Menopoz Sonrası Meydana Gelen Kanamalar

Paylaş:

 

Menopoz dönemi kadınların doğurganlık sistemi kapsamında gerçekleşen adet kanamalarının fizyolojik süreçte son bulduğu evreyi ifade etmektedir. Bu nedenle menopoz döneminden sonra adet kanamalarının ve herhangi bir kanama durumunun gerçekleşmesi mümkün değildir. Ancak menopoz tedavisi gören kadınların aldığı hormonlar sonucu planlı kanama gerçekleştirilmektedir. Bu kanamalara postmenopozal kanama adı verilir ve östrojen hormonunun eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan şikayetlerin hafifletilmesi amacı ile östrojen takviyesi ile gerçekleşir. Fakat postmenopozal kanamlar düzenli adet kanamaları yerine geçmemektedir. Yalnızca şikayetlerin giderilmesi amacı ile sağlanan kanama döngüsüdür. Genellikle erken menopoz vakalarında artan kemik erimesi ve kalp-damar hastalık riskine karşı önlem niteliğinde uygulanmaktadır. Fakat bu tedaviye karşılık henüz düzenli kanama gerçekleşmiyor ise, mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. Ayrıca adet kanamalarının gerçekleşmesinin dışında uygulanan hormon ilaçlarının etkisi ile de ilk 3 ay lekelenme tarzında hafif düzensiz kanama gerçekleşebilir. Fakat bu kanamalar 3 aydan sonraki dönemlerde devam ediyorsa yine doktorunuza başvurmanız önerilmektedir.

Bunun dışında menopoz döneminden sonra yaşanan herhangi bir kanama durumu normal kabul edilmemekle birlikte mutlaka araştırılması gereken önemli bir durumdur. Meydana gelen kanamalar postmenopozal kanamalar dışında bazı hastalıkları simgeleyen haberci belirti olarak kabul edilir.

Menopoz döneminden sonra meydana gelen kanama nedenleri nelerdir?

  • Rahim iç tabakası endometriumun incelmesi (atrofik endometrium)
  • Replasman tedavisi (menopoz tedavi-östrojen takviyesi)
  • Endometrium tabakasının kalınlaşması (endometrial hiperplazi)
  • Rahim içinde mevcut olan patolojiler (polip, miyom)
  • Endometrium ve rahim ağzı kanseri
  • Meme kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlar sonucu anormal vajinal kanamalar meydana gelmektedir.

Menopoz döneminden sonra neden kanama meydana gelir?

Rahim ve vajen:

Endometrium tabakasının incelmesi, küçülmesi ve vajinal kuruluk nedeni ile cinsel ilişki sırasında yaşanan travmatik olgular sonucunda meydana gelebilir. Ayrıca vajina içinde konumlanan kitlesel oluşum kaynaklıda kanama olabilmektedir. Yani menopoz dönemi sonrasında ortaya çıkan vajinal kuruluk sebebi ile cinsel ilişki sırasında yeterli işlevselliğinin olmaması sonucu tahriş ve zedelenme olarak anormal kanama durumu ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında rahimde konumlanan miyom ve poliplerin neden olduğu bir komplikasyon olabilir.

Serviks (rahim ağzı):

Rahim ağzında yer alan polipler kanama nedenleri arasında yer alır. Bu patolojiler genellikle iyi huylu kitleler olsa da, menopoz döneminde sonra ortaya çıkan rahim ağzı kanseri riskinin de belirtisi olabilir.

Menopoz döneminden sonra yaşanan anormal vajinal kanamaların teşhisi

Menopoz döneminde sonra kanama şikayeti ile başvuran hastalara ayrıntılı jinekolojik muayene yapılmaktadır. Öncelikle spekulum vasıtası ile rahim ağzında herhangi bir patolojinin olup olmadığı araştırılır. Daha sonra pelvik sistemi kapsayan rahim ve yumurtalıklar hakkında detaylı bilgi için ultrasonografi muayeneleri yapılmaktadır. Gerekli durumlarda sis ve histeroskopi yöntemleri ile rahim ve rahim duvarı detaylı bir şekilde incelenir. Ayrıca endometrial biyopsi ile rahim içinden alınan bir miktar doku örneği patolojik olarak incelemek üzere laboratuvara gönderilir. Bu işlem genellikle menopoz döneminde sonra yapılan kontroller sonucu endometrium tabakasının kalın olduğu saptanan hastalara yapılmaktadır.

Menopoz döneminden sonra yaşanan anormal vajinal kanamaların tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Menopoz döneminden sonra ortaya çıkan anormal vajinal kanamalarının tedavisi için öncelikle kanama nedenlerinin teşhis edilmesi gerekir. Daha sonra uygun tedavi seçenekleri değerlendirilmektedir. Eğer kanama nedeni rahim ağzında yer alan polipler ise, cerrahi müdahale ile çıkartılmaktadır. Ancak kanama nedeni endometrium tabakasının kalınlaşması ile yaşanıyorsa, medikal ya da cerrahi müdahale ile tedavisi yapılmaktadır. Bunların dışında eğer rahim ağzı kanseri bulgusuna rastlanılmış ise, kanserin evresine göre uygun tedavi seçenekleri değerlendirilmektedir.

Kısacası menopoz döneminden sonra ortaya çıkan kanamalar, doğal sürecin dışında mutlaka tedavisini yapılması gereken önemli bir durumdur. Bu nedenle yaşanan herhangi bir kanama durumunda mutlaka uzman bir doktora başvurmanız önerilmektedir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar