Kısırlık Testleri

Paylaş:

Bir yıllık düzenli korunmasız ilişki le çiftlerin %80’den fazlası gebelik elde edeceklerdir. Düzenli korunmasız ilişkiden kasıt iki üç günde bir korunma olmadan gerçekleştirilecek ilişkidir.

Tıbbı yardım için başvuru

Eğer 35 yaşından büyükseniz, herhangi bir organa özel herhangi bir kanser türü nedeniyle kemoterapi, pelvik radyoterapi gbi tedaviler almanız gerekiyorsa, cinsel yolla bulaşan herhangi bir enfeksiyon hastalığınız varsa vakit kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız.

Kısırlık araştırılmasına yönelik testler zaman alıcıdır ve yaş ilerledikçe yardımcı üreme teknikleri ile bile gebelik şansını istediğimiz ölçüde iyileştiremeyebiliriz,o yüzden vakit kaybetmemek ilk ve en öenmli adımdır. Kısırlık nedeni kadın ve/ veya erkeğe ait bir problem nedeniyle oluşmuş olabilir, o yüzden ilk başvuruya hemen daima çiflerin birlikte gelmesi önemlidir.

Doktorunuzun sizden öğrenmek isteyeceği ; daha önce gebelik yaşayıp yaşamadığınız, eğer gebelik oldu ise ne şekilde sonuçlandığı, geçirmiş olduğunuz ameliyatlar, kullandığınız ilaçlar, eğer varsa o ana kadar yapılmış olan test ve tetkik sonuçları gibi bilgiler önemlidir. Eğer 40 yaşından genç ve her iki üç günde bir korunmasız düzenli ilişkiniz oluyorsa bir yıllık süre içinde gebelik oluşma oranı %80’in üzerindedir. Eğer oluyorsa cinsel ilişki sırasında yaşanılan problemler görüşme sırasında açık bir şekilde ifade edilmelidir çünkü kısırlığın tek nedeni cinsel ilişkinin düzgün yapılamıyor olması olabilir ve tedavisi çok daha basittir. Eğer kullandıysanız bırakmış olsanız bile kullanmış olduğunuz doğum kontrol yöntemi/yöntemleri , adetin düzeni , aşırı kanama, ilişki sonrası kanama gibi bilgiler önemlidir. Bitkisel olanlarda dahil kullanılmakta olan ilaçlar, sigara, alkol kullanımı, kısa süre içinde meydana gelmiş kilo değişiklikleri, stres durumunuz hakkında detaylı ve doğru bilgi verilmelidir.

Fiziksel muayene

Sistemlerin genel olarak gözden geçirilmesinden sonra tam ve detaylı jinekolojik muayene yapılır. Genito üreme sistemi enfeksiyon, şişkinlik, akıntı, ağrı hassasiyet açısından değerlendirilirken rahim, tüpler ve yumurtalık ultrasound ile görüntülenir.

Gerektiğinde hormnal durumunuz, yumurtalık rezerviniz, rahim ve tüplerinizin fonksiyonlarını değerlendiren ileri görüntüleme ve labaratuvar testleri yapılabilir. Ultrasonografik inceleme özellikle rahim, yumurtalık ve tüplerin değerlendirilmesi açısından önemlidir. Emdometriosiz ve myom kısırlık nedeni olabilir, yumurtalıkta emdometriosize bağlı kist, rahimde myom ultrasonografi ile görüntülenebilir. Tüplerin geçirgenliği ve rahimin şekli hakkında detaylı bilgi için histerosalpingografi (HSG) dediğimiz rahim filmi çekilmesi gerekebilir. Laparoskopi , histereskopi gibi ameliyathane şartlarında tanı ve aynı anda tedavi amacıyla cerrahi müdahale yapılabilen işlemler gerekli olduğunda fayda zarar hesabı gözetilerek yapılabilir.

İnfertilite nedenine yönelik araştırılna çiftlerde ilk yapılması gereken labaratuvar testlerinden birisi de spermiyogramdır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar