Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Kimler Tüp Bebekte Genetik Araştırmalardan Yararlanabilir?

Kimler tüp bebek tedavisinde genetik araştırmalardan yararlanabilir?

Erkek ve kadın adayda kromozomal herhangi bir sorun olmamasına rağmen embriyoda oluşan anöploidi denilen, kromozom sayısında eksiklik ya da fazlalık sebebiyle oluşan problemler meydana gelebilir. Anöploidi sorunları kadının yaşının ilerlemesi sebebiyle artar. Özellikle bu sorun kadının 40 yaşının üstünde olması ile oluşmaktadır.

Genetik tanı yöntemleri; kadın ve erkekte bulunan kromozomal anormalliklerin bulunmamasına rağmen embriyoların genetik açıdan incelenmesi ve en sağlıklı embriyonun tespit edilmesini sağlamaktadır. Bu sayede yalnızca sağlıklı embriyolar anne adayına transfer edilebilmektedir. Genetik tanı yöntemlerinin uygulanma sebepleri arasında ise:

Anöploidi riski;

Genetik tanı yöntemleri kimlere uygulanmalıdır?

Genetik tanı yöntemleri yani PGT, embriyonun mevcut DNA ve genetiğinin araştırılması ve genetik hastalıklar bakımından incelenmesidir. Embriyo, biyopsi yöntemi ile embriyo transferinden önce testin yapılması gerekmektedir. Şayet genetik hastalıklar mevcut ise ya da kromozomal bir sorundan şüphe duyuluyorsa mutlaka genetik tanı yöntemlerine başvurulmalıdır.

Embriyodan ufak bir biyopsi alınır. Elde edilen hücre yani blastomer, genetik bölümde incelenir. Bu aşamada bu hücreler oldukça titiz ve detaylı şekilde araştırılır. Sağlıklı olan embriyolar ise anne adayının rahmine transfer edilir.

Hangi durumlarda pre-implantasyon genetik tanı uygulanması gerekir?

Preimplantasyon Genetik tarama yöntemleri hangi hastaları tespit etmektedir?