Rahim Yırtılması Nedir?

Paylaş:

rahim-yirtilmasi

Rahim yırtılması rahim duvarında meydana gelen yırtılmalardır. Normalden uzun süren doğumlar ya da başarılı olmamış operatif doğumlar sebebiyle rahim yırtılması meydana gelebilmektedir.  Rahim yırtılması hamilelik aşamasında istenmeyen bir durumdur. Bu olumsuzluk hem anne adayı, hem de bebek için oldukça riskli bir durumdur. Rahim yırtılması sonucunda meydana gelen aşırı kanama sebebiyle annenin ya da bebeğin hayatı tehlikeye girebilir. Rahim yırtılması nadir görülen bir sorundur.

Rahim yırtılmasının risk faktörleri nelerdir?

Rahim yırtılmasının bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Kadının kürtaj öyküsü olması, sezaryen ameliyat ile doğum yapılmış olması, kadının birden fazla doğum gerçekleştirmiş olması, zorlu ve uzun süren doğumlar, çoğul gebelikler, plasentanın erken ayrılması, rahme aşırı baskı uygulanması gibi durumlar rahim yırtılması için risk faktörlerindendir.

Rahim yırtılmasının nedenleri nelerdir?

Rahim yırtılması sorununa maruz kalan kadınların birçoğunda sezaryen doğum öyküsü vardır. Yırtılmalar da bu bölgede oluşmaktadır. Bu yırtıklar doğum esnasında meydana gelme eğilimindedirler. Aşırı sancılanma ve sonrasında yaşanan stres yüzünden yırtılma gerçekleşmektedir.

Rahim yırtılmasının bir diğer nedeni de kadının birden fazla doğum gerçekleştirmesidir. Örneğin beş ya da daha fazla doğum yapmış kadınlar, diğer tek veya iki doğum gerçekleştirmiş kadınlara nazaran rahim yırtılma riski ile daha fazla karşı karşıyadırlar.

Rahim yırtılmasının belirtileri nelerdir?

Rahim yırtılması; karın ve göğüs bölgesinde ağrılara sebep olmaktadır. Bunun dışında bebeğin kalp atışlarındaki hızında da ani değişimler yaşanır. Bu belirtiler sayesinde değerlendirme yapan uzman, rahim yırtılmasını tespit eder.

Rahim yırtılması tedavisi nasıldır?

Rahim yırtılması yaşayan bir kadının tedavisine zaman kaybetmeden başlamak gerekir. Rahim tedavisi planlanırken dikkat edilmesi gereken nokta; kadının yeniden çocuk sahibi olmak isteyip istemediğidir. Tedavi buna göre planlanmalıdır. Eğer ki kadın çocuk sahibi olmak istiyor ise, tedavi buna göre planlanarak rahmi onarmak gerekmektedir. Başka çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar için rahim şayet onarılmayacak seviyede ise, rahmi almak söz konusu olabilir.

 

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar