IUI (intraüterin inseminasyon) Nedir?

Paylaş:

 mikroenjeksiyon

Adından da anlaşılacağı üzere İUİ özel olarak hazırlanmış erkek üreme hücrelerinin rahim içine bırakılmasıdır.

Eğer aşağıda sıralanmış problemlerden herhangi biri söz konusu ise tedavi seçeneği olarak

– Bedensel özür veya psikoseksüel problemin – örneğin vajinal ilişki gerçekleştirilemiyorsa

– Çiftlerden herhangi birinde örneğin cinsel yolla bulaşma ihtimali olan (HIV, HCV) gibi korunmasız cinsel ilişkiye engel bir problem varsa

– Sperm bağışı ile gebelik planlanıyor ise İUİ düşünülebilir.

Fakat İUİ tedavisi için nedenler bunlarla sınırlı değildir, daha detaylı bilgi İVF birimlerinde hekimler tarafından verilecektir.

İUİ öncesi yapılacak testler

IUI yapılmadan önce, sizin ve partnerinizin üreme kapasitesi bazı testlerle incelenecektir.

İUİ tedavisinin uygulanabilmesi için kadın partnerin fallop tüplerinin (rahim ve yumurtalıkları bağlayan borular) açık ve sağlıklı olması gerekir.

Sizde veya eşinizde açıklanamayan infertilite, düşük sperm sayısı veya düşük kaliteli sperm, hafif endometriyoz durumları varsa İUİ uygulanmaz çünkü bu durumlarda yapılacal olan tedavinin doğal yollardan gebelik oluşma ihtimalinden daha fazla olmadığı yönünde kanıtlar bilinmektedir.

İUİ tedavisinin zamanlaması

Bir doğal (uyarılmamış) adet döngüsünde veya hormonal uyarı tedavisi yapılmış bir adet döngüsü sırasında IUI uygulanabilir.

Başarı şansınızı arttırmak için, IUI sadece yumurtlamadan sonra yapılmalıdır. Yumurtlama genellikle düzenli olan bir adet döngüsünde kanamanın birinci gününden 12 ila 16 gün sonra olur. Eğer düzensiz adet döngüsü varsa, yumurtlama günü değişebilir. Bu nedenle yumurtlama gününün tahmin edilmesi için idrar ve tükrükte yumurtlama sırasında ortaya çıkan hormonları algılayan özel kitler kullanılabilir veya kantestleri ile yumurtlama günü tahmin edilmeye çalışılabilir.

Hormonal olarak yumurtalıkların uyarılması ile birlikte İUİ

Yumurtalıklarda yumurta oluşumunu uyarıcı hormanal tedavi kullanılırken ultrasound ile yumurtalıklar takip edilir ve içinde yumurta hücresi bulunan follikül dediğimiz kistlerin çapları belirli bir orana ulaştığında yumurtlama yine dışarıdan verilen bir hormonla uyarıldıktan belli bir süre sonra İUİ uygulanır.

Eş spermlerini kullanarak yapılan IUI

Özel işlemlerle sağlıklı olanlarla konsantre hale getirilien spermlerden oluşan İUİ yapılacağı gün erkekten alınan ejekülat kullanılarak hazırlanır.İUİ sağlıklı spermlerin vajinal yol kullanılarak özel kataterler yardımı ile rahim içine uygulanmasıdır. Bu işlem genellikle ağrısız nadiren de hafif rahatsızlık verici olabilir. Işlem yaklaşık 10 dakika sürer ve işlem sonrası kısa süreli dinlenmeden sonra evinize gidebilirsiniz.

Donor spermleri kullanılarak yapılan IUI

Ülkemizde yasal düzenlemeler yapılmamıştır ancak yasaların izn verdiği ülkelerde vericiden alınmış dondurulmuş spermler de bu işlem için kullanılabilir.

IUI ile başarı şansı

Gebelik ihtimali kısırlık nedeni, kadının yaşı, erkeğin sperm sayı ve kalitesi, birbirinden bağımsız farklı bir çok durumdan etkilenir. Bu sebeple başarı şansı her çift için bireyseldir ve bu tedaviye başlama kararı sürecinde hekiminiz tarafından sizinle pylaşılacaktır.

Risk var mı?

Bazı kadınlarda adet ağrılarına benzer hafif kramplar olabilir fakat IUI ile ilgili yan etkiler çok azdır. Eğer yumurtlamayı uyarmak için hormonal tedavi uygulanmış ise yumurtalıkların aşırı cevap vermesi ile karakterize overyan hipersitimülasyon sendromu dedğimiz durum nadir de olsa görülebilir. İUİ tedavisinin çoğul gebelik riskide vardır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar