Neden Doğal Doğum Daha Sağlıklı?

Paylaş:

dogum

Ülkemiz genelinde evlerde doğal doğum yapmak oldukça yaygındı ancak son yıllarda cok azaldı neredeyse artık kalmadı diyebiliriz çünkü yıllar içinde tecrübeli ebe sayısında inanılmaz azalma mevcut. Genelde (40 haftada ) artık anne adayı doğum yapmaya hazır hale gelmiştir. Doğal doğum dışarıdan hiçbir müdahale gerektirmeden kendiliğinden oluşan bir doğum biçimidir. Diğer doğum şekilleri içinde anne ve bebek açısından en sağlıklı olan doğal doğumdur. Fakat annelerin bilinçaltlarında gereksiz bir korku durumu oluşmaktadır. Bu nedenle çoğu anne adayı doğal doğumu tercih etmemektedir.

Neden doğal doğum?

Çünkü anlatılan korkutucu doğum hikâyeleri sebebi ile diğer doğum şekillerini tercih ederler. Arkadaşlarının anlatmış olduğu doğum hikâyeleri kadını etkileyerek korku oluşmasına neden olmaktadır. Yaşadığım en korkunç deneyimdi, çektiğim ağrılar çok fazlaydı, yada çok yorucu ve ağrılı sakın doğal doğum yapma gibi telkinlerde bulunurlar. Aslında doğal doğum bebek ve anne açısından en sağlıklı yapılan doğumdur ama doğum surecu kişiden kişiye farkli olabilecek agrili bir süreçtir.

Doğal  doğum ağrılı bir süreç midir?

Aslında doğal doğumlardaki ağrılar çok abartılacak şekilde olan ağrılar değildir. Doğal doğumun ağrısı beyini uyaranları ile sinir hücreleri algılayarak omuriliğin boyunca iletimini sağlar. Aslında bu ağrıların fazla olmasının sebebi annenin kasılmaları geldiğinde kendini sıkmasıdır. Bu sebepten dolayı genellikle doğal doğumu pek çok kadın tercih etmez. Oysa doğal doğum anne ve bebek için sağlıklıdır ve doğal doğum sonrasında annenin iyileşme süreci daha hızlı olmaktadır. Ancak bu durum bebeğin pozisyonunu, agirliginin, annnenin cati yapisinin uygun olduğu koşullarda desteklenebilir, bu süreçte gelişebilecek bir riskli durumda doğal doğumda israrci olmak doğru olmayacaktır.

Doğal doğumun evreleri neler?

Doğal doğum genelde farklı evrelerde olmaktadır. Birinci evrede sert olan rahim ağzı yavaşça yumuşayarak açılır. Kişide sık olan kramp ve sancılar doğal doğumun habercisidir.( Kadının doğum için açılan rahim ağzı 9 cm ve 10 cm olana dek açılmaya devam eder). İkinci evrede rahim ağzı bebeğin çıkabileceği genişliğe gelmiştir. Bebeğin kafası doğum kanalında iyice assagiya inmeye devam eder. Anne kasılmaların şiddeti ile ıkınarak bebeği dışarı iter. Anne doğum olmadan önce nefes alıp verme egzersizleri yapmalıdır. Çünkü bu esnada çok yardımcı olmaktadır.

Doğal doğum nasıl yapılır?

Anne ıkınarak bebeğin doğum kanalından başının çıkmasını sağlar.  Anne adayinin gelen sancilari iyi değerlendirip doğru nefes alarak bebeğini assagi doğru itmelidir bu anda gereksiz bagirmak telaş dogum surecini uzatacaktır. Doğal doğumun son evresinde bebek artık doğum kanalından dışarı alınarak anne ile bebeği birbirine bağlayan göbek kordonundan ayrılır. Bebeğin eşi olan plasentanın atılması ile doğal doğum evresi tamamlanmaktadır. Ağrılar için epidural anestezi genellikle agrilar oturup rahim agzi acikligi 4 cm bulunca yapilmasi uygun olur. Epidural anestezi annenin kas gücünün azalmasına neden olur ve bebeği kuvvetli olarak itemez. Çünkü anne ıkınırken kendi kasılmalarından yararlanmaktadır. İkinci evrede yapılmış olan epidural anestezi bebeğin doğum kanalından gelmesini geciktirebilir.

Doğal doğum sırasında bebeğin akciğerlerinden oluşan bası nedeni ile bebeğin akciğerindeki sıvının bir miktarı boşalır ve bebek doğduktan sonra daha kolay nefes almaktadır. Ancak bu sıvı boşalımı sezaryen doğumunda olmamaktadır.

 tüp bebek

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar