Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi

Paylaş:

Tüp bebek tedavisi geçmişten günümüze kadar geliştirilen yeni teknikler sayesinde, başarı oranı yükseltilen yardımcı üreme tekniklerinden birisidir. Bebek sahibi olamayan çiftlerin en son aşamada başvurdukları bu üreme yöntemi günümüzde mikro çipli tüp bebek tedavisi sayesinde, daha başarılı olmaktadır. Özellikle spermleri az olan erkeklerdeki kısırlığın aşılmasında kullanılan mikro akışkan çip teknolojisi, gebelik elde edilme oranlarını yükseltmiştir. Çok yeni bir uygulama olması nedeniyle, tüp bebek merkezlerinde yaygın bir şekilde kullanıma geçmemiştir. Ancak saygın ve başarılı tüp bebek merkezlerinin mikro çipli tüp bebek tedavisini uygulamaları nedeniyle ve alınan başarılı sonuçlarla giderek yaygınlaşacağı görülebilir. Artık bebek sahibi olamayan çiftlerin tüp bebek tedavisinde yeni bir dönem açılmıştır. Mikro akışkan çip teknolojisi DNA yapısı en kaliteli olan spermleri kullandığından, DNA yapısı mükemmel olan embriyolar elde edilmektedir. Erkek kısırlığını tarihe karıştıracak bu yöntemin en kısa sürede tüm tüp bebek merkezlerinde kullanılmasını diliyoruz.

Mikro çipli tüp bebek tedavisi nasıl uygulanmaktadır?

Tüp bebek tedavisi sırasında elde edilen yumurta hücrelerinin sağlıklı spermlerle döllenmesi gebelik elde etme oranlarını yükseltmektedir. Mikro çipli tüp bebek tedavisinde bu spermlerin sağlıklı olanlarının seçilebilmesi için, sperm çiplerinin geliştirilmesi yüz güldüren uygulamalar arasına girmiştir. Vücuttaki sistemi taklit edebilen sperm çiplerinin içinde, mikro kanalcıklar bulunur. Kaliteli ve iyi spermlerin seçimi bu mikro kanalcıklar sayesinde olur. Kanalcıklarda bir tarafta spermler toplanırken, diğer tarafta kaliteli ve sağlıklı olan spermler kanalcıkların içinde süzülerek, başka tarafta bir araya gelir. Bu şekilde seçilmiş olan kaliteli spermlerle, mikro enjeksiyon yöntemiyle döllendirilen yumurta hücrelerinden elde edilen gebeliklerden doğan bebekler daha sağlıklı doğmaktadır. Kaliteli embriyoların elde edilmesi, çabaların boşa gitmemesine neden olur. Bu yöntemin uygulandığı tüp bebek merkezlerinde daha yüksek başarı oranı elde edilmektedir.

Vücutta normal olarak kadının vajinasına gelen spermler rahim kanalına girer. Bu bölgede olan mukus salgısında bulunan hormonların etkisiyle, mikro kanallar meydana gelir. Mikro çipli tüp bebek tedavisinde de bu doğal ortam taklit edilmektedir. Vücutta döllenme sırasında süzgeç vazifesi gören mikro kanalcıklar, spermlerin kaliteli olanlarını ayırır. Bu kanallardan geçebilen spermler sağlıklı olanlardır. Tüp bebek tedavisinde çığır açacak bir uygulama olan mikro enjeksiyon yöntemiyle, gebeliğin elde edilmesi daha kolay bir hale getirilmiştir. Sperm ve yumurta hücresinin buluşmasında, sağlıklı olanlar bir araya getirilmiş olur. Doğacak bebeklerin daha sağlıklı olması, gebeliğin elde edilmesi bu tekniğin uygulamasını giderek yaygınlaştıracaktır.

Paylaş:
Yorumlar
 • salih balci :

  12 Ocak 2017

  mrhb ben 38 yasundyim bi tup bi asilama yaptik olmadi siperm sayim.4000 bana ne gibi bi avantaci olir tedavj olduk ama sonuc alamdik esimde sorun yok yumrtaliklari gayet iyi calisoyo ayni yasadyiz

   Cevapla
 • antiga :

  08 Şubat 2017

  benim tuplerim ikiside kapalı cip uygulaması olurmu

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar