Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Sezaryen Doğum Kaç Defa Yapılabilir?

Sezaryen doğum kaç defa yapılabilir?

Sezaryen doğum yöntemi ile doğumunu gerçekleştiren anne adayları için en çok belirtilen görüşlerden biri de en fazla 3 defa sezaryen doğumun gerçekleştirilebileceğinin mümkün olduğudur. Ancak bu doğru olarak kabul edilen bir bilgi değildir. 3 defadan daha çok sezaryen doğumun gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Ancak anne adayının bu riskleri bilmesi ve kabul etmesi gerekir. Kısacası, sezaryen ile 3 defadan fazla yapılan doğum risk taşıdığından dolayı, anne adaylarını zorlayıcı durumlar meydana gelir.

Bir anne için sezaryen ile doğum, 2 veya 3 defadan daha fazla yapılması çok fazla önerilmez. Ancak bu az önce de belirttiğimiz gibi, sezaryen doğumun 3 defadan daha fazla yapılamayacağını da belirtmez. 3 defadan daha çok gerçekleştirilen sezaryen doğumlarda anne ve bebek, risk faktörü ile yüz yüze kalabilir. Bu sebepten dolayı da, sadece başka çare olmadığı zaman anne adaylarını sezaryen doğum yapması önerilir.

Çok sayıda yapılan sezaryenin yol açtığı riskler nelerdir?

Anne adaylarında gerçekleştirilen sezaryen doğum sayısı ile alakalı olarak çeşitli risk ve komplikasyonların görülme ihtimallerinde artış olur. Bu riskler ise;

Hangi durumlarda sezaryen sonrası vajinal doğum uygulanması sakıncalıdır?