Paylaş:

polikistik over sendromu

Polikistik over düşünülecek durumlar;

 • Korunmasız ilişki yaşanmasına rağmen gebe kalamıyor olma
 • Adet düzensizliği
 • Tüylenme
 • Kilo almaya meyilli olmak
 • Sivilce sorunu yaşamak

Bu sıkıntılardan bir kısmı yaşanıyorsa ve ailede polikistik over geçmişi olan kişiler mevcutsa kadın doğum uzmanı hormon tetkikleri ve ultrason isteyecektir. Yapılacak testler sonucu teşhis koyulacak ve uygun tedaviye geçilecektir.

Polikistik over tanısı

Kadınların en önemli olgusu adet çevrimleridir. Her hangi bir nedenden aksama yaşanırsa ruh dünyaları da değişime uğrayarak sosyal sıkıntılar da yaşayabilmektedirler. Adet düzensizliği sürekli devam eden bir durum olmayabilir. Bazen mevsim geçişlerinde ya da aşırı stresli dönemlerde değişimler gözlenebilir.

Ancak bu durum sürekli devam ediyorsa ve aylık çevrime dâhil net bilgilere ulaşılamıyorsa yumurtalıklarla ilgili sıkıntılar akla gelir. Yumurtalıklara ait sıkıntılardan en çok bahsedilen polikistik overdir. Bu durumda yumurtalıkta çok sayıda ve küçük kistler tespit edilebilmektedir.

 polikistik over kaynağı; her adet çevrimi süresince çatlaması gereken yumurta tam olarak gelişememekte ve yumurtalık dokusunun içerisinde 3 ila 10 mm kadar kistlere dönüşebilir. Poli kelime olarak çoğu ifade etmekte ve sayıca fazla olan kistlerde bu hastalığı tanımlamaktadır.

polikistik over nedir

 Polikistik over sendromu yaşayan kişiler;

 •  Adet düzensizlikleri yaşarlar ve üreme sistemleri de sekteye uğrar. Çoğu bayan bu nedenden dolayı uzun süre gebe kalamaz. Yapılması gereken kistlerin tedavi edilmesidir. Tedavi için önce kistlerin büyüklüğü ve sayısına bakılması gerekebilir. Teşhisin koyulması ile kistler kontrol altına alınacaktır. Çoğu kez üreme sistemine ilişkin sorun ortadan kalkabilecek ve doğurganlık durumu elde edilebilecektir. Böyle bir sıkıntı ile mücadele eden kişi doktora gitmeli ve gerekli medikal desteği almalıdır.
 •  Çatlayamayan foliküller çok miktarda erkeklik hormonu üretimine neden olacaktır. Bu hormonunun kadının vücudunda fazla olması ile tüylenmeler (polikistik over) meydana gelecektir.
 • Testosteron hormonu kadında bu kadar fazla açığa çıkması ile saç dökülmeleri ve sivilce problemleri gibi estetik sıkıntıları da beraberinde getirecektir.
 •  Polikistik over, insülin hormonu dengesi de değiştirir. Bu şekilde kilo alımları başlar ve genellikle bel bölgesinde estetik olarak hoş olmayan yağlı görüntülere neden olur.ni
 • Erkeklik hormonu vücutta uzun vadeli sıkıntılara da neden olabilir. Polikistik over, kadına ait olmayan bu hormon dengeleri alt üst edebilecektir. İleriki dönemler için kalp hastalığı riskini artırabileceği unutulmamalıdır.
 • Polikistik over sendromu yaşayan kadınların bir diğer sıkıntısı da progesteron hormonunun vücutta azalmasıdır. Bu hormonun rahim yapısı için görevleri büyüktür. Rahmi koruyan ve kanser hücrelerini ekarte edebilen hormonun az salınması ile rahim kanseri riski de artabilecektir. Ancak ilk etapta düşünülecek bir durum değildir. Polikistik over her yaşayan bayan için direkt olarak akla gelmeyecek, uzun vadeli bir risktir…

Daha çok sinyallerini genç kızlık döneminden itibaren verebilen polikistik over için uygun ve kolay tedavi yöntemleri bulunduğu için sıkıntılar kulak arkası yapılmadan uzmanlardan yardım alınmalıdır.

Tüp bebek

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar