Paylaş:

Kadınlarda sigaraya bağlı kısırlık nedenleri

Yapılan bilimsel araştırmalara göre sigara üreme hücrelerine zarar vererek doğurganlık özelliğinde azalmalar yaratmaktadır. Sigara içen bir kadının ne kadar ve ne süredir sigara içtiği doğurganlığı olumsuz etkilemektedir.

Sigarada bulunan nikotin vücuda alınarak kadınların yumurtalıklarında oluşan üreme hücrelerinde kötü etkiler bırakarak yumurtanın yapısında anomoliler oluşmasına neden oluyor. Yumurtalıklara zarar veren sigara erken menopoz sorunlarına da yol açıyor. Sigara kullanan kadınlarda normal yollarla gebelik şansı azalırken oluşabilecek gebeliklerde düşükler ile sonuçlanabilir.

Sigaranın yol açtığı erkek üreme bozuklukları

Erkekler sigaradan kadından daha az etkilenir. Ancak aşırı sigara tüketen erkeklerin spermlerinde hareket bozukluğu ve sperm sayısında azalma görülebilir. Sigara erkeklerde de kısırlık problemleri oluşturabilir.

Sigara ve kısırlık tedavisi

Sigara içen kadınların döllenme kabiliyetinde azalmalar oluşur. Yumurta sayısı azalır ve oluşan gebelikler düşükler ile sonlanır. Şayet gebelik oluşmuş ise doğacak bebeklerde ciddi sağlık problemleri olabilir. Kısırlık tedavisine başlayacak kadınların tedaviden en az 3 ay önce sigarayı bırakması kesinlikle şarttır. Sigarayı bırakan kadınların kısırlık tedavisi ile başarı şansında yükselmeler olur.
Sigara tüketimi ani bebek ölümlerine de yol açabilir.

Kısaca sigaranın üreme hücreleri üzerinde zararını açıklamak gerekirse, üreme bozukluklarına yol açarak tedavi altında olan çiftlerin gebelik şansını azaltır. Tedaviye başlayan çiftlere sigarayı bırakmaları gerekildiği kesinlikle söylenmelidir.

Strese bağlı kısırlık problemleri

Stres kişiyi ruhsal yönden olumsuz etkiler. Aynı zamanda vücutta bazı organların işlev bozukluğuna neden olur. Stresten kaynaklanan problemler, uyku düzensizliği, sinirlilik, kalp çarpıntısı ve hormonal dengenin bozulması olarak sıralanabilir. Stres ayrıca bağışıklık sisteminde de problemlere neden olabilir.

Kısırlık tedavisi neden stresli bir süreçtir?

Kısırlık tedavisi genel anlamda stres dolu bir süreçtir. Bu stresli süreçten özellikle kadınlar daha çok etkilenir. Bazı kadınlarda stresten dolayı adet düzensizliği ve hormonal dengede bozukluklar oluşur. Bazı vakalarda ise tüplerde tıkanıklık ve sperm sayılarında azalma tespit edilir.

Strese maruz kalan çiftler hayatlarını kontrol altında tutamadıklarını düşünür. Tedaviler sonunda çiftlerin anne ve baba olma arzuları gerçekleşmez ise strese bağlı ciddi krizler olabilir.

Strese azaltacak bazı yöntemler

  • Kısırlık tedavisine başlamadan önce bütün yönleri ile araştırmak gerekir.
  • Tedaviye başlayan çiftler birbirine karşı hoşgörülü olmalıdır.
  • Seçilen tedavi programı ile çiftler kendini rahat hissetmelidir.
  • Kafein içeren içeceklerden uzak durmak gerekir.
  • Yürüyüş yapmak kişilerde rahatlık sağlar.

Kısırlık tedavisinde çiftlerin stresli olması çok doğaldır. Stres hemen hemen bütün tedaviye alınan çiftlerde görülür. Ancak tedavide başarı sağlayabilmek için çiftlerin stresli olduğunu kabul etmesi ve stres ile mücadele edilmesi gerekir. Bu sayede olumsuzluklar ortadan kaldırılabilir. Stresle mücadele etmenin en iyi yolu ise uygun bir uzmandan yardım alarak tedaviye devam etmektir.

Sonuç olarak sigara kullanımının üreme sağlığı üzerinde çok ciddi etkileri bulunmaktadır. Kısırlık tedavisine ilk olarak sigarayı tamamen hayatınızdan çıkararak başlamanız en güçlü adımı atmanız demektir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar