Paylaş:

spermiogram testi

Spermiogram testi nedir?

Düzenli bir cinsel hayatı olan çiftlerin 1 sene boyunca korunmasız cinsel ilişkide bulunması ancak çocuk sahibi olamaması durumu kısırlığı ifade etmektedir. Bu gibi durumlarda çiftler bir kısırlık uzmanına başvurulmalıdır. Tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemlerinden önce erkek adaya rutin olarak sperm analizi yani spermiogram testi yapılır.

Sperm testi yapılmadan 3 gün önce cinsel perhize girmek gerekmektedir. Bu 3 günlük sürede erkek adayın hiçbir şekilde boşalmaması gerekmektedir. Ardından tüp bebek merkezindeki özel odada erkek aday, mastürbasyon yöntemi ile sperm örneği verir. Alınan bu sperm örneği laboratuvar koşullarında sayı, hareketlilik, kalite ve morfolojik özelliklerine göre değerlendirilir.

Sperm testi nasıl yapılır, kimlere yapılır?

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak doğal yollarla çocuk sahibi olamayan erkek adayların sperminin analiz edilmesi gerekmektedir. Alınan sperm hücresinde; sperm hücre sayısına, hareketliliğine ve morfolojik özelliklerine bakılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün değerlerine göre yapılan sperm analizinde, sperm sayısının 20 milyonunun üzerinde olması gerekmektedir.  Sperm sayısının bu değerlerin altında olması, sperm sayısının yetersiz olduğunu gösterebilir. Bununla beraber sperm hücrelerinin hareketliliği %30 olmalıdır.

Sperm sayısı değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebeple de iki defa yapılması önerilir. Yapılan çalışmalar, bazı dönemlerde erkek adaylarda sperm sayısının daha düşük olabileceğini ortaya koymuştur. Özellikle sperm testinden önceki 3 ay içerisinde ateşli bir hastalık geçirilmiş ise, sperm sayısı düşebilir. Bu sebeple de iki defa farklı aralıklarda test tekrarlanmalıdır.

Sperm örneği verirken tükürük, kayganlaştırıcı, sabun vs. gibi maddeler kullanılmamalıdır. Uygulamadan önce erkek aday ellerini yıkamalıdır.

Sperm testi erkekler için zor mudur?

Tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemleri, fiziksel olarak herhangi bir zorluğu olmayan işlemlerdir. Ancak tedavi süresince psikolojik bir baskı ve stres söz konusu olabilir. Özellikle erkek adaylar için özel odalarda mastürbasyon yoluyla sperm örneği vermek zor olabilir. Ancak sperm örneğinin kısa sürede laboratuvara ulaştırılması için evde sperm analizi verilmesi önerilmemektedir. Ancak hiçbir şekilde sperm örneği veremeyecek olan ve bunu evde yapmak isteyen erkek adaylar, merkezden bunu talep edebilir ve kurallara uygun olarak sperm örneği verebilir. Ancak sperm örneğinin oldukça kısa sürede merkeze getirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Hiç spermi olmayan bir erkek, baba olamaz mı?

Menide sperm hücresi bulunamadığı durumlarda erkeğin hiçbir şekilde baba olamayacağını söylemek mümkün değildir.Uygulanan TESE işlemleri sayesinde testisten sperm hücresi elde edilebilir. Alınan tek bir sperm hücresinin mikroenjeksiyon yöntemiyle döllendirilmesi sonucunda gebelik sağlanabilmektedir.

 

Sperm testi sonrası bir erkeğe baba olup olamayacağını söylemek mümkün mü?

Sperm analizinden sonra erkeğin spermlerinin doğal yollarla gebelik sağlayıp sağlayamayacağına dair bilgiler vermek mümkündür. Bununla beraber menisinde hiç sperm bulunmayan erkeklerde de geliştirilmiş yöntemler sayesinde baba olma şansı bulunmaktadır.

Sperm örneği yalnızca merkezde mi verilir?

Sperm örneğinin merkezde verilmesi önerilir. Bu sayede sperm örneğinin herhangi bir olumsuzluğa maruz kalma riski azaltılır. Ancak erkek aday evde sperm örneği vermeyi talep ediyorsa en geç bir saat içerisinde sperm örneğini laboratuara ulaştırmalıdır.

Sperm sayısını etkileyen faktörler nelerdir?

Sigara kullanımı, alkol kullanımı, işi gereği sürekli oturulması gereken durumlar (şoförler, masa başı çalışanlar gibi) sperm sayısını olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple de erkek adaya iş ortamı, sigara kullanıp kullanmadığı gibi sperm sayısını etkileyebilecek faktörler sorulmaktadır.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar