Paylaş:

invitro2

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle son yirmi yılda, çocuk sahibi olamayan çiftlerin sıklıkla başvurduğu bir yöntem olan Tüp Bebek tedavisi, ne yazık ki her çift için uygun olan bir tedavi yöntemi değildir. Bazı kısırlık türleri daha basit yöntemlerle de tedavi edilebilmektedir. Tüp Bebek tedavisinin en popüler kısırlık yöntemi olması yüksek başarı oranları ile alakalıdır. Her ne kadar özel sektör elinde olsa da ve manipülasyona açık bir yöntem olsa da Tüp Bebek en çok tercih edilen kısırlık yöntemi olmuştur. Önemli olan kısırlığa neden olan faktörü bulup hastaya en uygun tedavi protokolünü hazırlamaktır. Tüp Bebek yöntemi için uygun durumlar aşağıdaki gibidir;

 • Yumurtalık kanalları tıkalı olan ve yumurtalık kanallarında aşırı hasar oluşan kadınlar
 • Cerrahi işlemler sonunda yumurtalık kanalları alınmış olan kadınlar
 • Üreme sisteminde yumurtaların fallop tüpleri tarafından tutulmasını engelleyecek yapışıklıkların oluşmuş olduğu kadınlarda Tüp Bebek tedavisi başarı ile uygulanarak yüksek oranlarda sağlıklı gebelikler elde edilebilir.

Merkezimizde öncelikli olarak eşlerin birlikte görüşmeye gelmeleri, çift olarak değerlendirilmeleri ve infertiliteye yol açan problemin ne olduğunun anlaşılması gerekmektedir.

İnfertilite (kısırlık) nedeni, çift olarak durum değerlendirilmesi, yaş analizi, infertilite süresi ve şu zamana kadar uygulanmış tedaviler göz önünde bulundurularak çiftlere uygun tedavi yöntemleri belirlenmelidir.

Tüp Bebek tedavisinin maliyeti merkezden merkeze değişmektedir. Tüp Bebek Merkezleri konusunda seçenekler arttıkça hastaların merkez seçimi yapmaları daha da çok zorlaşmaktadır.

Tüp Bebek tedavisine başlanıldığında eğer muayene sonrası ekstra bir tedavi çiftlere önerilmeyecekse hastanın merkezimizde ki deneme sayısına göre tedavi maliyeti 2.900 ila 4.300 TL arasında değişmektedir.

Merkezimizde Tüp Bebek tedavisinde fiyata dahil olan hizmetler;

Kadının adetinin 2 ya da 3. günü başlayan tedavisinde ki ultrason ile folikül takibi, yumurta toplama işlemi ( OPU ), bu sırada kadına verilen anestezi ve erkekten alınan sperm örneği, yumurta ve spermin laboratuvar ortamında birleştirilme işlemi ve sonrasında döllenmiş embriyonun kadın hastaya transferi.

Merkezimizde bu işlemler için paket fiyat uygulaması mevcuttur.

Bu işlemlerin dışında olan Mikro-tese işlemi de tüp bebek tedavisinin içersinde değildir. Bu işlem farklı bir fiyatlandırmaya tabi tutulmaktadır. Mikro-tese ücretleri 1800 – 2000 TL, patoloji istenirse 300-1000 TL arasında ek maliyet getirir.

Tüp Bebek tedavisinde maliyeti en çok etkileyen unsur ise tedavi süresince kullanılacak olan ilaçlardır. İlaç maliyetleri de hastanın özelliğine göre değişkenlik göstermektedir.

Adet döneminde tedavisi başlayan kadın hastanın ultrason takibi ve hormon tetkikleri sonucu folikül durumu ve gelişimine göre ilaç dozu belirlendiği için ilaç maliyeti de bu takibe göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca kadın hastanın yumurtalık rezervi az, yaşı da ileriyse yumurtaların uyarılması için daha fazla ilaca gerek duyulmaktadır. İlacın dozu arttıkça maliyeti de orantılı bir şekilde artacaktır. Ortalama ilaç maliyeti merkezimizde 1.000 ila 2.500 TL arasında değişmektedir.

Tüp bebek tedavisine başlayacak çiftler için her ne kadar maliyet çok önemli ise de öncelikle problem nedir, nasıl çözülebilir ilk olarak bunu araştırmak daha önemlidir. Yoksa yapılan tedavilerin başarıya ulaşma şansı oldukça azalır.

 

 

 

Paylaş:
Yorumlar
 • Leyla Tiryaki :

  13 Şubat 2016

  Ben bikere yaptırdım geçen sene şimdide nisan ayında yaptırmak istiyorum Dr. Cem beydi gene ona yaptırmak istiyorum benim tutu ama gelismedi şimdi fiyat öğrenmek istiyorum

   Cevapla
  • Cem Fıçıcıoğlu :

   23 Şubat 2016

   Tüp bebek uygulama ücreti 4450 tl +ilaçlar(yaklaşık 1500-2500 tl ) arasında

    Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar