Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Tüp Bebek Nasıl Olur?

 

Tüp bebek tedavisi karmaşık ve zor bir tedai olarak görülmesine rağmen teknik olarak basit bir uygulamadır. Tüp bebek, insan vücudunun içinde yapılan dölleme işleminin dışarda, laboratuvar ortamında yapılmasıdır. Yapılışı birkaç evreden oluşur. Bu yazıda teknik olarak nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız.

Tedaviye Başlarken

Tüp bebek tedavisine başlanan adaylarda öncelikli olarak anne adayında ultrason kullanılarak rahim ve yumurtalıklar inceleme altına alınır. Bu incelemeler ile hastada kullanılacak ilaçlara ve doz oranına karar verilir. İncelemeler sonunda yumurtalıklarında kiste rastlanan hastalarda ilk olarak kistin cinsi ve boyutu hakkında değerlendirme yapılır. Yumurtalıklarda saptanan kistler tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar ile daha da büyüyebilir ve hastaya zarar verecek boyutlara ulaşabilir.

Ultrason değerlendirmeleri sonucu yumurtlama ilaçlarının yarar sağlayacağı adaylar adet dönemlerinde yeniden doktora gelmelidir. Adet döneminin başlaması ile beraber ilaç tedavisine başlanır.

Birinci aşama: yumurtaların geliştirilmesi (ovulasyon indüksiyonu)

Anne adaylarının yumurtalarında gelişme sağlamak amacı ila bir takım ilaçlar kullanılır. İlaçların uygulanışı için karın bölgesi tercih edilir. İlaçlar hastanın adet döneminde kullanılmaya başlanır ve yaklaşık 10 – 15 gün içerisinde yumurtalar istenilen seviyeye getirilir.
Doğal yollarla ayda bir adet yumurta üreten kadın kullanılan ilaçlar ile en az 5 adet yumurta üretebilir.

Yumurta üretimi sürdürülürken hasta kan tetkikleri ve ultrason muayenelerine tabii tutulur. Yapılan muayene ve tetkikler ile yumurtaların gelişimi gözlem altında tutulur. Yumurtalarda zamanından önce oluşabilecek çatlamaların olmaması için ilaç takviyesi yapılır. İstenilen boyuta gelen yumurtaların çatlatma iğnesi ile olgunlaşmaları tamamlanır.

 İkinci aşama: yumurtaların toplanma işlemi

İstenilen boyuta ulaşan yumurtalar çatlatma iğnesi yapıldıktan 36 saat sonra toplanmaya başlanır. Uygulanan bu yöntem ile bütün yumurtaların toplanır. Yumurtalar kanül yardımı ile toplanır.

Yumurta toplama işlemi genel anestezi ya da lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Toplanan yumurtalarda embriyologlar detaylı bir inceleme yaptıktan sonra koruma amaçlı özel sıvılar içine alır. Yumurta toplama işlemi çok kolay ve komplikasyon içermeyen bir işlemdir. Yumurtalar toplandıktan sonra hastalarda hafif ağrı ve kanama meydana gelebilir. Oluşabilecek ağrılar için ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Fakat kanamalar birkaç gün içinde kesilir.

Üçüncü aşama: tüp bebek mikroenjeksiyon

Toplanmış yumurtalarda yapılması gereken laboratuvar işlemleri hastadan hastaya değişim gösterebilir. Laboratuarda yapılacak işlemler ile genetik araştırma, sperm kalitesi ve yumurtanın fonksiyonlarının değerlendirilip değerlendirilmeyeceğine karar verilir.

İncelenen spermlerin hareketliliği ve sayısı düşük ise döllenme olasılığı çok düşük seyreder. Bu sorunları gidermek için de mikroenjeksiyon tekniği kullanılır.

 Dördüncü aşama: Embriyo transferi

Döllemek için kullanılacak embriyolar embriyologlar tarafından incelenir be en kaliteli olanları transfer için ayrılır. Transfer 2. Gün ile 5. Gün arasında bir gün yapılır.

Beşinci aşama: gebelik testi

Embriyolar anne rahmine yerleştirildikten sonra artık beklemekten başka yapacak bir şey yoktur. Anne adayının ağır hareketlerden kaçınarak beklemesi gerekir. Embriyo transferinden sonra gebeliğin oluşum şansını artırmak amacı ile hastaya hormon ilaçları verilir. Bu ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Transferden sonra ki 12. Gün kanda gebelik testi yapılır.