Paylaş:

Miyom tanısı nasıl konulur?

miyom

Rahimde meydana gelen miyomların tanısı kolaylıkla yapılmaktadır. Doktor tarafından yapılan jinekolojik muayeneler esnasında kadının rahminin normalden büyük olması, sınırlarının düzensiz olması ve sert hissini vermesi sonucunda miyom şüpheleri olmamaktır. Normalden büyük olan miyomlar karın bölgesinin duvarından bile bastırılarak hissedilebilir. Genellikle evli kadınlarda vajinal yoldan muayene yapılır, genç kızlara ise karından ultrasonografi muayenesi ile miyom tanısı %90 oranında kesin olarak konmaktadır.

Ayrıca rahim içerisinde yerleşmiş olan miyomların teşhisinde rahmin içine bir sıvı verilerek ultrasonografi muayene sonrasında teşhis yapılmaktadır. rahmin ilaçlı olarak filminin çekilmesi yani anormal yerleşmiş olan miyomların teşhisinde bilgisayarlı tomografi yada MRI kullanılarak tam teşhis yapılabilmektedir.

Miyom tanısı için tetkikler

miyom tanısı

Miyom teşhisinde genetik bir durumun olup olmayacağı araştırılarak göz önünde tutulmaktadır. Bunun sebebi ise daha çok orta yaşlardaki kadınlarda sık olarak rastlanmasıdır. Genellikle kadınların pek çoğunda miyomun oluşumu bilinmez ve tesadüfen jinekolojik muayenelerde doktor tarafından elle veya ultrasonografi ile tespit edilerek teşhisi yapılmaktadır. Ama kesin teşhis için birkaç tetkik gerekmektedir.

Miyomun tanısı için ultrasonografi: Miyom hastasında teşhis için yapılan ultrasonografi ağrısız ve acısız olarak yapılan yöntemdir. karın üzerinde gezdirilen ultrason veya vajina bölgesine bir cihaz yardımı ile ses dalgaları tarafından iç genital bölgeye bakarak değerlendirme yapılır. Miyom mevcut ise hemen teşhis edilebilir.

Histeroskopi yöntemi: Bu yöntemde teleskop ile çalışılan ince ve uzun bir optik cihaz ile hastanın vajinasından rahim ağzından geçerek direk olarak rahmin içine girmesidir. Bu cihaz sayesinde doktor rahmin içersini izleyerek herhangi bir değişim yâda farklı durum olup olmadığı gözlemler.

Laparaskopi yöntemi: Laparaskpi optik özellikleri bulunan ince bir tüp şeklindeki olan bir aparattır. Karın bölgesinde uygulanan küçük bir kesi den içeriye girilerek karının içi tamamen görülerek uygulama yapılan bir tekniktir. Özellikle küçük miyomlar dâhil görülebilmektedir.

örnek miyom resmi

Histerosalpingografi yöntemi: Bu ilaçlı film yöntemidir. Vajinadan ilaç verilerek rahim ağzının iç kısmına kadar gelen bölgesine ince olan bir tüple ilaç enjekte edilerek karın boşluğuna kadar yayılımı sağlanır. Bu sayede karın içinin tamamı görüntülenerek iç organlarda herhangi bir anormal durum olup olmadığına bakılır. Varsa miyomların teşhisi yapılabilmektedir.

Miyom sebepleri nelerdir?

Miyomların büyüklüğü ve büyüme hızları kişiye göre farklı olmaktadır. Miyomların büyümeleri genel olarak östrojen hormonunun beslemesi ile oluşamaktadır. Özellikle küçük olan miyomlar menopoza giren kadınlarda tamamen kaybolur yâda büyük ise küçülmektedir. Ayrıca aşırı büyük olan miyomlar pek çok sorunlara sebep olabilir. Daha üreme çağının başında olan kadınlarda yapılmış olan miyom ameliyatlarında alınsa bile menopoz dönemine kadar yeniden nüksedebilir. Eğer hastanın miyomdan dolayı şikâyeti yok ise başka hastalık durumları açısından potansiyeli yoksa ilaç tedavileri kişilere önerilmektedir. Çünkü üreme çağında olan kadınlarda ilaç tedavisi en mantıklı olanıdır.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar