Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Preimplantasyon Genetik Tanının Avantajları

PGT, tüp bebek tedavi aşamasında embriyoların genetik olarak araştırılması ve sağlıklın olanların seçilip anne adayının rahmine transfer edilmelisidir. Kistik fibrozis, talesemi  ya da dengeli yapısal translokasyon riski taşıyan çiftlere uygulanmalıdır. Bunun dışında 35 yaşından büyük anne adaylarına da uygulanarak tüp bebek tedavisinde başarı şansı arttırılabilir.

Dengeli yapısal translokasyon genetik olarak dengesiz gamet (sperm) oluşmasına yol açmaktadır. Bu durumda gebelik gerçekleşir ise, bebeğin genetik yapısında sorunlar meydana gelebilir ve kromozom olarak eksiklikler meydana gelebilir, anomali sahibi bebek riski artar.

Şayet bu gibi durumlar embriyoda mevcut ise gebelik şansı ciddi oranda azalmaktadır.  Embriyoların ölümü, gebelik kayıpları ve tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları meydana gelebilmektedir. Ancak günümüzde uygulanan genetik tanı yöntemleri sayesinde bu olumsuzluklar aşılabilmektedir. Günümüzde uygulanan genetik tanı yöntemleri sayesinde, kronik veya genetik hastalığa sahip olan çiftler, sağlıklı bebeklere sahip olabilmektedir.

Preimplantasyon genetik tanı PGT’nın faydaları nelerdir?

Preimplantasyon Genetik Tanı PGT kimlere uygulanmalıdır?

 Genetik tanı tekniği ile yapılan tüp bebek tedavi yöntemlerinde yanılma payı ne kadardır?

Genetik tanı yöntemlerinde yanılma payı vardır. Ancak bu yanılma payı yaklaşık olarak %2-3 olarak ifade edilir. Genetik tanının uygulandığı kurum ya da laboratuar uzman ve güvenilir bir ekipten oluşuyor ise, yanılma payı yüzde 1’e kadar düşmektedir. 

Tüp bebek yönteminde genetik tanının başarı şansı nedir?

Doğru tanı ve tedavi sayesinde, genetik tanı yöntemlerinin uygulandığı çiftlerde başarı şansı oldukça yüksektir. Bu aşamada en önemli nokta, anne adayının yaşı, elde edilen embriyoların kalitesi ve uygulanan merkezin güvenilirliği oldukça önemlidir.  Klinik açıdan genetik taramaları yapılmış embriyolar anne rahmine yerleştirilir. Bu yöntemdeki amaç, en iyi, en sağlıklı ve en kaliteli embriyonun seçilmesi ve anne adayının rahmine transfer edilerek başarı şansını arttırmaktır.

Genetik tanı ile tüp bebek tedavilerinin avantajları nelerdir?

Genetik tanı yöntemleri ile embriyolar anne adayının rahmine transfer edilmeden hastalıklar açısından araştırılabilmektedir. Bu aşamada sağlıklı ve kaliteli embriyo transferi, tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttıracak ve çiftlerin sağlıklı bir bebek sahibi olmasını sağlayacaktır.