Mikro Tese Tedavisi ve Tüp Bebek

Paylaş:

 

mikro-tese-islemi

 

1 ) Mikro tese nedir?

Tese işlemi, menisinde herhangi bir sperm hücresi bulunmayan hastaların, testis içerisinin incelenmesi ile beraber sperm hücresi arama yöntemidir. Milimetrik alınan parçalar içerisinde, sperm hücrelerinin olup olmadığı incelenir. Bu işlemin mikroskop merceği altına yapılması haline ise, mikro tese denir. Yani, tese işleminin mikroskop ile kombine olarak uygulanması şeklinde de ifade edilebilir.

2 ) Mikro tese işleminin avantajları nelerdir?

 • Erkekte tıkanıklık sorunu bulunmuyor ise, mikro tese işlemi ile sperm hücresine nulma ihtimali, neredeyse % 36 ile % 68 oranlarındadır.
 • Mikro tese, tese işlemi ile mukayese edildiğinde, mikro tese de hücre ile karşılaşma ihtimali çok daha yüksektir.
 • Mikrotese işleminin sağlamış olduğu bir başka avantaj ise, damar ve sinir zedelenmelerinin en az seviyeye inmesine yardımcı olur ve bu sayede de uzmanların daha kolay sperm hücresi bulmasına sağlar.
 • Hiç sperm bulunmayan kişilerde dahi, sperm oluşumuna destek olarak, olumlu sonuçlara rastlanmasını sağlar

3 ) Kimler mikro tese tedavisi için uygundur?

Mikro tese, menisinde sperm hücresi barındırmayan hastalara uygulanan yardımcı bir yöntem olarak kabul edilir. Menide sperm hücresinin bulunmaması, bir takım durumlar sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlar ise;

 • Uzun süre radyasyona maruz kalmak
 • Hormon yapısındaki bozukluklar
 • İlaç kullanımına bağlı yan etkiler
 • Genetik faktörlerin etkisi
 • Sperm kanallarındaki tıkanıklıklar
 • Sperm kanallarının var olmaması
 • Sperm oluşumunu engelleyen bazı enfeksiyonlar

Bu gibi durumlardan, sperm hücreleri önemli boyutlarda olumsuz bir şekilde etkilenir. Mikrotese yöntemi, bu sorunlar ile yüzleşen erkekler üzerinde uygulanarak, büyük bir kısmında da başarılı sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur. Yapılan bu işlemin başarısı, sperm faaliyetlerinde bozukluğun ortaya çıkma sebebi ile oldukça ilişkilidir ve bazen sperm hücresine rastlanamayabilir

4 ) Mikro tese nasıl uygulanır?

Mikro tese yöntemi genellikle genel anestezi altında uygulansa da, bazı durumlarda lokal anestezi altına da uygulanabilir. Mikrotese işleminin gerçekleştirileceği sırada, özel bir mikroskoptan yardım alınır. Bu mikroskop ile beraber, herhangi bir dokuya zarar verilme ihtimali az önce de belirttiğimiz gibi en az seviyeye indirilir ve testis bölgesinde detaylı olarak sperm arama işlemi uygulanır.

Sperm bulunma ihtimali olan bütün bölümler birer birer inceleme altına alınarak, yeterli sayıda sperm hücresi olduğuna kanaat getirildiği zaman işlem tamamlanır.

Mikrotese işlemi, genellikle 1 saat civarında sürer. Bu yöntem ile elde edilen sperm hücrelerinin tüp bebek işlemi için uygun olduğu kabul edildiği zaman, istenirse daha sonra da kullanılmak üzere dondurularak saklanması sağlanır

5 ) Mikro tese ile tüp bebek uygulamasında sağlanan başarı oranı nedir?

Mikro tese, yöntemi ile tüp bebek başarısı, yüz güldürücü seviyelerdedir. Her geçen gün hızla gelişmekte olan teknolojik aletlerin kullanıldığı bu tedavi yöntemlerinde, son derece olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Daha önceden tedavinin olumlu geçeceği düşünülmeyen ve tedaviye sıcak bakılmayan hastalara dahi, yeni bir şans ve umut ışığı olmaktadır.

6 ) Mikro tese işlemi ile tüp bebek uygulamasından ne kadar süre sonra hasta kendine gelir?

Mikro tese yapılan işlemi uygulandıktan sonra, genel anesteziden çıkan hasta yaklaşık olarak 1 veya 2 saat boyunca hastanede dinlendirilerek gözlem ve kontrol altına alınır. Herhangi bir sorun görülmemesi halinde iseson kontroller yapılarak hastaın taburcu edilmesi sağlanır. Hasta 2 gün sonra  pansuman yapılması için hastaneye çağrılır.

Bir hafta boyunca ağır işler, yolculuk ve uzun yolda araba kullanma gibi aktivitelerden uzak durması gerekir. 15 gün boyunca da cinsel perhiz yapılması tavsiye edilmektedir.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar