Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Meme Kanseri ve Nedenleri

Meme kanseri

Meme kanseri,  kadınlarda görülen kanserler arasında ilk sırada gelmektedir. Kadınlarda görülen tüm kanserlerin %25’ ini meme kanseri oluşturur. Son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde yeni tanı alan olgu sayısında bir artış olmuştur. Ortalama olarak her 8 kadının birinde kanser ortaya çıkma riski söz konusudur. Yapılan araştırmalara göre dünyada her 10 dk da bir kadın meme kanseri nedeniyle yaşamını yitirmekte ve her 3 dk da bir yeni bir kadına meme kanseri tanısı konmaktadır. Çalışmalara göre Türkiye’ de her yıl 30 bin kadına yeni meme kanseri tanısı konmaktadır.  2000’ li yıllarda, batı illerimizde saptanan meme kanseri sayısı 100 binde 40-50 iken doğu illerimizde bu oran 100 binde 20 civarındadır.

Meme kanseri, meme dokusunu meydana getiren herhangi bir bölgesinden köken alabilir. Hücrelerin kontrolsüz bir şekilde sürekli çoğalmalarının sonucu olarak, zamanla yakın ve uzak diğer organlara yayılarak hastayı ölüme götürür.

En yaygın görülen tipi; meme dokusundaki kanallardan  kaynaklanan “duktal” tipidir. Diğer sık görülen tipi ise, süt bezlerinden köken alan “lobüler” tipidir. Daha nadir olarak medüller, tübülerve müsinöz gibi tipleri de vardır. Meme kanseri oluşumunda genetik faktörler oldukça önemlidir. Genetik yapıdkibazı faktörlerin ve normal yaşlanmanın sonucu ortaya çıkan bozukluklar kansere neden olur. Buna rağmen,  meme kanserlerinin ancak %7-9’u ailesel geçiş özelliği gösterir. Anne tarafında genç yaşta meme kanserihikayesi ve erkek meme kanseri görülmesi ailesel bir yatkınlığı gösterebilir.

Meme Kanseri Nedenleri:

 

 

 

 

Meme kanseri belirtileri

Tarama

Oldukça önemli olan erken tanı için;

Meme muayenesinde dikkat edilmesi gereken durumlar

Bunlardan herhangi biri varsa doktora başvurmalıdır.

Klinik muayene 20 yaşından sonra 2-3 yılda bir,40 yaşından sonra her yıl yapılmalıdır.

Mamografi

Korunma:

Erken tanı ile meme kanserinin tedavisinin mümkün bir hastalık olduğu bilinmelidir. Meme koruyucu cerrahi yöntemlerle hastanın memesi tamamen alınmadan da tedavi edilebilir.

 

Tüp bebek