Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Paylaş:

kisir

Kadının yaşından dolayı oluşan kısırlık nedenleri ve tedavisi

Kadının yaşı:

Kısırlık nedenlerinin en başında ertelenen annelik gelmektedir. Günümüzde kadınların birçoğu anne olma isteklerini ileri tarihlere ertelemektedir. Erteleme nedenleri eğitim ya da iş hayatıdır. Ancak kadının ilerleyen yaşı ile gebelik şansıda oldukça azalır. 30’ lu yaşlar gebe kalmak için en ideal yaş grubudur. Yaşı 35’ i geçmiş kadınların normal yolla çocuk sahibi olabilme şansı çok az olur. İleri yaşlarda ki kadınlar ancak yardımcı üreme tedavileri ile çocuk sahibi olabilir. Aynı zamanda yaşın ilerlemesi ile yumurtalıklarda fonksiyonel bozukluklar oluşur ve tedavi ile sağlanan gebelikler ile doğan bebeklerde sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Yaşı ilerlemiş hasta gruplarında en etkili üreme tedavisi tüp bebek uygulamalarıdır. Ancak tüp bebek için de geç kalmamak gerekir.

Yumurtalıklarda oluşan değişimler (Over rezervinde azalma)

Kısırlık nedenlerinden biri de yumurtalıkların zayıflamasıdır. İleri yaşlarda kısırlık problemine ek olarak yumurtalıklarda meydana gelen bozukluklar daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Ergenlik dönemine geçmiş kadınların yumurtalıklarında gelişim göstermemiş 300.000’ e yakın yumurta hücresi olur. Her adet döneminde yumurta hücrelerinden bir tanesi gelişerek döllenmeye hazırlanır. Ancak her ay gelişimi tamamlanan yumurtalardan 1000 tanesi dejenere olur. Menopoz dönemine yaklaşmış olan kadınların yumurta sayısı oldukça azalır. Arta kalan yumurtalar döllenmeyi başarmak için yeterli olmayabilir.

Kısırlık tedavisine alınan hastalarda âdetin 3. Günü kanda yapılan test ile FSH seviyesindeki artış yumurtalıklarda azalma olduğunu kanıtlar. Bu durumda yumurtaların kalitesi ve sayısı gereğinden az olur. Menopoz zamanı yaklaşmış kadınlarda adet düzensizliği başlar. Adet zamanı ilk başlarda kısa aralıklar ile devam eder. Ancak ilerleyen zamanlarda adet aralıkları fazlalaşır. Adet düzeni bozulmuş kadınlarda yumurta gelişimi yapılamaz.

Yumurta sayısı ve kalitesi:

Kısırlık nedeni olarak karşımıza çıkan bir diğer neden ise yumurtalıkların kalitesidir. ilerleyen yaş ile birlikte yumurta sayısında ve kalitesinde yüksek oranda azalma olur. Bu durumda yumurta ve spermin buluşarak döllenmesine engel olur. Bu soruna rağmen döllenme başarılsa bile gebeliklerde sorun yaşanabilir. En sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de Down sendromlu bebeklerdir. Bir diğer oluşabilecek sorun ise düşük doğumlardır.

İleri yaşlarda kısırlık tedavileri:

Kısırlık tedavisi uygulanacak olan bu grup hastalarda adet döneminin 2. Günü yapılan FSH, E2VE LH seviyeleri oldukça önemlidir. Bu tür testler ile gebelik olasılığı ve yumurtalıklardan alınacak cevaplar tespit edilir. Bu testler ile gebelik oranları hesaplanırken testlerin seviyelerinin yüksek çıkması halinde hiç gebelik şansı da olmayabilir.

Tedavi yapılacak uygulamalar ve alternatif tedaviler:

Hastalar detaylı bir şekilde incelendikten sonra çıkan sonuçlar ile ne kadar şanslarının olduğu hakkında bilgilendirilir. Ancak yaşı ilerlemiş çiftlerin daha detaylı ve titizlikle incelenmesi gerekir. Diğer yardımcı üreme teknikleri ile zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine geçilmesinde yarar vardır. Çünkü ileri yaş hasta gruplarında tüp bebek tedavisi oldukça başarılıdır. Ancak tüp bebek tedavisinde de zaman çok önemlidir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar