Mikroenjeksiyonda Sperm Aspirasyonu

Paylaş:

mikroenjeksiyon

Boşalma sırasında sperm çıkmayan, yani kısaca sperm üretemeyen erkekler de artık kendi çocuğuna sahip olabilecek. Çünkü hastanın testislerinden veya epididimislerinden sperm alınması olasılığı vardır ve bu alınan spermler eşlerinin yumurtalarına enjekte edilebilir. Bu yaklaşımla en yüksek gebelik oranları elde edilmesi de muhtemeldir. Bu sperm alma prosedürünün ham siliküller veya büyük çaplı cerrahi tekniklerle değil, mikrocerrahi olarak yapılması gerekir.

Erkekte Sperm Yoksa…

Hastanın ejakülasında herhangi bir sperm olmadığında bile (azoospermi), artık sperm elde etmek ve mikroenjeksiyon (ICSI) prosedürlerimiz için çok iyi bir şansımız var.

İki tip azoospermi vardır, obstrüktif ve non-obstrüktif. Obstrüktif azoospermi vazektomi, konjenital vas yokluğu, iyi uygulanmamış cerrahi veya önceki enfeksiyonlardan elde edilen epididimal skarlasma neden olabilir. Mikrocerrahi kullanarak % 90’dan fazla oranda başarıyla vazektomiyi yıllarca tersine çevirebildik. Ancak, tıkanıklık telafi edilemez olduğunda hastanın kısırlığı, yakın zamana kadar umutsuz olarak ele alınmaktaydı.

Obstrüktif azoospermi vakalarında ICSI sperm aspirasyonu, IVF tedavisinde olan normal sperm sayısına sahip herhangi bir çift gibi hamile kalma şansınızı aynı şekilde verecektir. Bu şekilde alınan tek bir sperm bile yumurta içine direkt olarak mikro-enjekte edebilir ve normal döllenme elde eilebilir.

Epididimal spermlerin bulunduğu çiftlerin neredeyse hepsi (bazı istisnalar hariç) iyi embriyo transfer oranlarına sahiptir. Her tedavi döngüsü başına % 46 oranında hamile kalma olasılığı vardır ve canlı doğum oranı da yüksektir. Bebeğin taşınamaması sonucu ikinci kez deneme yapılması durumunda da % 46 şans var.

Tüm çiftlerin dondurulması ve depolanması için yeterli spermleri elde edilebilir. Bu donmuş sperm daha sonra başka bir IVF / ICSI prosedürüyle birlikte kullanılabilir. Böylece, erkeğin daha sonraki tedavilerde tekrar sperm aspirasyon prosedüründen geçmesi gerekmez. ICSI’den gelen bebekler sağlıklı ve genetik olarak normaldir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar