Menopozda Psikolojik Sorunlar

Paylaş:

menopoz

Menopoz dönemi genel olarak her kadının yaşamı içesin de önemli doğal değişim sürecidir. Çünkü yıllardır düzenli olarak adet kanaması geçiren kadın artık hiç adet göremez duruma gelir ve yumurtlama olmadığı için en önemli özelliği olan doğurganlık özelliğini de yitirmiş olmaktadır. Bu meydana gelen değişimler kadınlar açısından bazen çok önemli psikolojik etkilere sebep olurken bazı kadınlarda da az etki gösterebilmektedir.

Bu yaşanan psikolojik durum ise kadının yaşamış olduğu sosyo-kültürel durumları ve özellikle de yaşamış olduğu çevresi yakından çok ilgilidir. Mesela bazı toplumlar da kadının genç ve çok güzel olması çok önemli faktördür. Ancak kadının menopoza girmesi ile yaşlanacağı ve eskisi kadar da güzel olmayacağını düşündüğü için kötü anlam da etkilenmektedir. Ancak bazı kadınlar da menopoza girmeleri ile çocuklarının büyüyerek iş sahibi olmalarından dolayı sorumluluklarının azalması ile yaşamların da dinlenme dönemlerine geçtikleri konusun da olumlu düşüncelere de sahip olmaktadırlar.

Yalnızca menopoz dönemin de kadınlar da menopoz etkisi ile görülen özel psikolojik bozukluklar ya da psikiyatrik hastalık olmamaktadır. Fakat önceki yıllar da kadın da eğer psikolojik problemlere yatkınlık var ise menopozun etkisi ile de bir takım sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Menopoz dönemi kadının hayatın da ve özellikle de vücudun da meydana gelen önemli değişimlerden kaynaklanabilmektedir. Ayrıca menopoza giren kadının vücudun da değişen hormonların (östrojen hormonunun azalması) beyin de bazı bölgelerin etkilenmesi ile de kaynaklanmaktadır.

Menopoz da görülen psikolojik problemler nelerdir?

  • Kadının kendisini devamlı olarak yorgun ve halsiz hissetmesi,
  • Aşırı sinirlilik durumları,
  • Uyku problemlerinin olması,
  • Depresyon,
  • Hafıza da oluşan problemler,
  • Motivasyon da eksiklikler,
  • Dikkat dağınıklığı,
  • Konsantrasyon da bozukluklar,
  • Devamlı olarak gelen ağlama atakları,

Menopozdan sonra kadınlar da östrojen hormonları azalmaktadır. Östrojen hormonunun azalması ile kadının beyin fonksiyonları etkilenerek bir takım psikolojik problemlerin meydana gelmesini ve kolaylaştırması hususunda da şüpheler vardır. Menopoz da östrojen hormonunun azalması ile beyin de “glia” hücreleri, endorfin benzerin de bazı maddelerin salınımları, beyine giden kan akımının da etkilendiği üzerin de araştırmalar yapılmaktadır.

 

Tüp bebek

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar