Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Tüp Bebek Fiyatları 2015

Tüp bebek tedavisi, çocuk sahibi olamayan çiftler için büyük bir umut kaynağıdır. En fazla başvurulan ve en yüksek başarı oranlarına sahip yardımcı üreme yöntemi, tüp bebek yöntemidir. Çiftlerin %15’i kısırlık sorunu sebebiyle çocuk sahibi olamaz. Bu orandan, tüp bebek fiyatları konusunun ne kadar fazla kişiyi ilgilendirdiğini anlayabilir.

Tüp bebek fiyatları, merkezden merkeze değişmektedir. Bunun sebebi merkezlerin laboratuar farklılıkları, tüp bebek merkezinin deneyimi ve başarı oranı, merkezin koşulları gibi faktörlerin her merkezde farklı olmasıdır. Tüp bebek fiyatları, 2014 senesine göre çok büyük bir farklılık göstermemiştir ancak nispeten de olsa fiyatlar artmıştır.

Tüp bebek tedavileri, maliyetleri tedavilerdir. Tüp bebek fiyatlarını etkileyen birçok faktör bulunur.

Bu faktörlerden bazıları:

Günümüzde tüp bebek fiyatları

Tüp bebek tedavileri maliyetli tedaviler olsa da, çiftin sağlık güvencesi mevcut ise, tedavi masraflarının bir kısmı gerekli koşulların yerine getirilmesi durumunda karşılanır.

Çiftler bunun için ilk olarak; sağlık bakanlığına bağlı olan bir sağlık kuruluşundan tüp bebek tedavisine uygun aday olduklarına dair bir rapor temin etmelidir. Elde ettikleri sağlık raporu ile tüp bebek tedavi masraflarının bir kısmı karşılanacaktır.

Çiftlere, tüp bebek tedavisinin yapılmasının ardından, geri olarak ödenecek miktar, çifte temin edilir.

Bu tedavi aşamasında hasta için uygulanan ilaçların % 80’lik bir oranı da sağlık kurumu tarafından karşılanmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde maliyetlerin karşılanması için gerekli koşullar nelerdir?

Tüp bebek fiyatları

Tüp bebek tedavileri yurt dışında oldukça maliyetli işlemlerdir. Ortalama olarak 10.000 ila 20.000 usd tutan tedaviler, ilaç masraflarının eklenmesiyle daha da artar. Bundan dolayı ülkemiz, tüp bebek tedavisi için oldukça cazip bir ülkedir. İnsanların tedavinin başarısı ve fiyatlarının uygunluğu sebebiyle tercih ettikleri bir ülkedir.

Ülkemizde tüp bebek tedaviler, değişmekle beraber: 3500 – 5500 TL tutmaktadır. Bu fiyata ilaç masrafları, yapılacak tetkikler ve ilave yöntemler de eklendiğinde masraf artmaktadır.

Tüp bebek tedavisi sona erdikten sonra temin edilmiş tüp bebek tedavisinin raporu, çiftler hangi kuruma bağlı ise sevk ile beraber o kuruma tesim edilir. Tüp bebek tedavi maliyetinin bir kısmı ise çiftlere geri ödenmektedir.

Şayet baba adayından cerrahi müdahaleler ile sperm alınmış ise cerrahi müdahalenin bir kısmı gene kuruluş tarafından geri ödenmektedir.