Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Laparoskopik Myomektomi

 

Laparoskopik Myomektomi nedir?

Kadınlarda 35 yaş sonrasında ortaya çıkan iyi huylu tümörlere “miyom “ denmektedir. Miyomlar her kadında oluşmayabilir. Tüm dünyada kadınların %25 inde görülmektedir. Kadınların genelinde 40 lı yaşlara doğru oluşmaya başlar. Miyomlar çok büyüyüp diğer organlara zarar vermedikçe, fazla kanamaya yol açmadıkça rahatsız edici değildir. Tehlikeli bir sonuç vermemektedir.

Her miyom ameliyat gerektirir mi?

Her miyom ameliyat gerektirmez. Ancak normalden fazla büyüyen miyomlar çevre organlara zarar vermeye başlayınca alınmaktadır. Örneğin:

Laparoskopik myomektomi; normalden fazla büyüyen miyomların laparoskopik ameliyat yöntemi ile alınmasına denmektedir. Kısaca, rahim göbek bölgesinden açılarak laparoskopik yöntemler ile alana girip miyomların alınması işlemidir.

Laparoskopik myomektomi yöntemine doktorlar ne zaman başvurmaktadır?

Hastayı mutlaka ameliyata almak gereklidir.

Laparoskopik myomektomi nin açık ameliyattan farkı nedir?

Hastalar bildik yöntemlerle ameliyat olmak isteyebilirler halk arasında açık ameliyat olarak bilinen konvansiyonel laparotomi yöntemi ile olan ameliyatlara göre avantajlı olan Laparoskopik ameliyatlar kesiği daha az olduğu için ve operasyon daha kısa sürdüğü için hem daha hızlı bir iyileşmeye neden olur, hem de daha steril bir operasyon sonucu enfeksiyon kapma riski çok aza indirgenmiştir.

Laparoskopik Myomektomi Riskleri Nelerdir?

Laparoskopik myomektomi  işlemide sonuçta bir ameliyat işlemidir dolayısıyla diğer konvansiyonel laparotomi (açık ameliyat) hangi riskleri taşıyorsa Laparoskopik ameliyatlar da aynı riskleri taşımaktadır.

Laparoskopik Myomektomi işleminin artıları var mıdır?

Yukarda bahsettiğimiz gibi elbette diğer açık ameliyatlara göre artıları vardır bunları şöyle sıralamak mümkündür:

Laparoskopik Myomektomi Yöntemi ile ameliyat olabilecek hastaların bu alanda ihtisas görmüş, uzmanlaşmış, deneyimli ve tecrübeli kadın doğum uzmanlarını tercih etmeleri gerekmektedir. Açık ameliyatlarda da olduğu gibi hastanın tüm anestezi testlerinden ve yapılacak herhangi bir operasyona sağlık bakımından hazır olup olmadığını gösteren tetkiklerden geçmesi mutlaka gereklidir.

Hangi hastalar Laparoskopik Myomektomi yöntemi ile ameliyat olamaz?

Bu hastalar için Laparoskopik Myomektomi yöntemi ile ameliyat olmak sakıncalı olabilir. Yine de bu alanda son sözü Laparoskopik ameliyatlar hususunda tecrübeli deneyimli Kadın Doğum Uzmanlarının söylemesi ve hastayı görüp ona göre bir değerlendirme yapması gerekmektedir.

 

Tüp bebek