Kürtajdan Sonra Yeniden Hamilelik Olur mu?

Paylaş:

kurtaj sonrasi hamilelik

Gebe kalmayı zorlaştıran birçok etken mevcuttur. Bu etkenlerin arasında; düzensiz adet görme, aşırı görme ya da aşırı zayıflık, kalp damar sisteminde sorunlar ya da lupus adı verilen sistemik kollajen doku hastalıkları sayılabilir. Erken teşhis ise gebe kalmak için oldukça önemlidir.

Şayet hormonal düzensizlikler söz konusu ise, bu sorunun düzene sokulması için çeşitli medikal ilaç tedavilerine başvurmak oldukça önemlidir.

Ne kadar süre hamile kalınamazsa doktora başvurulmalı?

Çiftler, 12 ay boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkide bulunmalarına gebelik sağlanamıyor ise, mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Sağlıklı bir çiftin, her ay gebe kalma şansı %25’tir. Bu oran göz önüne alındığında çiftlerin 8-9 aylık bir süreç içerisinde gebelik sağlayabilmesi beklenir.

12 aydan uzun süren gebe kalamama durumu ise mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. 35 yaşın üzerindeki çiftler ise 6 ay boyunca doğal yollardan gebelik sağlamaya çalışmalı ve daha sonra uzmana başvurmalıdır. Yaş ilerledikçe gebe kalma şansı azalmaktadır. Bu sebeple de zaman kaybetmemek gerekmektedir.

Psikolojik nedenler hamile kalmayı zorlaştırır mı?

Yoğun stres yaşamak gebe kalmayı zorlaştıran en önemli etkenlerdendir. Kürtaj olduktan sonra da gebe kalamamanın genellikle sebebi budur. Yoğun stres, yumurtlama fonksiyon bozukluğu yaratabilmektedir. Bunun dışında ağır stresin tüplerde geçici spazma yol açtığı ve buna bağlı sebeplerin yaşanabilmesi de söz konusudur. Bununla beraber stresle başa çıkabilmek için kullanılan anti depresanlar da cinsel açıdan isteksizliğe yol açabilir. Bu sebeple de kısırlık sorunu meydana gelebilir.

Önceden düşük yapmış kadınlar daha mı zor hamile kalır?

Önceden düşük öyküsü olan kadınlar gebe kalmakta herhangi bir zorluk yaşamazlar. Şayet düşük yapma sebebi herhangi bir hastalık dolayısıylaysa yeni gebelikte de düşük yapma riski mevcuttur.

Kürtaj olan kişiler tekrar hamile kalabilir mi?

Kürtaj, oldukça titizlik ve deneyim isteyen bir işlemdir. Kürtaj uygulamasının usulsüz yapılması ise rahim içinde çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu sebeple de kısırlık meydana gelebilir. Ancak başarılı gerçekleştirilmiş kürtaj işleminden sonra gebe kalma huşunda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Sık sık kürtaj olmak da kısırlık riskini arttıran bir faktördür. Bu sebeple mutlaka doğum kontrol yöntemleri kullanılmalı ve istenmeyen gebelikler sağlıklı bir şekilde engellenmelidir. Aksi halde kısırlık sorunu ortaya çıkabilir. Usulsüz ya da yanlış uygulanan kürtaj uygulamalarında uzun vadede sorunlar ortaya çıkabilir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar