Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Menopoz Sonrası Vücuttaki Değişimler Neler?

Menopoz nedir ve ne zaman başlar?

Kadınların hayatındaki en önemli dönemlerden biri olan menopoz, kısaca 40-45 yaşından 55 yaşına kadar adet dönemlerinin düzensizleşmesi ve sonrasında adet görmenin tümüyle kesilmesi anlamına gelir. Bu dönem, kadının yumurtalıklarının işlevini yitirmeye başlaması anlamına gelmektedir.

Yumurtalıklar işlevlerini yitirmeye başlaması sonrasında, bazı hormonların salgılanma seviyeleri düşer ve adet kanamaları düzensizleşir. Genellikle 40 yaşından sonra başlayan menopoz, 35 yaş öncesinde de başlayabilir. 35 yaş öncesi menopoza erken menopoz adı verilir.  Bir kadın adet düzensizleşmesini takiben yaklaşık 12 ay kadar süre boyunca adet kanaması görmüyor ise menopoza girdiği kabul edilir.

Menopoz sonrası değişimlerin nedenleri nelerdir?

Menopoz dönemine girildikten sonra kadın birçok fiziksel ve psikolojik değişim yaşar. Vücutta ortaya çıkan fizyolojik olaylar ve hormon seviyelerinde önemli boyutlarda değişimler meydana gelir. Yumurtalıklarının işlevlerinin azalması sonucu hormon düzeyleri azalır.

Özellikle östrojen ve onun ardından testesteron ile progesteron gibi hormonların menopoz dönemine girdikten sonra salgılanma seviyelerinin azalması vücutta meydana gelen önemli değişikliklerin nedeni sayılmaktadır. Dış görünüşte farklılıklar yaşandığı gibi bazı iç organlarda da menopoz dönemi sonrası değişimler meydana gelmektedir.  Menopoz dönemine girildikten sonra vücudun farklı bölümlerinde şu şekilde değişimler oluşmaktadır;

 

     Cinsel organda meydana gelen değişimler:

Cilt üzerinde meydana gelen değişimler:

    Memelerde meydana gelen değişimler:

     İskelet, Kas ve Kemik Sisteminde Meydana Değişimler

   İdrar Yollarında Oluşan Değişimler

Düzenli uyku, sağlıklı beslenme, spor ve egzersiz gibi etmenler menopoz döneminde de vücudun daha sağlıklı ve formda olmasına, bu dönemin daha kolay atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak tavsiye edilir.