Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Spiral Kullanımı Nasıl Olur?

SPİRAL İLE GEBELİKTEN NASIL KORUNUR?

Spiral rahim içine uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir. Dünya çapında doğum kontrolü yöntemleri arasında en fazla kullanımı tercih edilen bir alettir. Spiral, spermlerin canlılığını yitirmesine neden olarak yumurtalık kanallarına geçişlerini önler. Ayrıca döllenmenin gerçekleştiği yumurtanın rahim içine yerleşmesini de önler.

Spiralin nasıl bir yapısı vardır?

Spiral araçlar genellikle T şeklini andırır. Spiralin alt tarafında 2 adet ip mevcuttur. Spiralde bulunan ipler spiralin kontrol edilmesinde ve aletin tekrar çıkarılmasında kullanılmaktadır.

Doğum kontrolü için kullanılan spirallerin neredeyse tümü baryum sülfat olarak adlandırılan bir tür madde ile kaplıdır. Baryum sülfat ile kaplı olmasındaki gaye spiralin kontrolü için çekilen ultrasonlarda görünmesini sağlamaktır.

Birtakım spiraller ise bakır yerine progesteron hormonu ilave edilerek geliştirilmiştir. Pregesteron hormonu ilave olan spiraller diğer spirallere oranla kanama oranını azaltmaktadır. Diğer bütün spiraller hastaya takıldıktan sonra yaklaşık 4 – 5 ay kanamanın artmasına yol açmaktadır. Ancak progesteron ilaveli spiraller diğer spirallere oranla maliyet açısından daha yüksektir.

Spiraller kişiye takıldıktan sonra ilk başlarda vücut tarafından yabancı bir madde olarak algılanır. Takıldığı bölgede enflemasyon adı verilen bir reaksiyona yol açabilir. Oluşan bu reaksiyon ise rahim içinde spermlerin canlılığının yitirilmesine neden olur ve gebeliği engeller.

SPİRAL NE KADAR SÜRE GEBELİKTEN KORUR?

Spiral kişiye uygulandığı andan itibaren gebelikten korur. Aynı zamanda çıkarıldığı andan itibaren de etkisiz hale gelir. Spirallerin koruma süreci araçlara göre farklılık göstermektedir. Koruma süresi 5 ila 10 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Ancak koruyucu özelliğini yitirmemesi ve emin olmak için her 5 yılda bir değiştirilmesi gerekir.

Spirallerin koruma özelliği oldukça yüksektir. Fakat diğer yöntemler gibi % 100 bir koruma özelliği yoktur. Spiral kullanan kadınlarda da gebelik görülmektedir.

SPİRAL KULLANIMI KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

HANGİ DURUMLARDA SPİRAL TAKILMAZ

tüp bebek