Laparoskopi Ne Zaman Yapılır?

Paylaş:

 

Laporoskopi, karın iç bölgesine optik bir alet ile girilerek gözlem yapmaktır. Kullanılan alet göbeğin alt kısmından 1 cm kadar bir kesi açılarak açılan kesiden karın içine yerleştirilir. Karın içinde aydınlık bir ortam sağlayarak yumurtalık, tüpler ve rahim ile alakalı rahatsızlıkları ve sorunları direkt olarak tespit etme ve gerekli görüldüğü durumlarda aynı anda karnın alt kısmından açılan ufak delikler ile içeri yerleştirilen aletler ile sorunu tedavi etme imkanı sağlamaktadır.

Endoskopi ise, vücuda yerleştirilen kamera ile sorunu tespit etme ya da tedavi etme yöntemlerine verilen genel addır. Jinekolojik hastalıklarda uygulanan iki çeşit endoskopi vardır. Bunlardan birisi laporoskopi bir diğeri ise histeroskopidir.

Laporoskopi hangi durumlarda uygulanır?

Laporoskopi jinekoloji haricinde genel cerrahi ve daha farklı cerrahi alanlarında da uygulanan bir tekniktir. Ancak daha çok jinekoloji alanında uygulanmaktadır.

Kadın hastalıklarında birçok değişik amaç için uygulanabilmektedir. Laporoskopi kanser cerrahileri ile beraber daha birçok jinekolojik cerrahi olanağı sağlamaktadır. Jinekoloji alanında en sık gebeliği normal yollarla oluşmayan yani kısırlık sorunu yaşayan kişilerde sorunun takibi ve tedavisi için uygulanabilmekte ve gebeliğe neden olan engel tespit edilerek tedavi edilebilmektedir.

Laporoskopi ne kadar sürede uygulanır?

Laporoskopi eğer sorunu tespit etmek amacı ile uygulanıyorsa çok kısa bir sürede ortalama 25 – 30 dakikada uygulanabilen bir işlemdir. Ancak laporoskopi tedavi amacı ile uygulanacaksa tedavinin şekline ve hastalığa göre uzun saatler sürebilir. Mesela, miyom alınacaksa laporoskopik cerrahi yaklaşık 45 dakikada sonlanırken rahim alınma operasyonlarında bu süre 1 – 2,5 saate kadar çıkabilir.

Laporoskopi gerekli görüldüğü takdirde birden fazla uygulanabilen bir işlemdir. laporoskopi özellikle tedavi amacı ile uygulanmışsa tedavinin ne denli başarılı olduğunu anlamak için 6 aylık bir aradan sonra 2. Laporoskopi uygulanabilir.

 

Tüp bebek

Paylaş:
Yorumlar
  • Einstein :

    29 Ocak 2017

    Benim 3 cocugum var bir cocuk daha istiyorum 35 yasindayim tuplerim tikandi doktor laporoskopi onerdi . Laporoskopiden sonra gebelik sansim ne kadar kac ay icinde olurum baska sorunum yok acil cevap yazabilir misiniz

     Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar