Tüp Bebek Dini Açıdan Haram mıdır?

Paylaş:

tüp bebek haram mı

Tüp bebek dini açıdan haram mıdır?

Tüp bebek tedavisi; kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin laboratuar ortamında döllendirilmesi ve ardından anne adayının rahmine transfer edilmesi işlemidir. Kadın ve erkek kaynaklı kısırlık sebebiyle, çiftler doğal yollardan yani korunmasız ve düzenli cinsel ilişki ile çocuk sahibi olmayabilir.Bundan dolayı da tıbbi yardım için tüp bebek tedavisi alabilir. Tüp bebek tedavisinde, yalnızca çifte ait yumurta ve sperm hücreleri kullanılmaktadır. Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla çocuk sahibi olmaya engel teşkil eden durumlarda, çiftin kendi üreme hücreleri ile tıbbi yardımın yapılmasıdır. Tüp bebek tedavisi ülkemizde yalnızca evli çiftlere uygulanan bir tedavidir. Bu sebeple de İslami yönden herhangi bir sakıncası olmadığı din otoriteleri tarafından ifade edilmektedir. Tüp bebek tedavisi, çiftin inancının zarar görebileceği bir tedavi değildir. Ramazan aylarında anne adayı şayet oruç tutmak istiyorsa, tedaviyi ertelemesi önerilmektedir.Anne adayının beslenme süreci tüp bebek tedavisinde oldukça önemli olduğu için, uzun saatler aç kalması önerilmez. Bu durumda da tüp bebek tedavisinin bir ay ertelenmesi daha sağlıklı olacaktır.  Bunun dışında herhangi bir sorun yoktur.  Doğal yollardan gebelik sağlayamayan çiftlerin; çeşitli tıbbi yöntemlerle gebelik elde etmesi İslâmî hükümler açısından herhangi bir olumsuzluğa yol açmamaktadır.

Örnek olarak; sperm ve yumurta kadının tüplerinde buluşarak döllenmektedir. Döllenmeden sonra ise oluşan embriyo rahme ulaşmaktadır. Ancak kadının tüpleri çeşitli sağlık sorunları sebebiyle tıkanmış ise, döllenme gerçekleşemez ve bu sebeple de hamilelik meydana gelmez. Tüp bebek tedavisinde annenin tüplerinde meydana gelecek olan, laboratuar ortamında gerçekleştirilir. İlk olarak alınan yumurta ve sperm hücreleri, laboratuar ortamında döllendirilir. Oluşan embriyo, anne adayının rahmine bırakılır. Vücut içerisinde oluşamayan bu eylem, laboratuar ortamında gerçekleştirilir.

Örnek olarak kişi kanser tedavisi görecekse, tedaviden önce sperm ya da yumurtalarını dondurarak saklayabilir. Bu sayede kanser tedavisinden sonra üreme organları zarar göreceğinden çocuk sahibi olamama durumu ortadan kalkar. İslam ve tıp otoriteleri, tüp bebek tedavi yönteminin çiftin kendi üreme hücrelerinin kullanılması şartı ile herhangi bir sakıncası olmadığını söylemektedir.

Sperm ya da yumurta donasyonu haram mıdır?

Tüp bebek tedavisinde çiftin kendi sperm ve yumurta hücresi kullanılmaktadır. Bu sebeple de sperm ve yumurta hücresi tamamen çifte ait olup tıbbi yardımlarla çocuk sahibi olunması sağlanır. Ancak sperm ve yumurta bağışı yani donasyonunda farklı insanlara ait sperm ya da yumurta hücresi kullanılmaktadır. Bu sebeple de İslami inanca göre yanlış olabilir.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar