Rahim Çizilmesi ve Tüp Bebek

Paylaş:

rahim çizilmesi ve tüp bebek

Rahmin çizilmesi ya da endometrial scratching tekniği; tüp bebek tedavisinden bir ay önce uygulanılır. Rahmin içerisinde ince bir aletle girilir ve rahim zarı olan endometrium çizilir. Bu yöntem; rahim zarını uyarmaktadır. Bu sayede embriyonun tutunmasına yardımcı olur. Özellikle rahim inceliği olan kadınlara uygulanmaktadır.

Rahim çizilmesi kimlere uygulanır?

  • Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlara yanıtı iyi olmayan kadınlara,
  • Yumurta kapasitesi yeterli ancak embriyonun tutunamadığı hastalarda,
  • Rahminde belirgin bir sorunu olmayan kadınlara,
  • Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında,
  • Rahim inceliği olan kadınlara uygulanmaktadır.

 Gebelik şansı ne kadar artar?

Yapılan bilimsel çalışmalar, tüp bebek tedavisinin tutmama nedenleri arasında rahmin inceliğini ortaya koymuştur. Embriyonun tutunacağı rahim duvarının sağlıklı ve yeterli olması, gebelik şansı için oldukça önemlidir. Bilimsel araştırmalar, adet döneminde rahim içinin yapısının, başka dönemde olmadığı kadar yoğun, büyüme ve gelişmeyi sağlayan faktörlerle aktif olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında, bu sorunun nasıl aşılacağına dair araştırmalar yapılmaktadır.  Amerika’da yayınlanan RBM online dergisinin son sayısında yayınlanan araştırma sonuçlarına göre; rahme uygulanan çizme işleminin tüp bebek tedavisinde gebelik şansını arttırdığını ortaya koymuştur.

Tüp bebek tedavisinden önce uygulanan rahim içi sorunlarının tespit edilmesi ve tedavisi edilmesi, rahim içi duvarına giden kan akışını arttırmak ve rahim içi dokusunun embriyonun tutunmasını için hazırlamak, gebelik şansını arttıran en önemli faktörler arasındadır. Rahim-içi dokusunun hamilelik için daha iyi şartlara ulaştırılması açısından en önemli işlem, rahmin çizilmesidir. Çoğunlukla tüp bebek tedavisinden bir ay önce uygulanmaktadır.

Rahim çizilmesi nasıl uygulanır?

Rahim çizilmesi histeroskopi veya basitçe bir biopsi aletleri ile yapılabilmektedir. Rahim içi dokusu hafif bir şekilde çizilir. Tüm vücut dokularının, yaralanmaya verdiği cevabı rahim-içi dokusu da vermektedir. Çizme işleminden hemen sonra iyileşme süreci başlar. İyileşme sürecinde meydana gelen büyüme, iyileştirme ve onarma faktörleri, embriyonun tutunma şansını arttırmaktadır.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar