Mikro Tese İle Baba Olma Şansı

Paylaş:

mikro tese

Erkeğe bağlı şiddetli seyreden kısırlıkların tedavisinde en büyük gelişme menide sperm bulunamam durumunda devreye giren mikro tese ameliyatıdır. Mikro tese ameliyatında elde edilen sperm hücreleri ile tüp bebek tedavisi başarı ile yapılmaktadır.

Menide hiç sperm bulunamamasına azospermi denir. Erkek hastalarda azospermiye yol açan durumlar, hormonal dengede bozukluk, genetik hastalıklar, fıtık, ,çocukluk döneminde inmemiş testis, kabakulak, menenjit gibi ateşli hastalıklar olarak sıralanabilir. Ayrıca testis tümöründen dolayı ameliyat olan kişilerin tedavi nedeni ile kemoterapi ve radyoterapiye maruz kalması da azospermiye yol açabilir. Ancak bu tür hastaların gelişen teknolojinin yardımı ile mikro tese olarak adlandırılan tedavi yöntemi kullanılarak başarı ile çocuk sahibi olabilmeleri sağlanabilmektedir.

Erkeğin menisinde hiç sperm bulunmaması çok farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu sebeplerden bazısı sperm kanallarında oluşan tıkanıklıklara bağlı olarak gelişebilir. Bu tarz durumlarda testislerde sperm üretimi olur. Ancak kanallarda ortaya çıkan tıkanıklıktan dolayı meni dışarı atılamaz. Testislerde tıkanıklık olan hastalarda ince bir iğne yardımı ile testis kanallarına girilerek ufak parçalara ulaşılır. Ulaşılan parçacıklarda sperme ulaşabilme oranı neredeyse % 100 civarındadır.

Eğer testislerde tıkanıklık söz konusu değil ise, testiste genelde sperm üretimi gerçekleşmemektedir. Bir kısım hastalarda da belirli yerlerde, ancak çok az miktarda sperm olmaktadır. Cerrahi operasyonlar ile testisin değişik alanlarından elde edilen parçalar inceleme altına alındığında sperm hücresine rastlanılmaktadır. Mikro tese ameliyatları bu tür hastalarda sperm bulma olasılığını yüksek oranda artırır.

Genel anestezi kullanılarak yumurtalıklar açılır ve mikroskop yardımı ile incelenir. Bu uygulama ile sperm üretimi olan alanlar tespit edilir ve çok sayıda sperm üretimi olan parça alınabilir. Alınan parçalar laboratuar ortamında detaylı bir şekilde incelenir. Kanallarda yapışmış olan sperm hücreleri toplanarak mikroenjeksiyon işlemi uygulanır.

Mikro tese ameliyatının avantajları

  • Yumurtalıkların mikroskop yardımı ile incelenmesi sonucu sperm bulma oranı daha da artırılır. Daha önceki yıllarda sperm bulma şansı % 40 civarında olurken bu yöntem ile sperm bulma oranı % 70 oranlarına kadar çıkabilmektedir.
  • Kişinin yumurtalığında his kaybı daha önce kullanılan yöntemlere göre 70 kat daha azalmaktadır.
  • Bu yöntem ile yumurtalığı besleyen damarlara hasar vermeden kesi uygulanmasıdır. Bu nedenle cerrahi sonucu olabilecek komplikasyonlar en aza seviyelere indirilmektedir. Genetik faktörlere bağlı olarak sperm bulunamayan erkeklerin % 60’ ında bu yöntem ile sperm bulunabilmektedir.

Mikro tese ameliyatı ile bulunan spermlerin kadın yumurtası ile birleşmesi sağlanarak döllenme oluşturulmakta ve gebelik sağlanabilmektedir. Ancak gebeliği etkileyen diğer faktörlerin varlığı gebelik oluşumunu olumsuz etkileyebilir. Tüp bebek tedavilerinde başarı sağlamak için en önemli etken kadın hastanın yaşıdır. Kadına bağlı bu tarz sorunlarda mikro tese ameliyatı ile alınan spermler bazen işe yaramayabilir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar