Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Miyom Nedir?

 

 

Miyom, rahim ağzı ve rahim içinde düz kas dokusunda gelişen kanser olmayan iyi huylu tümörlerdir. Miyomların kansere dönüşme riski oldukça düşüktür. Miyomlar, genellikle yuvarlak yapıda olur ve pembeye yakın renkleri vardır.

Miyom en sık olarak 35-45 yaş arasında görülmektedir. Ayrıca miyomlar östrojen hormonu ile büyüme eğiliminde olduğu için, hamilelik döneminde hızlı büyüyebilirler. Menopoz döneminde östrojen hormonu üretimi azaldığı için miyomlar kendiliğinden küçülebilir.

Miyom belirtileri kişiden lişiye farklılık gösterebilir. Bazı kadınlarda yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilerken, diğer kadınlarda hiçbir belirti görülmeyebilir. Her tip miyomun farklı belirtisi de vardır.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyomlar genelikle belirti vermedikleri için rutin muayene ya da görüntülemede tesadüfen tespit edilmektedir. Ancak bazı durumlarda miyomlar yerleşme yerlerine göre ciddi belirtiler hissettirebilir. Bu sebeple de kanama, ağrı ya da ateş nedeni ile doktora başvurulabilir. Miyomların tespit edilmesi için sağlıklı bir jinekolojik muayene yapılması gerekmektedir. Ancak miyomların muayene ile tespit edilmesi için uygun yerlerde ve uygun boyutlarda olması gerekmektedir.

Miyom belirtileri ise:

• Adet dönemlerinde aşırı miktarda kanama,
• Kansızlık,
• Adet dönemlerinden sonra ve adet aralarında düzensiz kanama,
• Karın ve rahim bölgesinde büyüme, şişme
• Cinsel ilişkide ağrı ve acı duyulması,
• Bel ve kuyruk sokumunda şiddetli ağrı,
• Sıklıkla idrara çıkma isteği,
• Tüplerin tıkanması
• Bağırsaklarda oluşturdukları basınçtan dolayı kabızlığa da sebep olmaktadırlar.

Miyom Teşhisi ve Sonrası

Miyom; boyutu, sayıları ve büyüme hızına göre her kadında farklı sorunlara yol açabilir. Tabii ki her kadının metabolizma hızı, bağışıklık sistemi ve ağrı eşiği farklı olduğu için hissedilen belirtilerin şiddeti de farklılık gösterir. Miyomlar östrojen hormonu ile büyürler. Rahim içindeki damarlardan kanla beslenirler. Menopoz döneminde östrojen hormonu üretimi azaldığı için miyomların büyümesi azalır ve küçülmeye gider. Ancak hala damarlardan beslenmeye devam eder.

Miyom çıkarma ameliyatından sonra vücudun yeniden miyom oluşturma riski oldukça yüksektir.  Önemli olan tüm miyomların temizlenebilmesidir. Ancak bazı durumlarda milimetrik yani mikro boyutta miyomlar da olabilir ve bunlar teşhis edilemediği için de ilerde büyüme gösterebilir.

Miyomlar ameliyat olsa da olmasa da kesinlikle sıkı kontrol altında tutulmalıdır. Eğer miyomlar çok küçük boyutta ise ameliyat edilmeden kontrol altında tutulmaları yeterli olabilir. Ancak ciddi belirtilere yol açıyor ve hastanın yaşam kalitesini bozuyorsa, bu durumda ameliyat önerilir.

Miyom Oluşumu Engellenebilir mi?

Miyom oluşumunu engellemenin bilinen tıbbi bir yöntemi yoktur. Tek kesin çözüm histerektomi yani rahim ve yumurtalıkların tamamen alınması gibi görünse de, bunu yapmak için hastanın farklı şartlara uyuyor olması gerekir. Normal şartlarda miyom olmasın diye yapılabilecek bir önlem bulunmamaktadır.

Bununla beraber hareketsiz ve aşırı kilolu kadınlarda miyom görülme sıklığının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bu durumda kasların aktiflik durumu oldukça önem kazanıyor demektir. Miyomlardan korunmak için alınabilecek en etkili önlem kilo kontrolü ve sağlıklı beslenmektir.

Miyom Kısırlığa Neden Olur mu?

Miyom ve kısırlık en çok bir arada araştırılan konudur. Özellikle konu rahim içi ile ilgili olduğu için doğal olarak ilk akla gelen de kısırlık olmaktadır. Rahim içinde bulunan miyomlar kısırlığa neden olabilir. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin %3’ünde kısırlık nedeni miyomlardır. Miyomlar endometriumda değişikliklere neden olarak, döllenen yumurtanın rahme sağlıklı olarak tutunmasını engelleyebilir. Ayrıca boyutları ile ilgili olarak yumurtalık kanallarına baskı da yapabilir. Spermin yumurtaya erişmesini ve döllenmeyi de engeller. Miyomlar çıkartıldıktan sonra rahmin iyileşmesinin ardından gebelik oranları yükselir. Tabii hasta yaşı ve gebeliğe engel olan diğer nedenlerin de göz önüne alınması gerekir.

Miyom Düşüğe Neden Olur mu?

Miyomu olan kadınlarda düşük olma ihtimali yüzde 40 gibi çok yüksek oranlara ulaşmaktadır. Rahim içinde yer alan endometrial doku ve rahim damarlarının miyomu beslemesi nedeni ile embriyo tam olarak tutunamaz ve maalesef düşükler yaşanır.

Miyom Türleri Nelerdir?

Miyomlar genellikle rahimde, nadiren de rahim ağzında görülür. Miyomlar rahimde yerleşmiş oldukları yere ve konumuna göre türlere ayrılır:

Subseröz miyomlar: Rahmin dış kısmına yerleşir.
İntramural miyomlar: Rahmin orta kısmına yerleşir.
Submüköz miyomlar: Rahmin iç kısmına yerleşir.
Saplı miyomlar: Rahim dışına doğru büyüyen miyomlardır.
Parazitik miyomlar: Karın içinde, rahim dışında yerleşmiş miyomlardır.

Miyom Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Gebe Kalınabilir?

Miyom ameliyatı ile rahim içindeki miyom/miyomlar temizlendikten sonra, gebelik için planlama yapılmaya başlanabilir. Ancak burada önemli olan konu, miyomun hangi bölgeden çıkartıldığı olacaktır.

• Subseröz ve submüköz tür miyomlarda, miyom ameliyatından sonra ilk 3 ay,
• Rahim duvarı içerisine yerleşik miyomların ameliyatından sonra ilk 6 ay gebe kalmasına izin verilmemelidir. Bu sürelerden sonra gebeliğe izin verilebilir.
Çünkü bu belirtilen süreçte grekli kontroller yapılacak ve rahim kendi kendine toparlanma sürecine başlayacaktır. Doktor onayından sonra gerekiyorsa tüp bebek tedavisine de başlanabilir. Ama herşeyden önce kesinlikle tam olarak iyileşme ve yenilenme beklenmelidir.

Miyom Gebeliği Nasıl Etkiler?

• Miyom düşük olasılığını arttırır.
• Rahim içindeki bebeğin gelişmesi geri kalabilir.
• Bebeğin eşi zamanından önce, yani doğumdan önce hamilelik sırasında ayrılır ve bebek yaşam fonsiyonlarını kaybeder ve annenin hayatı da tehlikeye girebilir.
• Bebek rahimde ters konumlanabilir. Yani popo kısmı alt karında yerleşebilir,
• Doğumdan sonra fazla kanama olabilir. En çok korkulan durum budur. Maalesef miyomu olan kadınlarda doğum sonrası kanamasının olma riski normale göre 6 kat daha fazladır.

Miyom Olması Normal Doğuma Engel midir?

Bu konuda miyomun rahim içinde yerleştiği yer önemlidir. Eğer miyom bebeğin başının geleceği yolu kapamış ise, yani kısaca doğum kanalını tıkıyor ise normal doğumun olması için gereken rahim kasılmasının oluşmasına engel oluyorsa, tüm bu şartlar risk demektir ve normal doğum olmayabilir. Ancak bunun dışında normal doğum için engel bir durum yoktur.