döllenerek oluşan embriyoların yrahim içine transfer edildiği İVF tedavisi de bu başlık altında incelenmektedir. İVF ciddi sperm sayı ve şekil bozukluklarından açıklanamayn infertiliteye kadar kısırlığın çok çeşitli nedenlerinin üstesinden gelmede faydalıdır.

Makalemizin başında tanımladığımız anlamda kısırlık probleminiz olduğunu düşünüyorsanız hekiminizle görüştükten sonra tanı – tedavi ve takip için mutlaka bir İVF ünitesinden yardım almalısınız.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar