Paylaş:

Tüp bebek tedavisine karar verilmiş ise öncelikle tedaviyi uygulayacak doktor ve tedavi görecek çift arasında uyum gerekmektedir. Tüp bebek tedavisinde başarının anahtarından biri de hastanın tedavi süresince kendisini rahat hissetmesidir. Daha sonra gerekli muayene yapılıp hastanın hikayesi gözden geçirilerek tedavi protokolü hazırlanır ve diğer aşamalara geçilir.

Tüp bebek tedavisine başlanmasına gerek duyulan hastalarda öncelikli olarak ultrason muayenesi ile yumurtalıklar ve rahim inceleme altına alınır. Bütün incelemeler bittikten sonra hastaya uygun olacak ilaçlar hazırlanır. Yumurtalıklarında kistte rastlanan hastalarda önce kistin boyutu ve cinsi ile alakalı araştırma yapılıp tedavi edilmesi gerekir. Yumurtalıklarda işlev bozukluğuna neden olan kistler tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar ile ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle öncelikli olarak kistin tedavi edilmesi gerekir.

Ultrason muayenelerince gözlenip yumurtlama ilaçlarından fayda gören hastaların adet dönemlerinde yeniden doktora muayene için gelmesi gerekir. Adet döneminin başlaması ile beraber tedavi amaçlı ilaçlara başlanır. Tüp bebek beş aşamadan oluşur.

 İlk aşama; Yumurtalıkların geliştirilmesi:

Anne adaylarında yumurtaların geliştirilmesi adına hormonal ilaç tedavisi uygulanır. Genellikle karın bölümünden uygulanması tercih edilir. Adet dönemiyle uygulanmaya başlanan ilaçlar ile bir buçuk iki hafta da yumurtaların gelişim aşaması sağlanır. Genelde ayda bir yumurta üreten kadınlar bu uygulanan ilaçlar ile yumurta sayısını artırır.

Yumurtaların gelişim aşamasında anne adayı ultrason ve kan tetkikleri ile incelenmeye devam edilir. Bu tetkikler ile yumurtalarda gelişim kontrol edilir. Herhangi bir olası sorunun önüne geçilmeye çalışılır. Zamanından önce yumurtalarda çatlama olmasın diye ilave ilaçlar uygulanır. Yumurtalar yeterince geliştikten sonra çatlatma iğneleri ile yumurtalarda olgunlaşma işlemi bitirilir.

İkinci aşama; Yumurtaların toplanması:

Tüp bebek tedavisinin bu aşamasında yumurtaların tamamen olgunluğu sağlandıktan ve çatlatma iğnesi uygulamasından 36 saat sonra yumurta toplama işlemine başlanır. Özel hazırlanmış kanüller ile toplama yapılır.

Yumurta toplama sırasında lokal ya da genel anestezi tercih edilir. Lokal anestezide hasta ağrı hissedebilir. Tüp bebek tedavisinin en önemli aşamalarından biri olan yumurta toplama işlemi sırasında genel anestezi ile hasta ağrı hissetmez. Genel anestezi kullanılacak hastaların 6 saat kadar bir süre ağızdan beslenmemesi gerekir.

Toplama işleminden sonra toplanan yumurtalar incelenmek için laboratuvara gönderilir. Embriyologlar yumurtalar üzerinde ayrıntılı bir inceleme yaparak yumurtaları özel hazırlanmış sıvaların içinde korumak amacı ile alırlar.

Tüp bebek tedavisinin yumurta toplama aşaması kolay ve komplikasyonu az olan bir cerrahi işlemdir. Fakat hafif derecelerde ağrı ve leke şeklinde kanamalar oluşabilir. Ağrılar için ağrı kesiciler yeterli olur. Lekelenmeler 2 – 3 gün sürebilir.

Üçüncü aşama; Tüp bebek mikroenjeksiyon

Tüp bebek tedavisinde laboratuvar işlemleri ile yumurtalara uygulanacak yöntemler hasta adaylarına göre değişebilir. Laboratuvar işlemleri ile yumurtalar üzerinde genetik faktörler, yumurta sayısı ve kalitesi ve sperm analizi yapılıp yapılmayacağı belirlenir.

Eğer sperm sayısı ve kalitesi çok az ise spermin dölleme olasılığı da çok az olur. Bu durumlarda devreye mikroenjeksiyon tekniği girer.

Dördüncü aşama; Embriyo transferi:

Tüp bebeğin bu aşamada transfer için kullanılması gereken embriyoları embriyologlar inceleyerek kalite bakımından yüksek olanları ayırır ve ikinci ya da beşinci günlerde transfer yapılır.

Beşinci aşama; Gebelik testi

Embriyoların da transferi ile tedavi sona ermiştir. Bu noktada yapılması gereken beklemektir. Transferi takip eden 12. Ya da 14. Gün gebelik testi için uygundur. Tüp bebek tedavisinin en zor kısmı bundan sonra başlar. Gebelik testinden sonraki 15 gün,tedavinin en zor dönemidir.

Paylaş:
Yorumlar
 • Ersin yildiz :

  13 Şubat 2016

  Merhaba hocm sperm sayim 1 milyon cikti tup bebekte tese ameliyati olmam gerekiyormu yoksa bu spermlerle tup bebek islemi olurmu.sperm hareketliligi %60

   Cevapla
  • Cem Fıçıcıoğlu :

   23 Şubat 2016

   TESE işlemine gerek yoktur. Bu sperm sayısıyla tüp bebek işlemi yapılabilir.

    Cevapla
 • Ceylan akgün :

  31 Mart 2016

  Hocam eşime tüp bebek merkezinde siperm testi yaptık hızlı siperm sayısı 0 çıktı, bi kaç ay sonra başka bi özel hastanede siperm testi yaptık hızlı siperm sayısı 20 lerde çıktı Kafamız çok karıştı hocam yardımcı olursanız sevinirim

   Cevapla
 • Elif altın :

  22 Nisan 2016

  Hocam 42 yaşındayım geçen sene bir dış gebelik yaşadım 1 yıldır gitmedigim doktor kalmadı yumurta rezervim çok güzel çıktı hormon testlerimde çok güzel çıkıyor eşimdede sorun yok özel bir hastanede yumurta büyütücü igne vurundum menegon sadece bir kutu yumurtam 11 i gecmedi doktorum kendini alıstır bebegin olmuycana dedi başka bir doktor tam tersini söyledi degerlerin çok güzel ignenin dozunu yükseltirsek tüp bebede gerek yok dedi psikolojim sıfır hocam napcamı şaşırdım bir yol gösterirmisiniz

   Cevapla
 • Mahabat bucak :

  25 Nisan 2016

  Merhaba hocam ben tup bebek yaptirdim pozitif olmustu ,2ay sonra kese boş çıktı kurtaj oldum ,eşimin spermi %30haraketliydi bi de dondurulmuştu ,yani sonuç sperm haraketssizligindenmi boyle boş gebelik oluşmuş olabilirmi?

   Cevapla
 • mümine karas :

  27 Nisan 2016

  Merhaba hocam benim fsh 15 cikiyor ve sol yumurtaligimda alindi tup bebek tutma ihtimalimin düşük oldugu söylendi bunun icin ne yapmaliyim

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar