Paylaş:

mini tup bebek

1 ) Mini tüp bebek tedavisi nedir?

Mini tüp bebek tedavisi, anne adayının adetinin 3.günü içerisinde yapılan bir ultrason incelemesi ile beraber, kistin var olup olmadığı incelenir. Anne adayına sadece folik asit vitamini verilmektedir. Hiç bir iğnenin yapılmasına gerek kalmadan, 4 gün sonra tekrar ultrason aracılığı ile yumurtaların büyümesi gözlenir. Anne adayının kendiliğinden ve doğal olarak büyüyen yumurtası gözlendikten sonra, yumurta kistinin çapı 13 mm olması ile beraber, yumurta koruyucu iğnenin tedavisine başlanır.

Bu aşama daha çok, 5 veya 6 enjeksiyon iğne ile beraber anne adayının tedavisi tamamlanır. Bununla beraber, anne adayına hafif bir anestezi yapıldıktan sonra, sadece bir adet yumurta alınıp, laboratuvar ortamında ki adıma atlanır. Bu adımda yapılması gereken yöntemler ise, klasik tüp bebek yöntemi ile aynıdır. Embriyonun nasıl oluştuğu inceleme altına alınarak, uygun olan zaman da anne adayının rahminin içerisine embriyo transfer işlemi yapılır.

2 ) Mini tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?

Adet döneminin 3. günü ultrason aracılığı ile kistin var olup olmadığı incelenir. Bu sürede, anne adayına bir tek folik asit vitamini verilir. Bu vitaminin haricinde herhangi bir iğne verilmeden, 4 gün sonra yeniden ultrason aracılığı ile yumurtanın büyümesi gözlenir. Yumurta kistinin çapı 13 mm olduğunda, yumurta koruyucu iğnelerin kullanılmasına başlanır. Bu iğnelerin yanı sıra, yumurtanın büyümeye devam etmesine yardımcı olabilmek için, anne adayına 1 ile 2 adet ampul yumurtlama iğnesi takviye edilir. 5 ile 6 enjeksiyonun yapılması ile tedavi tamamlanır. Hafif bir anestezi ile beraber, tek yumurta alınarak, laboratuvar adımlarına geçilir. Bu kısımda yapılacak olan işlemler, klasik tüp bebek ile aynıdır. Embriyonun ortaya çıkışı gözlenip takip edilerek, doğru zamanda embriyonun tekrar anne rahmine trasfer edilmesi gerçekleştirilir.

3 ) Mini tüp bebek tedavisi yeni bir tedavi şekli midir?

Daha çok, tüp bebek tedavisinin ilk yapıldığı yıllarda, tüm tedavilerin tamamı Mini Tüp Bebek uygulaması şeklinde gerçekleştirilirdi. Yalnızca bir yumurta ile hamileliğin meydana getirilmesi için çalışılırdı. Mini tüp bebek, yeni dönemler içerisinde meydana çıkan bir üreme yöntemi değildir. Ancak mini tüp bebek yöntemi, tüp bebek uzmanlarının tekrardan ilgisini çekmeye başladı ve bu sebepten dolayı da, yeniden gündeme geldi.

mini tup bebek2

4 ) Mini tüp bebek tedavisini kimler yaptırmalıdır?

Bugünün koşullarında daha çok, mini tüp bebek tedavisini çok fazla miktarda denediği halde tüp bebek başarısızlığı ile karşılaşan çiftler de, anne adayının yumurtlama kapasitesinin az olduğu durumlarda ve yumurta kalitesinin az olduğu anne adayların da tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra, mini tüp bebek tedavisine bir son deneme şeklinde bakılması gerekir. Ancak mini tüp bebek tedavisinin her geçen gün artması ve popüler bir üreme yöntemi olmasında, başka sebepler de bulunmaktadır.

Daha çok çalışan anne adayları, entelektüel kadınlar ve özellikle de erkek faktörü nedeninden dolayı tüp bebek tedavisine başlanmış ise, daha çok fazla tedavilerden ve ilaçlardan hatta tahlillerden kaçınıyorlar. Aynı zamanda mini tüp bebek yönteminin, normal tüp bebek tedavilerine oranla çok daha ekonomik olması da bir başka ilgi çeken yönüdür. Çünkü bu tedavi de anne adayına daha az miktarda enjeksiyon yapılmaktadır. Anne adayına hemen hemen hiç kan tahlili yaptırılmaz ve normal tüp bebek tedavi yönteminde kullanılan ilaçtan daha az ilaç ile tedavinin tamamlanması sağlanır. Aynı zamanda mini tüp bebek tedavi yöntemin de, klasik tüp bebek uygulamasının maliyetinin yarısından bile daha az olmasıdır.

5 ) Klasik tüp bebek tedavisine göre, mini tüp bebek tedavisinin dezavantajları var mı?

Mini tüp bebeğin bilinen en önemli dezavantajı, hamilelik dönemi içerisinde elde edilen başarı oranlarıdır. Mini tüp bebek uygulamasının, ilk denemede sağlayacağı hamilelik şansı %8 ile %9 civarındadır. Oysa ki klasik tüp bebek uygulamasının, ilk seferde %40 ile %45 civarında hamilelik şansı bulunmaktadır. Bunun haricinde, bilinen bir başka önemli dezavantajlar ise, yumurta ile embriyonun gelişmesi ile ilgili olan aksamalardır.

Mini tüp bebek tedavisinde hedeflenen tek yumurta olduğundan dolayı, kalitesi iyi olmayan yumurta, boş yumurta gibi kötü yumurtaların haricinde laboratuvar adımında, embriyonun gelişim göstermemesi durumuna da rastlanabilmektedir.

mini tup bebek1

6 ) Mini tüp bebek ile klasik tüp bebek tedavilerinin farkı nedir?

Klasik tüp bebek tedavilerinde hedeflenen şey, 10 adet civarında yumurtayı alabilmektir. Bundan yaklaşık 10 ile 15 sene önce, ne kadar alınabiliyorsa, o kadar çok yumurta almak hedefleniyordu. Bu durum şuan için öncelikli olarak hedef, “daha kaliteli yumurta” nın alınabilmesidir.

Fazla miktarda yumurta alabilmenin tek yolu, yumurtlamayı arttırmaya yönelik ilaçlar sayesinde ön bir tedavinin gerçekleştirilmesidir. Klasik tüp bebek tedavisi yönteminde, âdetin 3. gününden itibaren başlayıp, 10 gün boyunca yumurtlama arttırıcı ilaçlar kullanılır. Bu dönem içerisinde yumurtanın zamansız çatlamasını önleyebilmek için de, 7 gün ile 20 boyunca ( kişiden kişiye değişiklik göstermektedir ) yumurta koruyucu iğneler de anne adayına uygulanır. Uygulanan bu tedavinin esnasında, anne adayı kendine en az 15 adet enjeksiyon uygulamaktadır. Bu enjeksiyonlar sayesinde, olgunlaşmasını tamamlayan ve döllenmek için hazır olan çok fazla sayıda yumurta elde edilebilmektedir.

7 ) Mini tüp bebek, klasik tüp bebek tedavisinin yerini alabilir mi?

Bir tedavinin uygulama yöntemleri basit olabilir. Ancak bu tedavi sonucunda elde edilecek olan başarı oranı, klasik tüp bebek tedavisine göre ciddi anlamda farklılık göstermektedir. Mini tüp bebek tedavisinin fazlası ile basit olması cazip gelse de, tedavi sonucunda sağlanacak olan başarı oranlarının, istenilen seviyede olmaması, doktorların ve tedaviyi uygulatacak olan hastaların kararsız kalmasına neden olmaktadır.

Bugün için, klasik tüp bebek tedavisinin yerini ne mini tüp bebek, ne de ilaçsız tüp bebek tedavisi alamaz. Tedavide sağlanacak olan başarı oranları en fazla olan yöntem, hâlâ klasik tüp bebek uygulamalarıdır. Ancak klasik tedavi yöntemlerinin de, hastaya daha az eziyet verecek yeni uygulamalar, yeni görüşler ile daha basit bir hale getirildiğini unutmamakta yarar var.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar