Kök Hücre ve Tüp Bebek Tedavisi

Paylaş:

35 yaşın altındaki çiftler 1 yıl, 35 yaşın üzerindeki çiftler yaklaşık 6 ay korumasız düzenli ilişkiye girdikleri halde bebek sahibi olamıyorlarsa kısırlıktan şüphe edilmektedir. Normal sağlık durumuna sahip olan üremem çağındaki çiftlerden yaklaşık olarak % 15’i normal yollardan bebek sahibi olamamaktalar. Bazen kadında, bazen erkekte, bazen de her ikisinde de kısırlığa sebep olan faktörler gözlenebilmektedir. Kısırlıkla mücadele eden çiftlerin yaklaşık % 15’inde ise kısırlığa sebep olan etkenler belirlenememektedir.

Günümüzün modern dünyasında kısırlık az rastlanır bir durum değil. Ancak gelişen tıbbi olanaklar kısırlıktan muzdarip olan çiftlere bebek sahibi olabilme imkanı sunmaktadır. Yumurtlama tedavisi, aşılama uygulaması, tüp bebek tedavisi gibi çok sayıda kısırlık tedavi yöntemi bulunmaktadır. Çiftlerin sorunlarının içeriğine göre bu yöntemlerden en uygun olanı seçilmektedir. Ancak bu yöntemlerden en başarılı sonuç veren ve en fazla ekonomik güç gerektiren yöntem tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisi daha çok diğer yöntemlerin işe yaramayacağı durumlarda tercih edilebilmektedir.

Tüp bebek nedir?

Normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerde yumurtlama, sperm ya da tüplerin tıkalı olması gibi sorunlardan biri ya da bir kaçı varsa tüp bebek yöntemi kullanılabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde anne adayının yumurtaları ve baba adayının spermleri vücut dışında, bir laboratuar ortamında döllenir ve cerrahi yöntemlerle kadının rahmine yerleştirilir. Tüp bebek yönteminde gebelik oluşma olanağının yüksek olmasının nedeni en sağlıklı sperm ve yumurtaların dölleniyor olması ve tüplerden kadın rahmine hiçbir doğal olumsuzluk yaşanmadan transfer ediliyor olmasıdır.

Kök hücre nedir?

Kök hücre; canlı organizmaların tüm hücrelerinin, dokularının ve organlarının kaynağıdır. İlerleyen yaşla beraber bozulan, hastalanan, yorulan ve işlevini yitiren tüm dokular kök hücrelerle yenilenmektedir. Kök hücreler hem kendilerini yenilerler hem de organizmadaki pek çok farklı hücreye dönüşebilirler. Vücutta kesik, yanık, kalp krizi gibi durumlarda tam anlamıyla bir acil servis görevi gören kök hücreler, hasarlı alanı onarır ve yeniler.

Organizmadaki kök hücrelerin en güçlü, en kaliteli, en fazla olduğu dönem henüz anne karnında olduğu dönemdir. İlerleyen yaşla beraber kök hücreler azalmaya, vücut hasar durumunda kendi kendisini daha uzun sürede yenilemeye başlar. Örneğin parmağında kesik oluşan 15 yaşındaki bir gençle, 45 yaşındaki yetişkinin iyileşme süresi aynı değildir. Gençlerde iyileşme çok daha hızlı olur. Zira gençlerde kök hücreler daha fazladır.

Bunun yanında vücutta bulunan organlar, hücreler çok ciddi bir biçimde hasar görmüşse, kendi kendilerini yenileyebilme olanağı bulunamamaktadır. İşte bu durumda yine kök hücreler kullanılarak tıbbi müdahaleler uygulanması gerekmektedir. Kök hücreler; yeni kan hücresi üretmek, şeker hastalıklarını iyileştirmek, kalbin yenilenmesine yardım etmek, bağışıklık ve sinir sistemi sorunlarını çözebilmek gibi işlevleri vardır. Ancak bunların yanında tüp bebek tedavisine yardımcı rolü de pek çok kişiye umut ışığı olmaktadır.

Tüp bebekte kök hücresi mucizesi

Kök hücrelerin işlevleri ile ilgili araştırmalar henüz sonuçlanmamış, halen devam etmektedir. Bu bağlamda çocuk sahibi olamayanlar da kök hücrenin kısırlığa çözüm olabileceği düşüncesinin peşinden koşmaktalar. Zira kök hücreler her türlü hücreyi yenileyebildiğinden, rahimde bulunan hücrelerin kemik iliklerindeki hücrelerden üretildiği düşüncesinden hareketle kök hücrenin kısırlığa çare olabileceği düşünülmektedir. Bu konudaki araştırmalar halen yapılmaya devam etmekle beraber, her türlü hücreyi yenileyebilen kök hücrelerin sperm ve yumurta oluşumuna, sağlıklı embriyo oluşturmaya yardımcı olacağına inanılmaktadır.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar