Miyom Çıkarma Ameliyatı

Paylaş:

Miyom

Öncelikle hastanın rahminin hiçbir şekil de yapısı bozulmadan yalnızca miyomun alınması işlemi miyomektomi olarak da isimlendirilmektedir. Mevcut olan miyom eğer kısırlık veya anormal kanamalara sebep oluyor ise söz konusu olangenç bir hasta ise rahmin alınmasını yani histerektomi yöntemi yerine sadece miyomektomi yöntemi de uygulanabilmektedir.

Miyomlar özellikle içermiş oldukları kapsül ismi verilen dış kılıfın vasıtası ile sağlam olan dokulardan net olarak sınırlanarak ayrılmış kitlelerdir. Çoğunlukla ameliyat sırasın da hastanın rahmine bir kesi açılarak içersine girilir ve miyomları dış kılıfları ile beraber tam bir bütün olarak çıkarmak mümkündür. Miyomun çıkarılması genel olarak açık ameliyat (laparatomi) veya kapalı ameliyat (laparaskopi ya da histerektomi) yöntemleri ile yapılabilmektedir. Özellikle miyomların hangi yöntem ile çıkarılması gerektiğini genel olarak ilk belirleyen ise mevcut olan miyomun büyüklüğü ve rahim içersindeki bulunduğu konumudur.

Miyomun çıkarılması bunun için doktorun vereceği operasyon kararına ait olmaktadır. Eğer mevcut olan miyom hastanın rahim duvarından dışarı doğru büyümüş ise uygun olan laparaskopik yöntem ile yaklaşılması çok daha uygun olmaktadır. Ancak diğer bir taraftan eğer hastanın rahim duvarının içersine gömülmüş olan bir intramural miyom ya da pek çok sayıda miyom varlığı söz konusu ise hasta açısından laparatomik yaklaşım çok daha yararlı olmaktadır.

Ayrıca rahmin iç boşluğuna doğru büyümüş olan miyomlar da genellikle histereskopi yöntemi ile çıkarılması daha uygun olmaktadır.

31

Miyom çıkarma işlemin de laparaskopik miyomektomi ve laparatomi yöntemleri nasıl yapılmaktadır?

Özellikle miyom çıkarma ameliyatların da kullanılan yöntemler de hastanın hastanede kalış zamanı ve normal yaşantısına dönüşü farklı olmaktadır. Mesela miyom çıkarma işlemin de kullanılan laparaskopik cerrahi de hastanede yatış süresi ve hastanın normal yaşamına dönüşü çok daha kısa süreçte olmaktadır. Özellikle laparaskopik cerrahinin en önemli dezavantajı ise miyom çıkarma işlemini yapacak cerrahın deneyimi ile beraber bağlantılı olmaktadır.

Ancak şunu da unutmamak gerekir öncelikle laparaskopik işlem ile başlanır fakat beklenmeyen bir durum söz konusu olduğun da yani birden fazla miyom mevcut ise ya da büyük miyomlar var ise bu problemi ortadan kaldırmak için açık ameliyata dönülme olasılıkları da bir diğer dezavantaj olmaktadır. Ancak laparaskopi esnasın da elle hissedilmesi genellikle mümkün olmayan çok küçük miyomlar gözden kaçırılabilmektedir.

laparatomi yöntemi ile kıyaslama yapıldığın da laparaskopi yöntemi ile hastanın rahimdeki mevcut olan kesiye dikiş atılması işlemi oldukça zorlu olmaktadır, özellikle bu iş büyük deneyim gerektirmektedir. Özellikle laparaskopik dikişlerin atılmasından sonra hastanın yaşadığı gebelikler de bu atılan dikişlerin güvenirliliği hususun da bilimsel olarak halen kuşkular olmaktadır. Çünkü gebeliğin büyümesi ile bu atılan dikişlerin açılıp açılmama oranları tam olarak kesinleşmemesinden dolayı bazı kuşkular hala devam etmektedir.

 

Tüp bebek

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar