Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Polikistik Over Nedir?

Polikistik over düşünülecek durumlar;

Bu sıkıntılardan bir kısmı yaşanıyorsa ve ailede polikistik over geçmişi olan kişiler mevcutsa kadın doğum uzmanı hormon tetkikleri ve ultrason isteyecektir. Yapılacak testler sonucu teşhis koyulacak ve uygun tedaviye geçilecektir.

Polikistik over tanısı

Kadınların en önemli olgusu adet çevrimleridir. Her hangi bir nedenden aksama yaşanırsa ruh dünyaları da değişime uğrayarak sosyal sıkıntılar da yaşayabilmektedirler. Adet düzensizliği sürekli devam eden bir durum olmayabilir. Bazen mevsim geçişlerinde ya da aşırı stresli dönemlerde değişimler gözlenebilir.

Ancak bu durum sürekli devam ediyorsa ve aylık çevrime dâhil net bilgilere ulaşılamıyorsa yumurtalıklarla ilgili sıkıntılar akla gelir. Yumurtalıklara ait sıkıntılardan en çok bahsedilen polikistik overdir. Bu durumda yumurtalıkta çok sayıda ve küçük kistler tespit edilebilmektedir.

 polikistik over kaynağı; her adet çevrimi süresince çatlaması gereken yumurta tam olarak gelişememekte ve yumurtalık dokusunun içerisinde 3 ila 10 mm kadar kistlere dönüşebilir. Poli kelime olarak çoğu ifade etmekte ve sayıca fazla olan kistlerde bu hastalığı tanımlamaktadır.

 Polikistik over sendromu yaşayan kişiler;

Daha çok sinyallerini genç kızlık döneminden itibaren verebilen polikistik over için uygun ve kolay tedavi yöntemleri bulunduğu için sıkıntılar kulak arkası yapılmadan uzmanlardan yardım alınmalıdır.

Tüp bebek