Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Kısırlık Oranları ve Tüp Bebek Tedavisi

Sağlıklı bir anne ve baba adayının, bir ayda hamileliği gerçekleştirebilme şansı % 20-25 civarındadır. Bu olasılık, yardımcı üreme yöntemlerinin her uygulanması için % 40- 50’lere kadar yükselebilmektedir.

Fakat teşvik edici bu sonuçlara karşın başarılı bir hamilelik ve bebek doğurma konusunda hiçbir IVF programı, birden çok uygulamalarda bile hamileliğin gerçekleşeceği garantisini veremez.

Tüp Bebek Tedavilerinde Başarının Elde Edilmesi İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?

Tüp bebek tedavilerinde başarıyı etkileyen etkenler içersisinde anne adayının yaşı, infertilite (kısırlık) sebebi, tüp bebek kliniğinin laboratuvar imkanları, uygulanılan tedavi programları, en son evrede olan embrio transferinin kolay oluşu, IVF ekibinin deneyimi ve yeteneği sayılabilir. İlk tüp bebek doğumunun üzerinden yirmi beş yıldan fazla zaman geçmiştir. Günümüzde “Yardımcı Üreme Teknikleri” (YÜT) oldukça ilerlemelere imza atmıştır. Bu da hamilelik oranlarına ve canlı doğan bebek oranlarına olumlu olarak etki eder.

Tüp Bebek Yöntemler (ivf), Bebeklerde Ortaya Çıkan Sakatlık (anomali) Riskini Arttırır mı?

Tüp bebek tedavi yollarıyla dünyaya gelen bebeklerde herhangi bir ilave anomli riski bildirilmemiştir.  IVF neticesinde doğan bebekler, doğumsal anormallikler, genetik anormallikler, zeka sorunları v.b. bakımından doğal yollarla olan bebeklerden farklılık göstermemektedir.Fakat çoğul gebelikler prematür (erken) doğum ile neticelenebilir. Buna ek olarak ortaya çıkabilecek problemler, IVF hamileliklerinde daha yaygın olarak karşılaşılabilir. IVF hamilelikleri çoğunlukla sağlıklı doğum ile neticelenerek, doğal yollar ile gerçekleşen hamileliklerle aynı oranlarda düşük ya da ölü doğum ile de neticelenebilir.

Tüp Bebek Uygulamaları Dış Gebelik Riskini Arttan Bir Etken midir?

 Dış gebelik riski, IVF gebeliklerinde belirli bir düzeyde artmaktadır.

Tüp Bebek “heterotopik gebelik” Riskini Arttırır mı?

Birden fazla embriyo transferlerinde rahim içine yerleşmiş bir embriyo ile aynı anda dış gebelik de meydana gelebilir. Bir hamileliğin rahim içinde bir hamileliğin de rahim dışında (dış gebelik şeklinde) yerleşmesine ‘heterotopik gebelik’ ismi verilir.Heterotopik hamilelik riskleri tüp bebek uygulamalarında çoğalmaktadır. Bu durumda rahim içindeki hamileliği korurken dış gebeliği tedavi etmek mümkün bir ihtimaldir. Heterotopik hamileliklerin normalde görülme yaygınlığı  50.000 de bir iken, son zamanlarda artan tüp bebek tedavileri gibi  yardımcı üreme yöntemleri ile eskiye göre çok daha yaygın olarak görülmektedir.

Tüp bebek tedavilerinde nomal hamileliklere nazaran daha yaygın karşılaşılan düşük, erken doğum, heterotopik hamilelik, çoğul gebelik gibi bütün olumsuz sorunlar yüzünden; bir tüp bebek kliniğinin başarısını tedavi ardından”gebe kalma” oranlarından çok, sağlıklı doğum yapanları barındıran “eve bebek götürme” oranları belirler. Kısırlık sorunlarının % 40 civarı anne adayı kaynaklı, % 40 civarı da baba adayı kaynaklıdır. Geriye kalan % 20’lik oranda ise hem anne adayından, hem de baba adayından kaynaklanan sorunlar bulunur.

Spermin yumurtayı dölleyebilmesi adına kaliteli ve seviyesinin fazla olması gerekir. Spermin kalitesi ve düzeyi yüksek kişilerin dölleyebilme yetileri de daha fazla olmaktadır. Dölleme yetisinin yüksek olması hamileliğin gerçekleşmesinde yüksek başarılara yol açar. Döllenmenin gerçekleşebilmesi için kaliteli spermin seçimi oldukça önem teşkil eder. Seçimi doğru yapılan spermler ile anne adayından elde edilen yumurtalar birleştirilir. Ancak, bazı erkeklerde sperm sayısı oldukça düşük olabilir. Bu gruptaki hastalar dışında sperm sayısı yumurta sayısından daha çok sağlanır. Tüp bebek tedavisinde hedef, mikroskop uygulanarak kaliteli spermlerin seçilerek hamilelik olasılığını artırmaktır.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisi kısa bir tanımla, doğal üreme yollarıyla anne adayının vücudunda oluşması gereken döllenmenin laboratuvar koşulları ile gerçekleştirilmesidir. Tüp bebek tedavisinde ilk olarak anne adayına bazı ilaçlar uygulanır ve yumurtanın olgunlaştırılması sağlanır. Daha sonra basit bir cerrahi müdahale uygulanarak olgunlaşmış yumurtalar laboratuvarda değerlendirilmek üzere toplanır. Baba adayından elde edilen spermlerin üzerinde ayrıntılı inceleme yapıldıktan sonra, yumurtalar ile birleşmesi sağlanır. Kalitesi yüksek olan yumurtalar tercih edilir ve rahme aktarılır.

Tüp Bebek Çocuğu Olmayan Adaylara Son Çare

Tüp bebek, denenen ve hiçbir tedaviye yanıt vermemiş adaylar için uygulanan bir yardımcı üreme yöntemidir. Maddi açıdan külfetli bir süreç olabilir. Ancak çeşitli adaylarda tüp bebek tedavisi uygulamak için başka tedavileri beklemek gerekli olmaz. Bir çok uzman kısırlık tanısı konulan kişilerin başka tedavi tekniklerini deneyerek hem zaman, hem de para kaybetmeleri yerine direkt olarak tüp bebek tedavisine yönelmelerini tavsiye eder. Bazı kısırlık çeşitlerini oldukça basit müdahaleler ile çözümleyebilmek mümkündür, ancak bu oran günümüzde daha az görünmektedir.  Kısırlık problemi anne adayına ya da baba adayına bağlı olabilir. Fakat her ikisinde de problem olduğu durumlarla da karşılaşılabilir.

Kadında kısırlığa yol açan etkenler; 

Tüplerin tıkalı ya da tamamen kapalı olması

Enfeksiyona bağlı gelişen hastalıklar

Bir ameliyat ardından tüplerin alınmış olması

Bu problemlerle karşı karşıya kalan kadınlarda tüp bebek son çare tedavi olarak görülür. Tüplere sebebiyle gelişen fonskiyon bozuklukları da kısırlık için yeterli bir problemdir. Tüplerin açık olmasına karşın, yumurta ile bağlantısı gerçekleşemez. Anne adayına uygulanmış olan çeşitli cerrahi müdahaleler tüp ile yumurtanın ilişkisini etkileyecek neticelere yol açabilir. Bu gibi durumlarda tüpler açık olsa dahi hamilelik gerçekleşemez. Bu sorunlarla karşı karşıya kalan adayların tüp bebekten başka şansı bulunmaz. Bazı kadın hastalar çikolata kisti ve yumurtalık kistleri sebebiyle operasyona geçirebilir. Ameliyatların ardından yumurtaların işlevlerinde azalma meydana gelebilir. Bu gibi ameliyat geçirmiş kadınlara da tüp bebek uygulanmasında fayda vardır. Kadın hastanın yaşı ilerlemiş ise beklemeye başka tedaviler ile zaman kaybetmeye gerek yoktur. Bu grup hastaların doğrudan tüp bebek tedavi yöntemine alınmasında yarar vardır.

Tüp Bebek Başarısı Neye Göre Hesaplanır?

Tüp bebek tedavilerinde hamilelik başarısı normal seyreden hamileliklere ve doğan bebeklere göre hesaplanır. Tüp bebek tedavisinde hamileliğin gerçekleşmesi canlı doğum şansından daha fazladır. Tedavilerde biyokimyasal hamilelik oranı daha fazladır. Biyokimyasal hamilelik, kan tahlillerinde hamileliğin görülmesine rağmen ultrason değerlendirmelerinde hamileliğin görülmemesidir. Tüp bebek tedavisinde amaç hamileliği sağlamak değildir. Amaç, sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesidir.

Tüp Bebek Başarısı Klniğin Merkez Kalitesine Bağlı mıdır?

Başarıyı elde etmek için merkezde yer alan laboratuvar koşulları ve yöntemi de oldukça önemli bir etkendir. Laboratuvar donanımı hamileliğin gerçekleşmesinde etkili olan, en önemli etkenler arasında yer alır. Bütün tedaviye alınan adaylarda kesinlike belli oranlarda bir şans bulunur. Ancak başarıyı yakalayabilmek adına kimi zaman birkaç defa deneme yapılması gerekebilir. Şayet adaylar, üç denemede de başarısız olmuş ise tekrar incelenme altına alınmalıdır. Şayet, gerek görülmüş ise ek tetkikler yapılmalıdır.

Tüp Bebek Öncesi Öneriler

 Baba adayları için öneriler : Tüp bebek tedavisine başlamadan son iki ay öncesi ateşli bir hastalık neticesi ateş 39 dereceyi geçti ise doktora bilgi verilmelidir. Çoğunlukla bu tip ateşli hastalıklar baba adayının üreme hücresinde yer alan spermlerin kalitelerini ve sayılarını negatif yönde etkiler ve tedavinin başarı oranını olumsuz tarafa çeker. Daha önceki zamanlarda cinsel bölge ile ilgili iltihabi bir hastalık yaşanmış ise doktora kesinlikle anlatılmalıdır. Özellikle herpes enfeksiyonu toplum arasında uçuk olarak da bilinen enfeksiyon hastalığı geçirilmiş ise kesinlikle doktor bu hastalık hakkında bilgilendirilmelidir.

Ağır egzersizler ile uğraşan erkekler, tedaviden üç ay önce egzersizleri bırakmalıdır. Baba adaylarının iç çamaşır tercihi gayet rahat olmalıdır ve sıkı çamaşırlardan uzak durmalıdır. Sıkı iç çamaşırlar, vücut ısısını artırır ve spermlerin gelişimini kötü etkiler. Tedaviden önceki üç ay kesinlikle alkol ve sigara kullanılıyor ise bırakılmalıdır. Kişinin sürekli kullanmak zorunda olduğu bir ilaç varsa doktora kesinlikle bilgi verilmelidir.

Tedavi esnasında adaylara uygulama yapılacak tarih verilir. Verilen tarihten önceki üç gün cinsel perhiz yapmak gerekir. Bunun yanında uygulamayı takip eden on gün cinsel ilişkide bulunulmaması gerekir. Tedaviden önceki son üç ay hamam ve sauna gibi sıcak yerlerde durmamak gerekir. Sıcak ortamlardan bulunmak sperm kalitelerini olumsuz yönde etkiler.

Anne adayları için öneriler : Cinsel bölge ile ilgili herhangi bir iltihabi sorun var ise doktorun konu ile bilgilendirilmesi gerekir. Özellikle karın bölgesi ile ilgili egzersiz yapmamak gerekir. Tedaviden önceki üç ay içerisinde alkol ve sigara tüketimi kesinlikle bırakılmalıdır.

Alkol ve sigara kullanımı hem hamilelik olasılığını kötü etkiler, hem de düşük yapılmasına yol açabilir. Kullanılmış olan bir ilaç var ise doktora mutlaka haber verilmelidir. Uygulama tarihi belli olduktan sonra uygulamanın yapılacağına son üç gün kala mutlaka cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.  Uygulama gerçekleştikten sonraki, on gün de cinsel ilişkide bulunmamak gerekir. Uygulamadan önceki son üç ay hamam ve sauna gibi sıcak yerlerden uzak durmak gerekir. Kafeinli içeceklerden uzak durmakta fayda vardır. Tedavi başladıktan sonra zayıflamak için hiçbir diyet uygulamasına girmemek gerekir. Anne adaylarının dengeli, yeterli ve düzenli beslenmeleri gerekmektedir.

Muayene Öncesi Öneriler

Muayene edilecek bölgenin temizliğine özen göstermek gerekir. Şayet daha önce tedavi için farklı bir doktora gidilmiş ise gidilen doktorun tedavi tekniği yeni gidilen doktora detaylı bir şekilde anlatılmalıdır.

Randevu saatlerine mutlaka zamanında gidilmelidir.

Hastanın kendisine verilen uygulamalar kesinlikle aksatılmadan yapılmalıdır.

Öğrenmek istenilen ve merak edilen soruların muayene esansında kesinlikle doktorla paylaşılmalıdır. Bu gibi davranışlar kişiyi bilinçlendirir, hem de bilinçli hastalar tedaviyi uygulayacak doktorların motivasyonunu artırır ve  tüp bebek tedavisinin başarılı olarak devam etmesine yardımcı olur.