Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Menopoz Yaşı Kaçtır?

Menopoz, adet kanamasının kesilmesi ile oluşan bir dönemdir. Ergenlik dönemi ile başlayan adet kanamasının belli bir yaştan sonra kesilmesine menopoz denir. Menopoza giren kadın doğurganlık özelliğini de kaybeder. Menopoza girme yaşı ortalama 45 – 55 yaş arasında kişiye göre değişiklik gösterir. Ortalama menopoz yaşı 50 yaştır.

Fakat bazı durumlarda;

MENOPOZA GİRME YAŞINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

40 yaşlarına gelmiş bir kadının yumurtalıklarında sadece 8000 civarında yumurta hücresi kalır. Miktarı azalan yumurta hücresi östrojen hormonunun seviyesinde düşüşe yol açar. Bu durum ise düzensiz adet kanamalarına ve ardından âdetin tamamen kesilmesine neden olur. Ancak menopoza girme yaşa kişiden kişiye değişim gösterir.

MENOPOZA GİRME YAŞINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Genetik faktörlere bağlı olarak erken menopoz oluşabilir. Menopoza geç giren bir annenin kızı da geç menopoza girebilir. Aynı şekilde erken yaşta menopoza giren bir annenin kızı da erken yaşta menopoza girebilir.

MENOPOZ YAŞINDA ETKİ EDEN FAKTÖRLER

MENOPOZ YAŞINI GERİYE ÇEKEN FAKTÖRLER

 ERKEN MENOPOZUN NEDENLERİ

Cerrahi menopoz: Cerrahi operasyonlar ile iki yumurtalığı birden alınan kadınlarda erken menopoz görülebilir.

Diğer cerrahi işlemler ile yumurtalıkların zedelenmesi: Rahimin alınması ya da rahimde oluşan kistlerin alınması sırasında yumurtalıklara bağlı olan damarlar zedelenebilir ve erken menopoza yol açabilir.

Kanser tedavisi: Kanser tedavisi nedeni ile kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gören kadınlarda erken menopoz olabilir. Düşük oranlarda ve kısa süren tedavilerde oluşan menopoz geçici olabilir.

Yaşam tarzı: sigara kullanan kadınlar diğer kadınlara göre menopoza daha eğilimlidir. Sigara östrojen seviyesinde düşüş sağlar. Östrojen seviyesinin düşmesi ile menopoz başlar. Alkol tüketimi de erken yaşlarda menopoza girmeye neden olabilir.

Stres: menopoza girmeye yol açan faktörler ile birleştiğinde erken menopoza yol açar.

Beslenme bozuklukları: Hazır ve hormon içerikli yiyecekler ve asitli içeceklerin tüketimi erken menopozda etkilidir.

Çevresel faktörler: Kimyasal içerikli maddelere maruz kalan kadınlar erken yaşta menopoza girebilir.

 

Tüp bebek