Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Paylaş:

kadın

Yumurtlama bozuklukları

En sık rastlanılan kadın kısırlıklarından biri de yumurtlama fonksiyonlarında oluşan bozukluklardır. Yumurtlamamanın hiç olmaması ya da düzensiz olarak olması durumunda ortaya çıkan bir problemdir. Eğer kadında adet düzensizliği var ise ya da hiç adet görmüyorsa yumurtlama fonksiyonunda bozukluk oluşmuş demektir. Ancak bazı hastalarda adet düzenli olsa bile yumurtlama bozuklukları saptanabilir. Yumurtlama bozukluğuna neden olan sorunlar;

  • Yumurta üretimi ile görevli olan hormonların işlevini yeterince yerine getirememesi
  • Beyinde salgılanması gereken süt hormonunun gereğinden fazla salgılanması
  • Polistik over sendromu

Tüplerin tamamen tıkalı olması ya da hasarlı olması

Tüplerin hasarlı olmasından dolayı sperm ve yumurtanın birleşmesi engellenebilir. Bu durumda döllenme olmaz ve gebelik sağlanamaz. Tüplerin tıkanması endometriozis hastalığı, iltihap hastalıkları ve üreme bölgesinde gerçekleşen operasyonlar sonucu oluşan yapışıklıklardan dolayı oluşabilir. Kadınlarda kısırlık nedenlerinin başında gelen  tüplerde tıkanıklık, en sık cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan dolayı meydana gelebilir. Verem mikrobu da tüplerin tıkanmasına yol açan faktörlerdendir. Tüplerde bulunan hasarlar kadının gebe kalmasını imkânsızlaştırır. Tüplerde ki hasarlardan dolayı oluşamayan gebelik tüp bebek tedavisi ile sağlanabilir.

Endometriozis

Rahim içini tamamlaması gereken dokunun rahim dışında herhangi bir yerde oluşum gösterdiği hastalıklara verilen addır. Rahim içinde bulunan dokular gibi hormonlara karşı duyarlıdır. Adet döneminde kanamaya başlar. Ancak kanamalar karın içinde olur. Bu nedenle zamanla karın içinde yapışıklıklar oluşmaya başlar. Kistlerde bu dönemlerde oluşum gösterebilir. Rahimde oluşan kistlere endometrioma adı verilir. Bu grup hastaların kısırlık tedavisi görmesi gerekir. Yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalmaları sağlanabilir. Kısırlık problemi olan kadınların yaklaşık % 25’ inde endometriozis saptanır. Endometriozis östorojen hormonu ile alakalı bir kısırlık nedenidir.

Görülme sıklığı ve görülme yerleri

En çok kadının yumurtalıklarında oluşum gösterir.

Hastalık kadınlarda % 75 etki gösterir. Hastalığın oluşum gösterdiği bölgeler; tüp kanalları, mesane, rahim ağzı ve vajinadır. Daha önce zor bir doğum yapan kadınlarda da doğum esnasında açılan kesiklerde oluşum gösterebilir.

Oluşma nedenleri

Endometriozis sebebi kesin bir dille açıklanamaz. Ancak geri akım olarak adlandırılabilinir. Geri akım adet kanının tüp kanallarından karın boşluğuna geçerek bazı hücrelerin karın boşluğunda canlı kalması durumudur.

Belirtileri

Endometriozis hastalarının adet dönemleri çok ağrılı ve sancılı geçer. Adet dönemine endometriozis nedeni ile rahimde kramplar oluşur. Aynı zamanda hasta kasılmalara maruz kalır. Hasta cinsel ilişkide ağrı ve kasılma yaşar. Bu hastalıkta her hastada kanama bozukluğu olmaz. Bazı hastalarda adet döneminden önce lekelenmeler oluşabilir.

Alerjik gelişen problemler

Kadınlarda kısırlığa neden olan bir diğer faktör de alerjik problemlerdir. Alerjik problemlerin hem tanısı hem de tedavisi çok zordur.

Rahim ağzında gelişen problemler

Rahim ağzında enfeksiyondan dolayı veya rahim ağzında salgılanan mukus kadınlarda kısırlık nedenleri arasındadır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar