Tüp Bebek İle Doğan Bebeklerde Sağlık Problemi Olur mu?

Paylaş:

tüp bebek ile doğanlar bebeklerde sağlık problemi olur mu

Tüp bebek ile doğan bebeklerde sağlık problemi olur mu?

Tüp bebek tedavisi, anneden alınan yumurta hücrelerinin, baba adayından alınan sperm hücreleri ile laboratuvar ortamında buluşturulması ve döllendirilmesi işlemidir. Döllenmeden sonra oluşan embriyolar, anne adayının rahmine transfer edilir. Tüp bebek tedavisinin en kısa tanımı budur. Ancak seçilen yumurta ve sperm hücreleri arasından en kaliteli olanları döllendirilmektedir. Bununla beraber, döllenen yumurta yani embriyo arasından da en kalitelisi seçilmekte ve anne adayına transfer edilmektedir.

Kaliteli yumurta, sperm ya da embriyo tanımı ise; DNA ve genetik açısından en sağlıklı embriyolar ya da üreme hücreleri anlamına gelmektedir. Kaliteli olarak seçilen üreme hücrelerinde gebelik şansı daha yüksektir.

Genetik tarama yöntemleri ile daha kaliteli embriyolar!

Özellikle yaşı ilermiş anne adaylarına genetik tarama yöntemleri uygulanabilmektedir. Bu sayede her bir embriyo genetik açıdan taranmaktadır. Bu sayede o embriyodan oluşacak bebekte yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilecek sorunlar tespit edilir. Şayet bebekte genetik hastalıklar ya da sağlıklı olmayan durumlar mevcut ise bu durumda o embriyo transfer edilmeyecektir.

En sağlıklı embriyoların tespit edilebildiği genetik tarama yöntemi sayesinde sağlıklı gebelikler ve sağlıklı bebekler dünyaya gelecektir.

Tüp bebek tedavisinde düşük riski daha mı yüksek?

Tüp bebek tedavisinde düşük riski daha yüksektir. Bunun sebebi, kısırlığa yol açan faktörlerdir. Gebelik birçok faktöre bağlı olarak oluşmaktadır. Yumurta ve spermin kaliteli olması, anne adayının rahminin gebeliğe uygun koşullar yaratabilmesi ve hormonal durumlar bu aşamada oldukça önem teşkil etmektedir. Bu faktörlerden birinde olan eksiklik, düşük riskinin artmasına yol açabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde düşük riski, tedavi kaynaklı olarak artmamaktadır. Düşük riski, kısırlığa yol açan faktörler sebebiyle daha fazladır.

Tüp bebek tedavisinde anomalili bebek riski daha mı fazladır?

Tüp bebek tedavisi oldukça titizlikle, teknolojik imkanlar sonuna kadar kullanılarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu sayede de her bir sperm ve yumurta hücresi ayrı ayrı laboratuvarda incelemektedir. Özellikle de ailede anomalili çocuk ya da genetik geçişli hastalıklar söz konusu ise genetik tarama testi mutlaka yapılmalıdır. Tüp bebek tedavisinde anomali riski, normal gebeliklerden daha yüksek değildir.

Tüp bebek tedavisi ve normal gebelikler sonucu dünyaya gelen çocuklar için anomali riski aynıdır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar